reklama

Od 1 lipca mniejszy VAT na książki. Czy na pewno zapłacimy mniej?

Data: 2020-06-30 10:13:57 Autor: Patryk Obarski

Od 1 lipca zmienia się stawka na niektóre produkty. Wśród aktualizacji matrycy stawki podatku pojawiły się też książki. Czy na pewno w księgarni zapłacimy mniej? 

Obrazek w treści

O tym, by książki były tańsze, z całą pewnością marzy wielu czytelników. Od jutra to marzenie choć trochę może się zmienić, bowiem w życie wchodzi aktualizacja matrycy stawki podatku VAT

Czytaj także: To już pewne! Kupicie tańsze e-booki! 

Podatek zmieni się dla kilku rodzajów produktów. Część z nich będzie obłożona mniejszą, preferencyjną stawką podatku, z kolei za inne produkty trzeba będzie zapłacić zauważalnie więcej. Mniej zapłacimy m.in. za owoce tropikalne, cytrusy, pieczywo oraz… musztardę. Wśród tych żywnościowych produktów znalazły się też książki. 

Nowe rozporządzenie zmieniające matrycę podatku VAT porządkuje kwestię podatku VAT na książki. Zgodnie z nowymi rządowymi ustaleniami, wszystkie książki – niezależnie od tego, czy będą to wydania papierowe, e-booki czy audiobooki – zostają opodatkowane jedną z najniższych stawek, bo pięcioprocentowym podatkiem. Do niedawna za e-booki należało zapłacić 23% podatku VAT.

Czytaj także: Od listopada zapłacimy mniej za e-booki. Zmienia się stawka VAT

Czy oznacza to, że od środy książki staną się tańsze? Wcale nie, bowiem warto wiedzieć, że nowe przepisy dublują obowiązujące od listopada ustalenia Ministerstwa Finansów. Obniżona stawka podatku VAT na książki i e-booki obowiązuje w Polsce bowiem już od 1 listopada 2019 r., a nowe rozporządzenie porządkuje obowiązującą już matrycę stawki podatku dla e-książek.

Warto pamiętać o tym, że 23 kwietnia, w Dniu Książki, Minister Kultury Piotr Gliński poinformował, że z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do Unii Europejskiej z projektem ustawy, która nałożyłaby na drukowane książki stawkę podatku w wysokości 0%

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Spowiedź Goebbelsa
Christopher Macht
Spowiedź Goebbelsa
A miał być happy end
Katarzyna Kalicińska
A miał być happy end
Niskorosła
Joanna Bartoń
Niskorosła
Sam i Watson patrzą sercem
Ghislaine Dulier
Sam i Watson patrzą sercem
Czerwona księżniczka
Sofka Zinovieff
Czerwona księżniczka
Największy sekret
Rhonda Byrne
Największy sekret
Cóś
David Walliams
Cóś
Pokaż wszystkie recenzje