Książki odpiszemy od podatku?

Data: 2021-09-01 09:17:55 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Polska Izba Książki opracowała nowy projekt Ustawy o ochronie rynku książki, który zmierza do ustalenia w Polsce stałych cen książki. Po zmianach w projekcie, jednakowe ceny książki obowiązywać będą przez sześć, a nie dwanaście miesięcy. 

Obrazek w treści Książki odpiszemy od podatku? [jpg]

Polska Izba Książki po odbytych konsultacjach społecznych przygotowała zaktualizowany projekt Ustawy o ochronie rynku książki. Poza drobnymi, technicznymi poprawkami, w projekcie doszło jednak również do kilku ważnych zmian. 

Stała cena książki tylko przez pół roku 

W najnowszej wersji projektu ustawy stworzonej przez Polską Izbę Książki zmieniono  jej najbardziej kontrowersyjny zapis. W pierwotnej wersji po wejściu w życie ustawy, w Polsce przez rok od wydania książki, nie można było zmieniać jej ceny. W najnowszym projekcie czas, w którym cena książki będzie musiała pozostawać zamrożona, skrócono do 6 miesięcy. 

Może zainteresować cię również...

To prawdopodobnie odpowiedź na szeroką krytykę projektu PIK, jaka pojawiła się ze strony czytelników oraz samych wydawców. Poszczególne wydawnictwa – niektóre same zrzeszone w Polskiej Izbie Książki – w swoim liście otwartym zauważali, że ustanowienie jednakowej ceny książki nie sprawi, że sytuacja niezależnych, drobnych księgarń się poprawi, a może mieć znaczący wpływ na stan czytelnictwa w Polsce. 

Jednocześnie jednak w nowym projekcie ustawy usunięty został punkt 2 art. 7, który zakładał, że po 6 miesiącach wydawca może wycofać nakład ze sprzedaży i ustalić dla książek nową jednakową cenę.  

Księgarnie stacjonarne ze specjalną pomocą 

Zmiany widoczne są także już na samym początku nowej wersji projektu ustawy o ochronie rynku książki. Wśród definicji w art. 2 pojawiła się księgarnia stacjonarna – to kluczowe, bo o tych punktach sprzedaży ustawa wspomina także w nowym szóstym rozdziale zatytułowanym Szczególne zasady ochrony rynku książki

W artykule 10 pojawia się zapis, który mówi, że księgarniom stacjonarnym udzielona może zostać pomoc na zasadach określonych w ustawie o pomocy publicznej oraz pomoc de mimesis, a księgarnie mogą wnioskować do samorządów o umorzenie należności przypadających jednostce samorządu terytorialnego lub jej jednostkom organizacyjnym, wymienionym w art. 9 pkt 3, 4 i 13 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych

Może zainteresować cię także...

W projekcie zakazuje się także porozumień, których celem lub skutkiem będzie ograniczenie, wyeliminowanie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku książki. W pkt. 2 art. 11 wydawcy i importerzy zobowiązani zostali z kolei do uwzględnienia wkładu księgarń stacjonarnych w rozwój rynku książki. Nie zostało jednak doprecyzowane, w jaki sposób wydawcy mają to zrobić.

Książki odpiszemy od podatku 

Nowa Ustawa o ochronie rynku książki zakłada także, że jednakową ceną książki objęte będą nie tylko książki drukowane, ale również e-booki i audiobooki. W nowej wersji ustawy zachowany został rabat do 5%, który może zostać udzielony na nowości oraz 15% rabat w czasie targów książki. 

Ciekawy okazuje się także jeden z ostatnich zapisów najnowszej wersji  projektu ustawy – w art. 14 projektu znajduje się zapis, który zmienia ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Dla stymulacji tworzenia bibliotek domowych tak ważnych dla rozwijania nawyków czytania wprowadzono ulgę podatkową na zakup książek

– czytamy w uzasadnieniu do ustawy o ochronie rynku książki. 

Z zapisu projektu wynika, że potencjalnie czytelnicy będą mogli odpisać sobie od podatku zakup książek. W jakiej kwocie? Tego jeszcze nie wiadomo. 

 

Tutaj można pobrać nowy projekt Ustawy o ochronie rynku książki oraz uzasadnienie do ustawy przygotowane przez Polską Izbę Książki.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje