Bez podatku na książki? Polska proponuje elastyczne regulacje stawek VAT 

Data: 2021-06-24 12:28:08 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Ambasador przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś apelował w czasie narady w Luksemburgu o bardziej elastyczne regulacje dot. stawek podatku VAT, by część produktów mogło skorzystać z tzw. zerowej stawki podatku.

Obrazek w treści Bez podatku na książki? Polska proponuje elastyczne regulacje stawek VAT  [jpg]

Cena książki w Polsce bez podatku VAT? Nie tak szybko! Jak się okazuje, zmiany, na które liczy część klientów, wprowadzone zostaną dopiero wtedy, gdy nowe dyrektywy podejmie Unia Europejska. 

0% podatku za książki? 

O zerowym podatku mówi się w mediach od pewnego czasu. Wśród produktów, które objęte byłyby wyjątkową obniżoną stawką podatkową, znaleźć miałyby się książki – o to wnosił przed rokiem Piotr Gliński stojący na czele resortu kultury. 

Czytaj także:  Książki bez podatku? Nowa ustawa w Turcji

Niestety, pomimo  zapowiedzi, stawka na książki pozostaje ta sama – wynosi obecnie 5%. Obecna stawka podatkowa już w tym momencie jest  jednak stawką obniżoną, bowiem większość towarów i usług (w tym np. elektroniki), objęta jest 23% stawką podatkową. 

Unia musi podjąć decyzję 

Okazuje się, że na obniżenie podatku do zera, potrzebna jest zmiana matrycy podatkowej Unii Europejskiej.  W kwietniu 2020 roku polski rząd zwrócił się do Komisji Europejskiej, by na podstawie art. 395 Dyrektywy VAT, Polska mogła wprowadzić szczególne odstępstwa od typowych zasad podatkowych. Niestety, do teraz rządzącym nie udało się zmienić stawki podatku. 

Czytaj także:  Od 1 lipca mniejszy VAT na książki. Czy na pewno zapłacimy mniej?

W czerwcu 2021 na spotkania ministrów finansów 27 państw członkowskich UE w Luksemburgu Polskę reprezentował ambasador Andrzej Sadoś, Andrzej Sadoś, który  w czasie zebrania podkreślić miał, że potrzebne są regulacje, które uelastycznią stawki VAT.

Kolejny raz poruszona została także kwestia obniżenia VAT-u do 0%. Wśród produktów i usług (m.in. ubranka dziecięce, dzieła sztuki czy transportu pasażerskiego), zerowa stawka dotyczyłaby także i książek. 

Czytaj także:  Ebooki będą tańsze?

Z kolei w maju 2020 roku brytyjski parlament sam przyjął ustawę likwidującą podatek VAT od e-książek. W Polsce udało się natomiast zmienić 23% podatek, którym dotychczas objęte były publikacje cyfrowe. Obecnie za e-booki zapłacimy 5% podatek, tak samo jak za tradycyjne książki papierowe.

Czy niższa stawka coś zmieni? 

Warto zauważyć, że 5% stawka podatku na książki już w tym momencie jest stosunkowo niska w porównaniu z podstawowym 23% podatkiem VAT. Dla części konsumentów  detalicznych zmiany będą zatem niemal niezauważalne.

Czytaj także:  Polska walczy o zerowy VAT na książki 

Księgarze, wydawcy i sami czytelnicy zwracają uwagę jednak na problem z ceną książki. Dla części czytelników koszt zakupu książki w cenie sugerowanej na okładce, np. 34,90, jest zbyt wysoki. Wydawcy tłumaczą jednak, że na cenę składa się wiele czynników – między innymi koszty druku, dystrybucji i zysk samych księgarń. 

Czytaj także:  Stała cena książki powraca? Rabaty mają sięgać maksymalnie kilku złotych!

W 2021 roku w Polsce kolejny raz rozważane jest wprowadzenie ustawy regulującej cenę książki, tzw. ustawę o stałej cenie książki. Pomysł forsowany jest zwłaszcza przez Polską Izbę Książki. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pokaż wszystkie recenzje