Będzie 0% VAT na książki? Polska występuje do Komisji Europejskiej o obniżenie podatku!

Data: 2020-04-23 18:31:13 Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet

Polska wystąpi do Unii Europejskiej o derogację pozwalającą na zmianę stawki VAT na VAT 0 w przypadku książek drukowanych – czytamy na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Obrazek w treści Będzie 0% VAT na książki? Polska występuje do Komisji Europejskiej o obniżenie podatku! [jpg]

Obecnie książki drukowane objęte są obniżoną 5% stawką VAT. To najniższa możliwa stawka ujęta w obecnych prepisach. Prezes Rady Ministrów na prośbę prezydenta Andrzeja Dudy oraz na wniosek wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, wystąpi do Komisji Europejskiej o umożliwienie wprowadzenia w Polsce stawki 0% VAT na książki drukowane. Jest to odpowiedź na wielokrotne apele wydawców, księgarzy, bibliotekarzy, pisarzy i ludzi kultury. 

Na podstawie art. 395 Dyrektywy VAT państwa członkowskie Unii Europejskiej mają możliwość wprowadzenia szczególnych środków stanowiących odstępstwo od przepisów ww. dyrektywy w celu upraszczania poboru VAT lub zapobiegania niektórym formom uchylania się od opodatkowania lub unikania opodatkowania. Prawo do zastosowania szczególnego środka uwarunkowane jest decyzją Rady, na wniosek Komisji Europejskiej. W tym wypadku obniżenie stawki VAT ma być wsparciem dla wydawców, bibliotekarzy, pisarzy i czytelników i przyczynić się do dalszego wzrostu czytelnictwa w Polsce. 

Przypomnijmy: najnowsze wyniki badań czytelnictwa za 2019 rok pokazują wzrost zainteresowania książkami wśród Polaków. W 2019 roku przynajmniej jedną książkę przeczytało 39% naszych rodaków. W 2018 było to 37% Polaków. 

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Dom na granicy
Anna Wojtkowska-Witala ;
Dom na granicy
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Uznanie
W. & W. Gregory
Uznanie
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Podróbka
Kirstin Chen
Podróbka
Pokaż wszystkie recenzje