8 faktów, których nie wiedzieliście o Adamie Mickiewiczu. Tego nie powiedzą Wam w szkole

Data: 2020-07-05 13:57:42 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Adam Mickiewicz to jeden z najczęściej pojawiających się polskich twórców na zajęciach języka polskiego. Czego jednak nie powiedzą Wam na temat Adama Mickiewicza w szkole?

Obrazek w treścifragment obrazu Adam Mickiewicz na Judahu skale autorstwa Walentego Wańkowicza (olej na płótnie, 1828) / domena publiczna

Pan Tadeusz, Ballady i romanse, Dziady – te tytuły u jednych wywołują miłe wspomnienia, dla innych brzmią jak senny koszmar. Adam Mickiewicz jest jednym z najważniejszych polskich twórców i pojawia się na lekcjach polskiego już w podstawówce. Co warto wiedzieć na jego temat poza szkolnymi notatkami?

Adam Mickiewicz był nauczycielem

Ze względu na trudną sytuacje ekonomiczną, Adam Mickiewicz – by móc studiować – zmuszony został do złożenia wniosku o stypendium. W ramach programu, otrzymał pieniądze na naukę na uniwersytecie w Wilnie, ale później – musiał je w pewien sposób odpracować. Mickiewicz trafił do Kowna, gdzie rozpoczął pracę w charakterze nauczyciela. Ta posada nie tylko była źle opłacana, ale także – niesatysfakcjonująca. W swoich listach do przyjaciół Mickiewicz określać miał swoich uczniów jako „tępe żmudzkie łby”.

Adam Mickiewicz był kobieciarzem

Mickiewicz ulegał żądzom namiętności, jak przystało na romantycznego artystę. Nie tylko zakochał się w Maryli Wereszczakównie, która miała wyjść za znacznie bogatszego od Mickiewicza hrabiego Puttkamera, ale – romansował także z inną mężatką, Karoliną Kowalską.

Adam Mickiewicz był wandalem

Adam Mickiewicz w czasie swoich podróży był Banksym romantyzmu. Jak głosi legenda, nieszczęśliwie zakochany Mickiewicz wyryć miał napis na altanie, w której spotykał się ze swoją kochanką, Marylą.

Czytaj także: Pan Tadeusz - streszczenie

Co więcej, zdaniem historyka Sławomira Kopra, przejeżdżając przez wieś Kozarewicze wieszcz wyryć miał na ścianie jednej z kapliczek napis: „Adam Mickiewicz – Byłem i wodę piłem, woda dobra”.

Adam Mickiewicz żył w trójkącie

W pewnym okresie swojego życia Adam Mickiewicz romansował z Karoliną Sobańską, kobietą prowadzącą w Odessie salon literacki, a jednocześnie – będącą w związku z carskim urzędnikiem Janem Wittem. Fakt, że Sobańska dzieliła łoże z innym, nie przeszkadzał Mickiewiczowi w kontynuowaniu romansu. Oczywiście, wszystko zmieniło się, kiedy Sobańska okazała się agentką szpiegującą kochanków na zlecenie Witta...

Więcej na temat Karoliny Sobańskiej przeczytać możecie w książce Karolina Sobańska. Odeska Mata Hari Andrzeja Palacza

Adam Mickiewicz miał problemy z potencją

Według Sławomira Kopra, Adam Mickiewicz mógł mieć chwilowe problemy z potencją. Wskazuje na to odnaleziona przez historyka korespondencja, w której traktował on o ewentualnej relacji seksualnej z Marią Szymanowską, matką jego przyszłej żony: „Z panią S. przyszliśmy nieco do zgody. Cóż robić, kiedy we mnie jakiś diabeł siedzi. Pierwszy raz w życiu jestem do niczego. Nie pojmuje przyczyny. Malarka tak mnie oczarowała, że stałem się dla drugich oziębły”.

Adam Mickiewicz był w sekcie

Od 1842 r. w Paryżu tworzyła się sekta religijna Koło Sprawy Bożej, której założycielem był Andrzej Towiański. Członkowie sekty regularnie spotykali się, gdzie utwierdzali się w przekonaniu, że niebawem ludzie wejdą w nową epokę, która przybliży ich do nadejścia Królestwa Bożego.

Czytaj także: Recenzja filmu Pan Tadeusz

Do sekty, oprócz Adama Mickiewicz, należał m.in. także Juliusz Słowacki. Członkostwo w ruchu spowodowało, że Mickiewicz zradykalizował swoje poglądy, które przedstawiał w czasie wykładów na uniwersytecie – to spowodowało, że niedługo później stracił swoją posadę.

Żona Adama Mickiewicza trafiła do szpitala psychiatrycznego

Celina Szymanowska, żona Adama Mickiewicza, trafiła do ośrodka dla obłąkanych. Ze względu na stres na emigracji, kobieta popadała w paranoję. W 1838 roku, 4 lata po ślubie z Mickiewiczem, zdeklarowała, że jest wieszczką oraz wcieleniem Matki Bożej, której celem jest odkupienie Polski. Celina zmarła w 1855 r., wcześniej rodząc Mickiewiczowi szóstkę dzieci.

Adam Mickiewicz miał nieślubne dzieci

Oprócz szóstki dzieci z prawego łoża, Mickiewicz miał także potomstwo z drugiego związku z Ksawerą Deybel – przynajmniej jedną córkę. Romans trwał równolegle do małżeństwa z Celiną; co więcej, Deybel mieszkać miała pod jednym dachem z Mickiewiczem, jego chorą żoną i dziećmi.

 

Zachęcamy do zapoznania się z pełną biografią Adama Mickiewicza umieszczoną na łamach naszego portalu. Powyższy artykuł opracowano na podstawie publikacji Kobiety w życiu Mickiewicza autorstwa Sławomira Kopra (Wydawnictwo Bellona, 2010). Aby dowiedzieć się więcej na temat Adama Mickiewicza, warto sięgnąć po ten tytuł. Książkę w dobrej cenie kupić można poniżej: 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Pan Tadeusz
Adam Mickiewicz15
Okładka książki - Pan Tadeusz

Pan Tadeusz (a dokładnie Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z r. 1811 i 1812, we dwunastu księgach wierszem), to epicki poemat...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Tam, gdzie nie pada
Michael Sowa
Tam, gdzie nie pada
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Pokaż wszystkie recenzje