Wisława Szymborska najpopularniejszą poetką... we Włoszech!

Data: 2024-04-27 09:33:39 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Polska noblistka jest najchętniej czytaną poetką we Włoszech? Jak to się stało, ze utwory Wisławy Szymborskiej są tak popularne na Półwyspie Apenińskim?

Wisława Szymborskafot. Juan de Vojníkov, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0> / Wikimedia Commons

Wisława Szymborska to polska poetka, która w 1996 roku zdobyła Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Nie ma wątpliwości, że dla Polaków jest ona jedną z najważniejszych postaci w świecie literatury. Okazuje się jednak, że we Włoszech jest równie chętnie czytana!

Jak wygląda czytelnictwo we Włoszech?

Włochy są tegorocznym gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Polska Agencja Prasowa porozmawiała więc z Fabiem Troisim – przedstawicielem Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Mężczyzna opowiadał o ciągle rosnącym poziomie czytelnictwa we Włoszech. 

Przeczytaj także: Elliot Page zajmuje się ekranizacją queerowej powieści science-fiction?

Zauważył on również, że Włosi najczęściej sięgają po prozę i niezwykle często czytają zagraniczne bestsellery. Równie często decydują się na włoskich autorów. Ciekawym przypadkiem jest tutaj Elena Ferrante, która początkowo zyskała popularność za granicą, a następnie stała się bestsellerem we Włoszech. Sporo osób równie chętnie sięga po literaturę non-fiction oraz eseje. 

Przeczytaj także: Warszawa: Zatrzymano podejrzanych o kradzież cennych starodruków

Fabio Troisi został również zapytany o to, czy według niego Polacy dobrze znają włoską literaturę. Okazuje się, że Polska zajmuje trzecie miejsce jeśli chodzi o nabywanie praw autorskich! Mężczyzna stwierdził: 

W Polsce naprawdę dużo się tłumaczy i publikuje literatury włoskiej. Możemy zacząć chociażby od literatury dla dzieci. Dlatego też włoską obecność na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie postanowiliśmy w dużej mierze poświęcić właśnie literaturze dla dzieci i młodzieży.

Wisława Szymborska najchętniej czytaną poetką we Włoszech?

PAP zapytała również mężczyznę o to, czy Włosi chętnie czytają polskich pisarzy. Okazuje się, że z roku na rok coraz chętniej czyta się tam książki autorów i autorek z naszego kraju.

Przeczytaj także: Powstała książka o najlepszej wspinaczce świata

Włosi dobrze znają prozę Olgi Tokarczuk i naprawdę cenią jej twórczość. Nieczęsto sięgają jednak po polską klasykę, na przykład z XIX wieku. Znana jest ona głównie specjalistom z dziedziny literatury. 

Przeczytaj także: Uczniowie będą mniej czytać? Zmiany na liście lektur

Mężczyzna zauważył również ciekawe zjawisko dotyczące poezji. Włosi niezwykle często czytają wiersze Wisławy Szymborskiej! Fabio Troisi mówi o tym, że polska noblistka:

Jest ona w tej chwili najczęściej czytaną we Włoszech poetką, również jeśli weźmiemy pod uwagę poetów włoskich. W ubiegłym roku świętowaliśmy stulecie jej urodzin. W związku z tym odbyło się wiele wydarzeń, które przybliżały jej postać, a także poezję. Można powiedzieć, że popularność Szymborskiej jest już zjawiskiem kultury masowej.

Warto wspomnieć, że rok temu obchodziliśmy setną rocznicę urodzin poetki, a rok 2023 ogłoszono Rokiem Wisławy Szymborskiej. Z tej okazji Wydawnictwo Znak zdecydowało się wydać ponad ośmiuset stronicowy zbiór wszystkich wierszy poetki.

Wiersze wszystkie - książka

Przeczytaj także:


 
źródło: www.pap.pl
Tagi: literatura, Nagroda Nobla, poezja polska, polska poezja,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Wiersze wszystkie
Wisława Szymborska1
Okładka książki - Wiersze wszystkie

,,Jest więc taki świat, nad którym los sprawuję niezależny? Czas, który wiążę łańcuchami znaków? Istnienie na mój rozkaz nieustanne?" Poetycki...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Megamonstrum
David Walliams ;
Megamonstrum
Pokaż wszystkie recenzje