Karolina Sobańska. Odeska Mata Hari

Wydawnictwo: Inicjał
Data wydania: 2018-10-12
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-64066-17-7

Karolina Sobańska z domu Rzewuska. Kim była? Carską agentką na usługach III Oddziału?, polską patriotką działającą pod przykryciem swego kochanka – szefa tajnej policji na południu Rosji?, kobietą nieszczęśliwie zakochaną, którą los wciągnął w wir historii?, czy też zwykłą awanturnicą, nie mogącą żyć bez zastrzyku adrenaliny?! Odpowiedzi na te pytania chyba już nie znajdziemy, ale pewnie wszystkim po trochu. Jedno jest tylko pewne: dziwnym trafem była zawsze tam, gdzie coś się działo, wokół niej rozgrywała się historia przez duże H. Przez jej odeski salon przewinął się cały rój postaci ważnych dla polskiej i rosyjskiej historii: przyszli dekabryści, listopadowi powstańcy, literaci, poeci, a to, czego od nich się dowiadywała, mknęło pocztą na ręce jej mocodawców w stolicy Cesarstwa. Wśród jej gości byli zesłani do Odessy Mickiewicz i Puszkin – romantycy, którym piękna Polka zawróciła w głowie. Bo piękna i obdarzona ogromnym seksapilem pani Karolina była, co poświadczają jej współcześni, dodając przy tym, że za tym pięknem kryła się cyniczna i wyrachowana carska agentka. Tylko ona wie jaki był jej udział w rozszyfrowaniu spisku przyszłych dekabrystów i patriotów w Polsce, likwidacja prób oporu w Królestwie Polskim po upadku listopadowego zrywu, ilu patriotów powędrowało z jej przyczyny na zsyłkę, a ilu... od niej uratowała.

Czy była tylko dzieckiem epoki? Kosmopolityczną arystokratką, dla której pojęcie Ojczyzna nic nie znaczyło?

Idąc jej tropem, poznajemy Odessę, Petersburg, Rzym, Krym, Warszawę, Drezno, Paryż, środowiska, w których się obracała, otoczenie, w którym się wychowywała, rodzinę: jej pradziadem był niesławny targowiczanin Seweryn Rzewuski, jedna z sióstr to Ewelina Hańska, kochanka i chwilowa żona Balzaka, bracia: Henryk – znany pisarz i Adam – wyższy oficer rosyjskiej armii, bez skrupułów tłumiący powstanie listopadowe.

Choć miała trzech czy też czterech (co do jednego to trudno być pewnym) mężów, to jednak do historii przeszła jako Sobańska.

Andrzej Palacz (ur. 1957) – redaktor naczelny magazynu „Wydawca” i portalu www.wydawca.com.pl, szef wydawnictwa Inicjał, tłumacz książek z języka rosyjskiego. Nakładem prowadzonego przez niego wydawnictwa ukazują się książki z zakresu historii Polski i Rosji.

Kup książkę Karolina Sobańska. Odeska Mata Hari

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2018-11-25, Przeczytałem,
Dobry agent nie zostawia po sobie śladu Jak to się dzieje, że ktoś wkracza na szpiegowską czy agenturalną ścieżkę? Że donosi, zbiera informacje, zdradza, wykorzystuje, manipuluje, udaje kogoś, kim nie jest? Książka Karolina Sobańska. Odeska Mata Hari nie daje na to pytanie odpowiedzi wprost. Jej treścią bowiem jest nie tyle analiza ogólnych przyczyn „zabawy” w szpiega, co przede wszystkim przybliżenie sylwetki Karoliny Rozalii Tekli Sobańskiej, z domu Rzewuskiej. Kobiety całym swym życiem i postawą zasługującej na miano odeskiej Maty Hari. Piękna, uwodzicielska kochanka wysokiego funkcjonariusza carskiego wywiadu wojskowego i policji politycznej z własnego wyboru wkroczyła bowiem w ten świat, w nim się świetnie odnalazła i w nim dożyła starości. Kierując się nie zawsze jednoznacznymi motywami, ale zawsze – jak można wywnioskować z lektury książki – swoim interesem czy kaprysem. Czy była to sympatia, antypatia, złośliwość, niechęć czy zwykła obojętność. Nie czuła się Polką, choć się nią urodziła. Gardziła swoim krajem i jego mieszkańcami. Była kosmopolitką, podkreślającą – pytanie, czy szczerze – swoje uwielbienie dla cara. W skrywanej głęboko nienawiści do własnego kraju i jego mieszkańców przypomina wielu nam współczesnych znanych ludzi. Zdają się oni być obywatelami świata, dla których ten świat i jego bogactwo są ważniejsze niż uczciwość, przyzwoitość, patriotyzm ...

Opinie o książce - Karolina Sobańska. Odeska Mata Hari

Avatar użytkownika - pobarski
pobarski
Przeczytane:2018-12-15, Ocena: 4, Przeczytałem,

"Karolina Sobańska. Odeska Mata Hari" to książka dobra pod względem merytorycznym samej publikacji, rozczarowująca może być jednak kwestia techniczna. Z powodu licznych literówek, błędów językowych czy ortograficznych, książka przypomina wersję niedopracowaną, bez porządnej korekty.

Dzieci, których nie ma
Renata Piątkowska;