Od listopada niższy VAT na e-booki

Data: 2019-07-20 09:03:14 Autor: pobarski

Czyżby wreszcie się udało? Po wielu sejmowych perturbacjach Ministerstwo Finansów potwierdza – od listopada możemy spodziewać się niższej stawki VAT na e-booki i e-prasę!

Ebooki

Jak potwierdza Ministerstwo Finansów, w piątek 19 lipca przez Sejm przyjęty został projekt ustawy o mechanizmie podzielonej płatności i nowej matrycy stawek VAT. Oznacza to, że już w listopadzie spodziewać możemy się kolejnych zmian w prawie finansowym.

W projekcie ustawy przesunięto termin wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności, który dotyczy przedsiębiorców zobowiązanych do opłacania podatku VAT.

Tym samym zdecydowano się także na uchwalenie terminu wejścia w życie nowej matrycy stawek podatku VAT. Wśród produktów, które wymienione są w ustawie, zmieniona stawka VAT dotyczyć będzie także e-booków i e-prasy.

Do tej pory kupując książkę w wersji papierowej, zapłacić trzeba było podatek VAT w wysokości 5%. Kupując zaś ten sam tytuł w wersji elektronicznej, do budżetu państwa przedsiębiorca musiał odprowadzić aż 23% podatku VAT. Teraz może się to zmienić.

Nowa ustawa wprowadza obniżenie stawki VAT na e-booki, dzięki czemu zapłacimy taki sam podatek, zarówno kupując wersję papierową, jak i elektroniczną. Do 8% (z poprzednich 23%) obniżono także podatek VAT za e-prasę.

Planuje się, że ustawa wejdzie w życie 1 listopada 2019 roku. Czy jest to pewne? Nie do końca, bowiem proces legislacyjny jeszcze trwa. Ustawę przyjął co prawda Sejm, ale projekt ustawy przyjąć musi jeszcze Senat, a także Prezydent RP.

Czytaj także: To już pewne! Kupicie tańsze e-booki! 

Przypomnijmy, że pracę nad ustawą trwają już od dłuższego czasu. Pierwsze zapowiedzi o ustawie pojawiały się na początku roku, a wtedy Ministerstwo Finansów planowało wdrożyć ustawę już 1 czerwca. Jak wiadomo – nie udało się.

Co sądzicie o ujednoliceniu VAT na książki papierowe i elektroniczne? Krok w dobrą stronę?

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Topielice
Sylvia Wilczyńska
Topielice
Siódma ofiara
Aleksandra Marinina;
Siódma ofiara
N.P.
Banana Yoshimoto
N.P.
Cyklon
Przemysław Semczuk
Cyklon
Hotel Aurora
Emilia Teofila Nowak;
Hotel Aurora
Pokaż wszystkie recenzje