Ebooki będą tańsze?

Data: 2018-11-09 21:42:50 Autor: pobarski
News - Ebooki będą tańsze?

Od jakiegoś czasu pojawiały się głosy na temat zmiany stawki podatku VAT na ebooki. Wartość podatku spaść ma aż o 18%.

Ceny ebooków w polskich księgarniach nigdy przesadnie nie były zbyt niskie. Powodów tego stanu rzeczy była nie tylko konieczność opłacenia prac nad książką, a także tych związanych z dystrybucją czy promocją, ale także – dość wysoka stawka podatku od towarów i usług.

W przeciwieństwie do książek papierowych, które to obowiązuje preferencyjna stawka podatku VAT wynosząca 5% (np. dla ceny 34,90 zł brutto, przedsiębiorcy płacą do skarbu państwa 1,75 zł), książki w formacie elektronicznym obowiązywał dość wysoki podatek o wartości 23%. Oznacza to, że w cenie 34,90 zł brutto znalazło się aż 8,03 zł podatku VAT!

Według projektu nowej ustawy, wartość podatku VAT ma zmaleć dla ebooków, ale także dla produktów dla dzieci, owoców i pieczywa czy artykułów higienicznych. Więcej podatku zapłacić będziemy musieli w przypadku prasy specjalistycznej.

Pytaniem pozostaje kwestie tego, jak do nowego rozwiązania podejdą wydawcy i księgarnie – czy ceny obecnych produktów pozostaną na tym samym poziomie (a kilka złotych więcej trafi do kieszeni przedsiębiorców), czy też zostaną odpowiednio zmniejszone.

Należy pamiętać także, że jest to dopiero pomysł, a nie zatwierdzona ustawa. Zatem na świętowanie zmniejszenia cen e-książek przyjdzie nam jeszcze poczekać

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Sekret Heleny
Lucinda Riley;
Sekret Heleny
Czas pomsty
Maciej Liziniewicz
Czas pomsty
Budząc lwy
Ayelet Gundar-Goshen
Budząc lwy
Dzisiaj umrzesz Ty
Sue Wallman
Dzisiaj umrzesz Ty
Czas pokuty
Grzegorz Kopiec
Czas pokuty
Nie wiem, gdzie jestem
Gayle Forman;
Nie wiem, gdzie jestem
Wielka księga Klary
Marcin Wicha;
Wielka księga Klary
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Aleksandra Katarzyna Maludy
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Pokaż wszystkie recenzje