Edgar Allan Poe


Najbardziej znane utwory:
Kruk
Annabel Lee
Zabójstwo przy Rue Morge
Maska Czerwonego Moru
Złoty żuk
Zagłada domu Usherów
Beczka amontillada

Edgar Allan Poe - biografia, życie i twórczość

Edgar Allan Poe przyszedł na świat 19 stycznia 1809 r. w Bostonie. Został sierotą we wczesnym dzieciństwie. Po śmierci rodziców został oddany pod opiekę kuzyna mieszkającego w Richmond (stan Wirginia). Próbował studiować na tamtejszym uniwersytecie stanowym, jednak bez powodzenia. Od 1827 do 1829 r. służył w armii. Jako sierżant został skierowany do akademii wojskowej w West Point. Nie podjął jednak nauki w tej placówce. Przeniósł się do Baltimore, gdzie dorabiał pisaniem drobnych utworów. W 1835 r. zaczął redagować czasopismo The Southern Literary Messenger ukazujące się w Richmond przez dwa lata. W 1836 r. ożenił się ze swoją kuzynką Virginie Clemm. W 1849 r. wrócił na krótko do Richmond. Zmarł tego samego roku (7 października) z niewyjaśnionej przyczyny. Przypuszcza się, że został ugryziony przez wściekłego psa. Po śmierci był przedstawiany niezbyt przychylnie- zarzucano mu alkoholizm i narkomanię- nałogowe palenie opium.
W twórczości dominujące były elementy fantastyki i horroru. Stworzył nowy gatunek- nowelę kryminalną. Jako pierwszy też stworzył postać detektywa.
W Ameryce nie spotkał się ze zrozumieniem krytyków, jego twórczość była odrzucana. Zupełnie inaczej było we Francji. Tam zdobył szerokie rzesze czytelników.

Kalina Beluch


Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Edgar_Allan_Poe

Edgar Allan Poe - książki

Lista fanów

przesuń
Użytkownik Kiedy został fanem
2020-02-23 19:59:04
Cytaty Autora

Noc miała się ku końcowi, toteż uwijałem się w całkowitym milczeniu. Najpierw poćwiartowałem zwłoki. Odrąbałem głowę, ręce i nogi.


Więcej

Lecz jako w świecie etycznym złe jest wynikiem dobrego, tak samo w świecie rzeczywistym z radości rodzą się bóle. Albo wspomnienie minionego szczęścia rozpaczą napełnia dzień dzisiejszy, albo męka, która się staje, ród swój wywodzi od uniesień, które stać się mogły.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy