To już pewne! Kupicie tańsze e-booki!

Autor: mojebestsellery
News - To już pewne! Kupicie tańsze e-booki!

Od jakiegoś czasu w sieci krążyły informacje na temat projektu ustawy obniżającej podatek od towarów i usług na książki elektroniczne. Do tej pory książki drukowane objęte były 5% podatkiem VAT, natomiast za e-książki trzeba było zapłacić 23% podatek. Od teraz ma się to zmienić.

Jak czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP, uproszczenie stawek podatku VAT ułatwić ma prowadzenie działalności gospodarczej. Z tej przyczyny zmianie podatku VAT podlegać mają między innymi produkty takie jak owoce tropikalne, musztarda czy… książki oraz czasopisma.

Zarówno książki drukowane, jak i te elektroniczne kupić będzie można z tą samą stawką podatku VAT wynoszącą 5%. Będzie to znacząca różnica w cenie, choć nie wiemy jeszcze, jak wyglądać to będzie w przypadku wydanych już książek – czy cena zmaleje, czy może pozostanie taka sama, a dodatkowy zysk trafi do kieszeni wydawców.

Zrównany zostanie także podatek na gazety, dzienniki i czasopisma drukowane oraz umieszczone na dyskach, taśmach i innych nośnikach oraz w formie elektronicznej (e-prasa) – wszystkie te formy objęte zostaną stawką VAT o wysokości 8%. Do tej pory za e-prasę trzeba było zapłacić 23% podatek VAT, a za prasę specjalistyczną – podatek VAT w wysokości 5%. W tym drugim przypadku oznacza to podwyższenie stawki o 3%.

Nowe stawki obowiązywać mają od 1 czerwca 2019 roku.

Co sądzicie o nowym rozwiązaniu rządu? Przydatne?

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Czego uszy nie widzą
Tyszka Agnieszka
Czego uszy nie widzą
Kołysanka z Auschwitz
Mario Escobar
Kołysanka z Auschwitz
Uciec jak najbliżej
Barbara Ciwoniuk
Uciec jak najbliżej
Pokaż wszystkie recenzje