Zdjęcie - Wisława Szymborska

Wisława Szymborska

(1923-07-02) - (2012-02-01)

Wisława Szymborska - biografia, życie i twórczość

Poetka, eseistka, krytyczka, tłumaczka, felietonistka. Zdobyła Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1996, współzakładała Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, otrzymała Order Orła Białego. Związana z Krakowem. Jej pierwszy opublikowany wiersz to „Szukam słowa" (1945, wydrukowany na łamach „Dziennika Polskiego), debiutowała w 1952 roku w Czytelników tomem „Dlatego Żyjemy". Przygotowany przez nią wcześniej tomik „Wiersze" został w 1949 roku odrzucony przez cenzurę. Kierowała działem poetyckim „Życia Literackiego", publikowała na łamach „Tygodnika Powszechnego".

Urodziła się na Prowencje, w folwarku nieopodal Kórnika (poznańskie). Jej ojcem był Wincenty Szymborski, prawicowy polityk, zarządzający włościami hrabiego Władysława Zamoyskiego. Matką – Anna Maria z domu Rottermund. Po wybuchu II wojny światowej Szymborska uczyła się na tajnych kompletach, w 1943 zaczęła pracę jako urzędniczka na kolei. Wówczas po raz pierwszy przygotowała ilustracje do książki – był to podręcznik języka angielskiego „First steps in English" Jana Stanisławskiego, pisywała opowiadania i wiersze.

W 1945 roku włączyła się w życie literackie Krakowa. Rok później dołączyła do grupy literackiej „Inaczej", jak sama pisała, pozostawała pod mocnym wpływem poezji Czesława Miłosza. Studiowała polonistykę na UJ, później przeniosła się na socjologię. Magisterki nie obroniła z braku środków do życia.

W 1948 wyszła za mąż za Adama Włodka, również poetę. Początkowo mieszkali razem w Domu Literatów przy ul. Krupniczej 22, co nie pozostało bez wpływu na jej wiersze. Rozwiedli się w 1954 roku. Dopiero 13 lat później Szymborska trwale związała się z Kornelem Filipowiczem. Związek ten przerwała śmierć twórcy.

Od 1957 roku współpracowała z paryską „Kulturą". W latach 1945-1966 należała do PZPR, przeżyła fascynację socrealizmem (wiersze „Robotnik nasz mówi o imperialistach”, „Wstępującemu do Partii”, „Na powitanie budowy socjalistycznego miasta”), jednak z czasem jej poglądy się zmieniły i kilkakrotnie aktywnie protestowała przeciwko działaniom władz komunistycznych w Polsce.

Zasłynęła swoim poczuciem humoru i ironią. Prócz liryki tworzyła zabawne limeryki, stworzyła także liczne gatunki literackie: lepiej, moskaliki, obwódki i altruitki, będące rodzajem żartu i zabawy słowem.

Wisława Szymborska - twórczość

Wisława Szymborska - wiadomości

Cytaty Autora

Albo go kocha, albo się uparła. Na dobre, na niedobre i na litość boską. 


Więcej

Bardzo tęsknię za Tobą. Rano jeszcze pół biedy, bo trzeba pracować, ale pod wieczór Twoja nieobecność staje się dramatyczna.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy