reklama

Będzie 0% VAT na książki? Polska występuje do Komisji Europejskiej o obniżenie podatku!

Data: 2020-04-23 18:31:13 Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet

Polska wystąpi do Unii Europejskiej o derogację pozwalającą na zmianę stawki VAT na VAT 0 w przypadku książek drukowanych – czytamy na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Obrazek w treści

Obecnie książki drukowane objęte są obniżoną 5% stawką VAT. To najniższa możliwa stawka ujęta w obecnych prepisach. Prezes Rady Ministrów na prośbę prezydenta Andrzeja Dudy oraz na wniosek wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, wystąpi do Komisji Europejskiej o umożliwienie wprowadzenia w Polsce stawki 0% VAT na książki drukowane. Jest to odpowiedź na wielokrotne apele wydawców, księgarzy, bibliotekarzy, pisarzy i ludzi kultury. 

Na podstawie art. 395 Dyrektywy VAT państwa członkowskie Unii Europejskiej mają możliwość wprowadzenia szczególnych środków stanowiących odstępstwo od przepisów ww. dyrektywy w celu upraszczania poboru VAT lub zapobiegania niektórym formom uchylania się od opodatkowania lub unikania opodatkowania. Prawo do zastosowania szczególnego środka uwarunkowane jest decyzją Rady, na wniosek Komisji Europejskiej. W tym wypadku obniżenie stawki VAT ma być wsparciem dla wydawców, bibliotekarzy, pisarzy i czytelników i przyczynić się do dalszego wzrostu czytelnictwa w Polsce. 

Przypomnijmy: najnowsze wyniki badań czytelnictwa za 2019 rok pokazują wzrost zainteresowania książkami wśród Polaków. W 2019 roku przynajmniej jedną książkę przeczytało 39% naszych rodaków. W 2018 było to 37% Polaków. 

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Dom marionetek
Natasza Socha
Dom marionetek
Oszukany czas
Kinga Tatkowska
Oszukany czas
Szukając nadziei
Adrianna Klara Kłosińska
Szukając nadziei
Kilka niedużych historii
Katarzyna Wasilkowska
Kilka niedużych historii
Pani z wieży
Magdalena Wala
Pani z wieży
Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska
Domek na końcu świata
Sercem i rozumem
Wojciech Sobina
Sercem i rozumem
Dobry chłopak
Iwona Wilmowska
Dobry chłopak
Pokaż wszystkie recenzje