Zbigniew HerbertZbigniew Herbert urodził się 29 października 1924 r. we Lwowie. Należał więc do pokolenia, na którego młodość kładł się ponury cień czasu wojny i okupacji. Ten okres był dla niego bogaty w rozmaite doświadczenia. Był karmicielem wszy w instytucie wytwarzającym szczepionki przeciw tyfusowi ( chorobie roznoszonej między innymi także przez te paskudne insekty). Zdał konspiracyjną maturę i zaczął studia z zakresu filologii polskiej (oczywiście też w ramach tajnego nauczania, a ściślej na Uniwersytecie Jana Kazimierza). Ukończył też tajną szkołę podchorążych i zasilił szeregi Armii Krajowej. Przed wkroczeniem Armii Czerwonej do Lwowa wyjechał do Krakowa w celu podjęcia studiów na Akademii Sztuk Pięknych. Filologia polska i sztuka to nie jedyne kierunki, które go pociągały. Był bowiem studentem prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim i ekonomii w Akademii Handlowej. To jeszcze nie koniec- z Krakowa przeniósł się bowiem do Torunia, by zgłębiać tajniki filozofii. Jego profesorem był Henryk Enzelberg, który pojawi się po latach w jego wierszach. W tym czasie redagował gdański "Przegląd Kupiecki", był też zatrudniony w banku. W 1950 r. wyjechał do Warszawy, gdzie podejmował przeróżne zajęcia: pełnił obowiązki chronometrażysty w Nauczycielskiej Spółdzielni Pracy "Wspólna Sprawa", sprzedawał w sklepie, był też ekonomistą w Centralnym Biurze Studiów i Projektów Przemysłu Torfowego oraz kierownikiem administracyjnym Związku Kompozytorów Polskich.
Jako poeta debiutował wierszami zamieszczonymi na łamach pisma "Dziś i Jutro" w roku 1950. Cztery lata później zamieścił swoje utwory w antologii "każdej chwili wybierać muszę" (tytuł jest cytatem z jednego z wierszy Lieberta). Nawiązał też wtedy kontakty z "Tygodnikiem Powszechnym" i "Twórczością", które zaowocowały wieloletnią współpracą. W r. 1956 wydał debiutancki tomik "Struna światła". Kolejne zbiory: "Hermes, pies i gwiazda" (1857), "Studium przedmiotu" (1961), "Napis" (1969) zostały bardzo ciepło przyjęte. Kolejne tomiki: "Pan Cogito" (1974), "Raport z oblężonego miasta" (1984), "Elegia na odejście" (1990) i "Rovigo" (1993) ugruntowały jego pozycję. Twórczość Herberta doczekała się licznych tłumaczeń oraz międzynarodowych nagród. Niestety jest ona już rozdziałem zamkniętym- poeta zmarł 28 lipca 1998 r.

Kalina Beluch

 


Źródło: http://cleonik.webpark.pl/html/biogr.htm

Książki autora

Cytaty Autora

Podstawowym obowiązkiem intelektualisty jest myśleć i mówić prawdę. (…) Myśleć to znaczy zastanawiać się nad tym, kim jesteśmy i jaka jest otaczająca rzeczywistość. Oznacza to siłą rzeczy odpowiedzialność za słowo.


Więcej

"Jeśli masz dwie drogi do wyboru, wybieraj zawsze drogę trudniejszą dla ciebie."


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy