Książki bez podatku? Nowa ustawa w Turcji

Autor: mojebestsellery
News - Książki bez podatku? Nowa ustawa w Turcji

Opodatkowane książki czy utwory drukowane to zmora systemów gospodarczych wielu Państwa. Po zapowiedziach obniżenia podatku VAT na e-booki w Polsce, teraz dochodzą do nas informacje o zmianach w opodatkowaniu tureckich książek i gazet.

Jak podają światowe media, Turcja obniżyć ma podatek na ebooki z 8% do zera. Taki ruch spowodowany jest spadkiem czytelnictwa oraz wysokimi cenami papierowych książek czy gazet.

Nową ustawę omówić ma w przyszłym tygodniu turecki parlament. Jak przyznaje prezydent Turcji, Tayyip Erdogan, wprowadzenie nowego opodatkowania na papierowe gazety, czasopisma czy książki pomóc ma wydawcom, którzy znaleźli się w niekorzystnej sytuacji finansowej przez ciągle rozwijająca się cyfryzację.

Od zeszłego tygodnia zerowy procent podatku obowiązuje już bezpośrednich producentów sprzedających pozycje w ich własnych punktach sprzedaży czy poprzez strony internetowe wydawców. Po zmianie ustawy, podatek o wartości 0% będzie dotyczył także innych dystrybutorów, takich jak księgarnie czy kioski.

W Polsce aktualnie obowiązuje podatek 5-procentowy na prasę drukowaną, a także książki drukowane. Sprzedaż e-booków opodatkowana jest zaś zdecydowanie wyższą wartością – wydawcy oferujący książki w wersji elektronicznej (np. wysyłanej bezpośrednio na adres e-mail klienta) zmuszeni są na tytuły najwyższy, 23-procentowy podatek.

W ubiegłym roku, zgodnie z dyrektywą unijną, pojawiły się informacje o obniżeniu w Polsce podatku na e-książki. Pisalismy o tym m.in. tutaj. Według ustawy, książka papierowa i elektroniczna muszą być opodatkowane ta samą stawką podatku VAT. Jak wówczas podkreślano, m.in. na Twitterze Ministerstwa Finansów, zmiany w stawkach podatku mają wejść w życie na początku 2019 roku.

Co myślicie o posunięciu tureckiego rządu? Czy w Polsce także powinniśmy obniżyć stawkę podatku VAT do zera?

 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.