Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Tom 1 cyklu Felix, Net i Nika

Rafał Kosik, znany wielu czytelnikom z opowieści o kosmosie, zabrał się za cykl dla młodzieży o trójce wyjątkowo utalentowanych dzieciaków: Felixie, Necie i Nice.

Pierwszy tom, który otwiera tę serię to „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”.

Tych troje, gdziekolwiek się pojawia, zawsze wpada w nie lada tarapaty. Ale po kolei…

Poznają się pierwszego dnia szkoły, Gimnazjum im. Profesora Stefana Kuszmińskiego, pomagając sobie nawzajem. Ich przyjaźń zostaje zapieczętowania podczas wzajemnej pomocy z gnębiącymi innych uczniów kolegami. W tej historii dzieje się jednak dużo, dużo więcej. Akcja powieści nie zwalnia ani na chwilę. Ciągle dzieje się coś ciekawego, nie tylko u samej trójki przyjaciół, ale także u ich rodzin. Przez co, zakładam, młodemu czytelnikowi bardzo trudno będzie się oderwać od czytania. W powieści znalazły się wątki dotyczące dorastania, pierwszych zauroczeń i prezentów podarowanych, niby od niechcenia, na Walentynki. Pierwszych, słabo ukrywanych zazdrości i słabości. Pojawiło się tu również mnóstwo bardzo nowoczesnej technologii, w tym wynalazków, które zrodziły się wyłącznie w głowie autora, a które nie mają swoich odpowiedników w rzeczywistości.

Każdy z trójki jego bohaterów wyróżnia się czymś niezwykłym; Felix jest synem swojego ojca, twórcy wszelkich możliwych, a także zwariowanych do cna wynalazków. Net jest zdolnym programistą, który podobnie jak jego tata, tworzy skomplikowane programy, które służą trójce przyjaciół pomocą, kiedy sytuacja ze złej, staje się tragiczna.

Nika natomiast posiada bardzo niezwykłe, nadprzyrodzone talenty. Jedną z jej zdolności jest przesuwanie przedmiotów wzrokiem, z dużej odległości. Żeby tego dokonać, należy ją rozzłościć, co dwójce jej kolegów  przychodzi nadspodziewanie prosto.  Wykorzystują w tym celu jej rywalkę, Aurelię.

Kiedy wspólnie, razem ze sztuczną inteligencją, nazywaną Manfredem, zaczną rozwiązywać jakiś problem albo zagadkę, to nie może im się nie udać.

Inna sprawa, że czasem dialogi wyglądały, jakby  były pisane przez dziecko. Nie zawsze autorowi chciało się wysilać. Uważam też, że historie zawarte w pierwszym tomie serii, z łatwością zmieściły by się w trzech i z pewnością doczekałyby się rozwinięcia, które dobrze by im zrobiło, bo w tym jednym tomie wszystko jest takie „ściśnięte”.

Autorowi trzeba zaznaczyć na plus język, jakim zwykle posługuje się trójka bohaterów, oraz problemy tak dobrze znane tym wszystkim, którzy na co dzień pracują w polskiej szkole.

Zagadki, które przyjdzie im rozwiązywać w trakcie trwania całej opowieści, też są niezwykle ciekawe, tylko jak wspomniałam wcześniej, na jeden tom jest och zdecydowanie za dużo.

Polecam ten cykl młodym czytelnikom.

Rafał Kosik, w raz z żoną, Kasią, są założycielami Wydawnictwa Powergraph. Wydawnictwo funkcjonowało wcześniej jako agencja reklamowa. Rafał jest w niej nie tylko pisarzem, ale również dyrektorem kreatywnym i grafikiem. Sam zajmuje się również rysowaniem satyrycznych rysunków.  Ich książki zwykle są kojarzone z dobrze dobranymi okładkami oraz wysokim poziomem wydawanych dzieł.

Rafał pisze głównie fantastykę naukową, czasem zbacza w stronę horroru. Debiutował opowiadaniem Pokoje przechodnie wydanym w Nowej Fantastyce w 2001 roku. Publikował opowiadania w Nowej Fantastyce, Science Fiction, Esensji, czy Fahrenheit’cie.

Jest zdobywcą wielu ważnych literackich nagród.

Jego dzieła były przenoszone na wielki ekran min. Felix, Net i Nika.

Informacje dodatkowe o Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi:

Kup książkę Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek
Rafał Kosik0
Okładka ksiązki - Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek

Jak na razie ostatni tom przygód Felixa, Neta i Niki, chociaż wiadomo, że w bieżącym roku (2009) pojawi się kolejna, 6 część. Książka opisuje losy...

Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka
Rafał Kosik0
Okładka ksiązki - Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka

Felix, Net i Nika jadą na zimowisko do pensjonatu „Trzy kuzynki”, położonego w lesie, w górach na odludziu, a prowadzonego przez bardzo...