Polska walczy o zerowy VAT na książki 

Data: 2020-07-29 14:24:11 Autor: pobarski

Polscy przedsiębiorcy z rynku książki i wydawcy prasy pragną pomocy w czasach pandemii i proponują zerową stawkę VAT na książki. Ministerstwo obiecuje skierować sprawę do Komisji Europejskiej. 

Obrazek w treści

Pod koniec lipca w mediach kolejny raz powróciła kwestia związana z obniżeniem stawki podatku VAT do 0%. To nie pierwszy taki sygnał ze strony Ministerstwa i przedsiębiorców, którzy chcieliby obniżyć cenę książki. 

Czytaj także: Od listopada niższy VAT na e-booki

Tym razem o zerowej stawce podatku napisano w dzisiejszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. W nowym artykule Agnieszki Pokojskiej dowiadujemy się, że resort finansów ma w planach wystąpić z wnioskiem o obniżenie podatku do Komisji Europejskiej. Ministerstwo nie może zrobić tego samo ze względu na europejskie regulacje.

Według DGP, do rządu skierowane zostały pisma z organizacji zrzeszających wydawców publikacji książkowych oraz wydawców prasy – Izby Wydawców Prasy oraz Polskiej Izby Książki. Przypomnijmy, że w kwietniu – w ramach obchodów Dnia Książki – minister kultury Piotr Gliński zapowiedział, że sam złoży taki wniosek do Komisji Europejskiej. 

Na ten moment prasa objęta jest pięcio- i ośmioprocentowym podatkiem VAT. Z kolei po ostatnich zmianach w matrycy podatkowej, książki (zarówno w postaci papierowej, jak i elektronicznej) objęto 5% podatkiem VAT. To preferencyjna stawka, bowiem większość produktów i usług jest w Polsce opodatkowanych stawką 23%. 

Czytaj także: Od 1 lipca mniejszy VAT na książki. Czy na pewno zapłacimy mniej?

Teraz ministerstwa przygotowują odpowiednie wnioski, które następnie przesłane zostaną Komisji Europejskiej. Niestety, na odpowiedź trzeba będzie poczekać nawet do ośmiu miesięcy.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Topielice
Sylvia Wilczyńska
Topielice
Siódma ofiara
Aleksandra Marinina;
Siódma ofiara
N.P.
Banana Yoshimoto
N.P.
Cyklon
Przemysław Semczuk
Cyklon
Hotel Aurora
Emilia Teofila Nowak;
Hotel Aurora
Pokaż wszystkie recenzje