Książki bez podatku? Nowa ustawa w Turcji

Data: 2019-02-11 12:56:07 Autor: pobarski
News - Książki bez podatku? Nowa ustawa w Turcji

Opodatkowane książki czy utwory drukowane to zmora systemów gospodarczych wielu Państwa. Po zapowiedziach obniżenia podatku VAT na e-booki w Polsce, teraz dochodzą do nas informacje o zmianach w opodatkowaniu tureckich książek i gazet.

Jak podają światowe media, Turcja obniżyć ma podatek na ebooki z 8% do zera. Taki ruch spowodowany jest spadkiem czytelnictwa oraz wysokimi cenami papierowych książek czy gazet.

Nową ustawę omówić ma w przyszłym tygodniu turecki parlament. Jak przyznaje prezydent Turcji, Tayyip Erdogan, wprowadzenie nowego opodatkowania na papierowe gazety, czasopisma czy książki pomóc ma wydawcom, którzy znaleźli się w niekorzystnej sytuacji finansowej przez ciągle rozwijająca się cyfryzację.

Od zeszłego tygodnia zerowy procent podatku obowiązuje już bezpośrednich producentów sprzedających pozycje w ich własnych punktach sprzedaży czy poprzez strony internetowe wydawców. Po zmianie ustawy, podatek o wartości 0% będzie dotyczył także innych dystrybutorów, takich jak księgarnie czy kioski.

W Polsce aktualnie obowiązuje podatek 5-procentowy na prasę drukowaną, a także książki drukowane. Sprzedaż e-booków opodatkowana jest zaś zdecydowanie wyższą wartością – wydawcy oferujący książki w wersji elektronicznej (np. wysyłanej bezpośrednio na adres e-mail klienta) zmuszeni są na tytuły najwyższy, 23-procentowy podatek.

W ubiegłym roku, zgodnie z dyrektywą unijną, pojawiły się informacje o obniżeniu w Polsce podatku na e-książki. Pisalismy o tym m.in. tutaj. Według ustawy, książka papierowa i elektroniczna muszą być opodatkowane ta samą stawką podatku VAT. Jak wówczas podkreślano, m.in. na Twitterze Ministerstwa Finansów, zmiany w stawkach podatku mają wejść w życie na początku 2019 roku.

Co myślicie o posunięciu tureckiego rządu? Czy w Polsce także powinniśmy obniżyć stawkę podatku VAT do zera?

 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Sekret Heleny
Lucinda Riley;
Sekret Heleny
Czas pomsty
Maciej Liziniewicz
Czas pomsty
Budząc lwy
Ayelet Gundar-Goshen
Budząc lwy
Dzisiaj umrzesz Ty
Sue Wallman
Dzisiaj umrzesz Ty
Czas pokuty
Grzegorz Kopiec
Czas pokuty
Nie wiem, gdzie jestem
Gayle Forman;
Nie wiem, gdzie jestem
Wielka księga Klary
Marcin Wicha;
Wielka księga Klary
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Aleksandra Katarzyna Maludy
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Pokaż wszystkie recenzje