8 faktów, których nie wiedzieliście o Adamie Mickiewiczu. Tego nie powiedzą Wam w szkole

Data: 2020-07-05 13:57:42 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Adam Mickiewicz to jeden z najczęściej pojawiających się polskich twórców na zajęciach języka polskiego. Czego jednak nie powiedzą Wam na temat Adama Mickiewicza w szkole?

Obrazek w treści 8 faktów, których nie wiedzieliście o Adamie Mickiewiczu. Tego nie powiedzą Wam w szkole [jpg]fragment obrazu Adam Mickiewicz na Judahu skale autorstwa Walentego Wańkowicza (olej na płótnie, 1828) / domena publiczna

Pan Tadeusz, Ballady i romanse, Dziady – te tytuły u jednych wywołują miłe wspomnienia, dla innych brzmią jak senny koszmar. Adam Mickiewicz jest jednym z najważniejszych polskich twórców i pojawia się na lekcjach polskiego już w podstawówce. Co warto wiedzieć na jego temat poza szkolnymi notatkami?

Adam Mickiewicz był nauczycielem

Ze względu na trudną sytuacje ekonomiczną, Adam Mickiewicz – by móc studiować – zmuszony został do złożenia wniosku o stypendium. W ramach programu, otrzymał pieniądze na naukę na uniwersytecie w Wilnie, ale później – musiał je w pewien sposób odpracować. Mickiewicz trafił do Kowna, gdzie rozpoczął pracę w charakterze nauczyciela. Ta posada nie tylko była źle opłacana, ale także – niesatysfakcjonująca. W swoich listach do przyjaciół Mickiewicz określać miał swoich uczniów jako „tępe żmudzkie łby”.

Adam Mickiewicz był kobieciarzem

Mickiewicz ulegał żądzom namiętności, jak przystało na romantycznego artystę. Nie tylko zakochał się w Maryli Wereszczakównie, która miała wyjść za znacznie bogatszego od Mickiewicza hrabiego Puttkamera, ale – romansował także z inną mężatką, Karoliną Kowalską.

Adam Mickiewicz był wandalem

Adam Mickiewicz w czasie swoich podróży był Banksym romantyzmu. Jak głosi legenda, nieszczęśliwie zakochany Mickiewicz wyryć miał napis na altanie, w której spotykał się ze swoją kochanką, Marylą.

Czytaj także: Pan Tadeusz - streszczenie

Co więcej, zdaniem historyka Sławomira Kopra, przejeżdżając przez wieś Kozarewicze wieszcz wyryć miał na ścianie jednej z kapliczek napis: „Adam Mickiewicz – Byłem i wodę piłem, woda dobra”.

Adam Mickiewicz żył w trójkącie

W pewnym okresie swojego życia Adam Mickiewicz romansował z Karoliną Sobańską, kobietą prowadzącą w Odessie salon literacki, a jednocześnie – będącą w związku z carskim urzędnikiem Janem Wittem. Fakt, że Sobańska dzieliła łoże z innym, nie przeszkadzał Mickiewiczowi w kontynuowaniu romansu. Oczywiście, wszystko zmieniło się, kiedy Sobańska okazała się agentką szpiegującą kochanków na zlecenie Witta...

Więcej na temat Karoliny Sobańskiej przeczytać możecie w książce Karolina Sobańska. Odeska Mata Hari Andrzeja Palacza

Adam Mickiewicz miał problemy z potencją

Według Sławomira Kopra, Adam Mickiewicz mógł mieć chwilowe problemy z potencją. Wskazuje na to odnaleziona przez historyka korespondencja, w której traktował on o ewentualnej relacji seksualnej z Marią Szymanowską, matką jego przyszłej żony: „Z panią S. przyszliśmy nieco do zgody. Cóż robić, kiedy we mnie jakiś diabeł siedzi. Pierwszy raz w życiu jestem do niczego. Nie pojmuje przyczyny. Malarka tak mnie oczarowała, że stałem się dla drugich oziębły”.

Adam Mickiewicz był w sekcie

Od 1842 r. w Paryżu tworzyła się sekta religijna Koło Sprawy Bożej, której założycielem był Andrzej Towiański. Członkowie sekty regularnie spotykali się, gdzie utwierdzali się w przekonaniu, że niebawem ludzie wejdą w nową epokę, która przybliży ich do nadejścia Królestwa Bożego.

Czytaj także: Recenzja filmu Pan Tadeusz

Do sekty, oprócz Adama Mickiewicz, należał m.in. także Juliusz Słowacki. Członkostwo w ruchu spowodowało, że Mickiewicz zradykalizował swoje poglądy, które przedstawiał w czasie wykładów na uniwersytecie – to spowodowało, że niedługo później stracił swoją posadę.

Żona Adama Mickiewicza trafiła do szpitala psychiatrycznego

Celina Szymanowska, żona Adama Mickiewicza, trafiła do ośrodka dla obłąkanych. Ze względu na stres na emigracji, kobieta popadała w paranoję. W 1838 roku, 4 lata po ślubie z Mickiewiczem, zdeklarowała, że jest wieszczką oraz wcieleniem Matki Bożej, której celem jest odkupienie Polski. Celina zmarła w 1855 r., wcześniej rodząc Mickiewiczowi szóstkę dzieci.

Adam Mickiewicz miał nieślubne dzieci

Oprócz szóstki dzieci z prawego łoża, Mickiewicz miał także potomstwo z drugiego związku z Ksawerą Deybel – przynajmniej jedną córkę. Romans trwał równolegle do małżeństwa z Celiną; co więcej, Deybel mieszkać miała pod jednym dachem z Mickiewiczem, jego chorą żoną i dziećmi.

 

Zachęcamy do zapoznania się z pełną biografią Adama Mickiewicza umieszczoną na łamach naszego portalu. Powyższy artykuł opracowano na podstawie publikacji Kobiety w życiu Mickiewicza autorstwa Sławomira Kopra (Wydawnictwo Bellona, 2010). Aby dowiedzieć się więcej na temat Adama Mickiewicza, warto sięgnąć po ten tytuł. Książkę w dobrej cenie kupić można poniżej: 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Pan Tadeusz
Adam Mickiewicz15
Okładka książki - Pan Tadeusz

Pan Tadeusz (a dokładnie Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z r. 1811 i 1812, we dwunastu księgach wierszem), to epicki poemat...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis
Opowieści o kolorach
Pokaż wszystkie recenzje