To już pewne! Kupicie tańsze e-booki!

Data: 2019-03-13 06:27:14 Autor: pobarski
News - To już pewne! Kupicie tańsze e-booki!

Od jakiegoś czasu w sieci krążyły informacje na temat projektu ustawy obniżającej podatek od towarów i usług na książki elektroniczne. Do tej pory książki drukowane objęte były 5% podatkiem VAT, natomiast za e-książki trzeba było zapłacić 23% podatek. Wkrótce ma się to zmienić.

-> Niższy VAT na ebooki od listopada 2019 – najnowsze informacje w tej sprawie!

Jak czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP, uproszczenie stawek podatku VAT ułatwić ma prowadzenie działalności gospodarczej. Z tej przyczyny zmianie podatku VAT podlegać mają między innymi produkty takie jak owoce tropikalne, musztarda czy… książki oraz czasopisma.

Zarówno książki drukowane, jak i te elektroniczne kupić będzie można z tą samą stawką podatku VAT wynoszącą 5%. Będzie to znacząca różnica w cenie, choć nie wiemy jeszcze, jak wyglądać to będzie w przypadku wydanych już książek – czy cena zmaleje, czy może pozostanie taka sama, a dodatkowy zysk trafi do kieszeni wydawców.

Zrównany zostanie także podatek na gazety, dzienniki i czasopisma drukowane oraz umieszczone na dyskach, taśmach i innych nośnikach oraz w formie elektronicznej (e-prasa) – wszystkie te formy objęte zostaną stawką VAT o wysokości 8%. Do tej pory za e-prasę trzeba było zapłacić 23% podatek VAT, a za prasę specjalistyczną – podatek VAT w wysokości 5%. W tym drugim przypadku oznacza to podwyższenie stawki o 3%.

Nowe stawki obowiązywać mają od 1 czerwca 2019 roku.

Co sądzicie o nowym rozwiązaniu rządu? Przydatne?

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
W głębi lasu
Harlan Coben
W głębi lasu
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Maryla i Debora
Magdalena Mosiężna
Maryla i Debora
Łowca
Agnieszka Pruska;
Łowca
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Pokaż wszystkie recenzje