Sanah śpiewa wiersze Mickiewicza, Asnyka i Słowackiego

Data: 2022-10-14 14:51:06 | Ten artykuł przeczytasz w 8 min. Autor: Agata Rejnowska
udostępnij Tweet

Jedna z najpopularniejszych artystek młodego pokolenia, Sanah, zaskoczyła wczoraj fanów, wrzucając do sieci dziesięć nowych utworów. Jest to wyjątkowa składanka nie tylko pod względem wizualnym i muzycznym, ale przede wszystkim tekstowym. Sanah wykorzystała w nich wiersze znanych poetów.?

Obrazek w treści Sanah śpiewa wiersze Mickiewicza, Asnyka i Słowackiego [jpg]Fot. Instagram/sanahmusic

Sanah, czyli Zuzanna Jurczak, nie zwalnia tempa. W czerwcu zakończyła swoją trzecią trasę koncertową Uczta Tour 2022. Artystka wystąpiła w największych miastach Polski, wypełniając stadiony po brzegi. Na zakończeniu trasy obiecała swoim słuchaczom deser, który właśnie został zaserwowany. Są to utwory, które garściami czerpią od znamienitych poetów. 

Sanah śpiewa słowami Mickiewicza, Słowackiego i Szymborskiej

Niespodzianka, którą zapowiedziała Sanah to imponujący projekt. Dziesięć utworów, a każdemu z nich towarzyszy klimatyczny teledysk. Co ciekawe, każdy z nas miał już okazję usłyszeć te utwory wcześniej. Projekt Sanah to bowiem poezja śpiewana. Zobaczcie, jak prezentują się interpretacje wierszy w wykonaniu młodej artystki.

Rozwijając Rilkego – Jacek Cygan

Pierwszy z utworów, który zadebiutował w sieci to Rozwijając Rilkego. Artystka posłużyła się słowami autorstwa Jacka Cygana, polskiego poety, prozaika oraz autora tekstów muzycznych. Wykorzystany przez Sanah wiersz pochodzi ze zbioru Boskie błędy

Hymn – Juliusz Słowacki

Piosenka Hymn to oczywiście interpretacja słów Juliusza Słowackiego, którego słowa Smutno mi, Boże, zna każdy maturzysta. Jest to jeden z najbardziej znanych utworów poety, stanowiący rozmowę z Bogiem. Pochodzi z 1836 roku i, jak przystało na epokę romantyzmu, ukazuje człowieka jako tułającego się samotnika. Tak samo widzimy Sanah, która sama, płynąc na łódce, patrzy w niebo.

Do * w sztambuch – Adam Mickiewicz

Do * w sztambuch to wiersz Adama Mickiewicza, pochodzący z I tomu Poezji. To kolejny utwór, w którym piosenkarką wykorzystała tekst wcześniej poznawany przez uczniów w szkołach. Muzyczna interpretacja może pokazać odbiorcom, że nawet i dziś można znaleźć miejsce dla ważnych literackich utworów w naszym życiu. Jedna z fanek napisała w komentarzu: Szkoda, że szkoła pokazała nam wszystkim poezję w najnudniejszy możliwy sposób, taki bez życia. Na ratunek przychodzi Sanah!!!! Dziękuje za to cudo!!

Nic dwa razy – Wisława Szymborska

Nic dwa razy to jeden z najbardziej znanych utworów Wisławy Szymborskiej. Można go znaleźć w tomiku Nic dwa razy. Wybór wierszy. Autorka w swoim utworze przekonuje, że los człowieka jest niepowtarzalny i niczego nie można przeżyć jeszcze raz w ten sam sposób. W teledysku Sanah niezwykłość życia podkreśla widok płynących krów, który na pewno nie należy do najczęstszych. 

Warszawa – Julian Tuwim

Utwór Warszawa to z kolei słowa napisane przez Juliana Tuwima, jednego z najpopularniejszych twórców dwudziestolecia międzywojennego. Wiersz został wydany w osobnej książeczce. Jest krótki i stanowi wyraz zachwytu nad stolicą Polski. Warszawa to jedna z weselszych piosenek Sanah, a w teledysku możemy zobaczyć artystkę jadącą kultową FSO Warszawą. 

Bajka – Krzysztof Kamil Baczyński

Wśród utworów Sanah nie zabrakło również nuty powagi. Krzysztof Kamil Baczyński uważany jest za jednego z najwybitniejszych poetów czasów okupacji, jednak jego poezja, mimo że odnosząca się do czasów wojny, ma charakter uniwersalny i pozostaje aktualna. Wiersz Bajka pochodzi z tomiku Śpiew z po­żo­gi, ostatniego, jaki wydał Baczyński. Utwór dopełnia teledysk, który nagrany na warszawskich Powązkach nadaje całości należytą podniosłość.

Eldorado – Edgar Allan Poe

To jedyny utwór, który inspirowany jest literaturą powszechną. Tym razem chodzi o jeden z najpopularniejszych utworów autorstwa Edgara Allana Poe, amerykańskiego twórcy literatury grozy. Eldorado to jeden z najpopularniejszych utworów tego artysty, będący historią rycerza poszukującego mitycznej krainy pełnej złota. 

Kamień – Adam Asnyk

Z dziesięciu utworów, aż trzy stanowią twórczość Adama Asnyka, XIX-wiecznego poety i dramatopisarza. Do pierwszego z utworów, Sanah wykorzystała wiersz KamieńTam, gdzie się boleść zaczyna, / Bezwiednej martwości kres! / A nad nią boska kraina, Gdzie miłość wykwita z łez — pisał w swoim utworze Asnyk.

Da Bóg kiedyś zasiąść w Polsce wolnej (I i II) – Adam Asnyk

Dwa ostatnie utwory, którymi Sanah uraczyła fanów, to interpretacja wiersza Da Bóg kiedyś zasiąść w Polsce wolnej. Twórczość Adama Asnyka to przede wszystkim tony patriotyczne, które skupiają się na wierze w siłę narodu i walkę o odzyskanie wolności. Artystka wykonała już ten utwór podczas trasy Uczta Tour 2022. A teraz można je wysłuchać w dwóch, nieco różniących się wersjach. 

Pierwsze wykonanie jest trochę dłuższe, a melodia w tle bardziej współczesna. 

Ta wersja z kolei wybrzmiewa bardziej klasycznie i melancholijnie. 

Poezja śpiewana powraca do łask?

Sanah swoimi utworami zachwyciła fanów. Pod jedną z piosenek można znaleźć komentarz, że artystka swoją twórczością uczy i bawi. Choć współczesne muzyczne interpretacje można poddawać krytyce, to jednocześnie mają one jedną niezaprzeczalną zaletę — często trafiają do osób, które po oryginalny tekst utwory nigdy by nie sięgnęły. Wybrane przez Sanah utwory Asnyka, Mickiewicza, Słowackiego czy Szymborskiej z powodzeniem można wykorzystać chociażby na maturze.

Czytaj również: Matura z języka polskiego 2023. Z czym zmierzą się maturzyści?

Projekt Sanah to nie jedyny przykład wykorzystania przez współczesnych piosenkarzy wierszy. Przykładem może być Mela Koteluk i jej album Astronomia poety. Baczyński, który zrealizowany został wraz z grupą Kwadrafonik, a przy okazji 76. rocznicy powstania warszawskiego.  Album został wydany przez Muzeum Powstania Warszawskiego, a znalazło się w nimim aż 10 interpretacji wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

 

Tagi: poezja wiersze, muzyka, poeci,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Sny umarłych
Bora Chung
Sny umarłych
Pokaż wszystkie recenzje