Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955 - 1996

Wisełka" i ,,Kochany Zbyszek" - niezwykły zapis przyjaźni dwojga wybitnych poetów.
Wisława Szymborska i Zbigniew Herbert - niewielu wie, że łączyła ich bliska i serdeczna relacja. A że oboje byli mistrzami zwięzłej i pełnej humoru epistolografii - toteż książka prezentująca niepublikowane listy obojga to znakomita lektura, obficie zilustrowana nie tylko sławnymi już kolażami, ale również reprodukcjami kart pocztowych i rysunkami Zbigniewa Herberta.
Początek korespondencji to list Szymborskiej, która jako redaktorka krakowskiego tygodnika ,,Życie Literackie" prosi Herberta o przysłanie wierszy. Jest rok 1955, zaczęła się już odwilż, redakcja planuje przedstawienie kilku młodych poetów przed debiutem książkowym.
Znajomość szybko zmieniła się w serdeczną przyjaźń, a wymiana listów przybrała postać towarzyskiej gry. Ostatni list pochodzi z roku 1996; nagrodzona właśnie Noblem Szymborska, dziękując Herbertowi za gratulacje, pisze: ,,Zbyszku, Wielki Poeto! Gdyby to ode mnie zależało, to Ty byś teraz męczył się nad przemówieniem...".
Brawurowy humor, błyskotliwość, dystans do siebie i do świata - korespondencja Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta to niezwykły zapis ich przyjaźni; książka, którą czyta się z uśmiechem i wzruszeniem.

Redakcja i opracowanie edytorskie Ryszard Krynicki.

Informacje dodatkowe o Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955 - 1996:

Wydawnictwo: a5
Data wydania: 2018-04-18
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: korespondencja poeci

Kup książkę Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955 - 1996

Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955 - 1996 - opinie o książce

Avatar użytkownika - margoth86
margoth86
Przeczytane:2024-03-02, Ocena: 4, Przeczytałam, Wyzwanie - 60 książek w 2024 roku,

Sympatyczna relacja z platonicznej znajomości, kreowanej w korespondencji, a nie w świecie rzeczywistym, kreowana za pomocą słów, obrazów, imaginacji, przenośni. Publikacja poza listami zawiera też ich zdjęcia, zdjęcia pocztówek, czy wyklejanek wysyłanych sobie przez autorów. "Odziera" autorów z otoczki geniuszu, pokazując ich jako zwykłych ludzi, bawiących się słowem i relacjami, bez patosu, za to z serdecznością i szacunkiem.

Avatar użytkownika - Olena
Olena