Edgar Allan Poe


Edgar Allan Poe to wybitny pisarz, poeta, redaktor i krytyk literacki.

Edgar Allan Poe - biografia, życie i twórczość

Edgar Allan Poe przyszedł na świat 19 stycznia 1809 r. w Bostonie. Został sierotą we wczesnym dzieciństwie. Po śmierci rodziców został oddany pod opiekę kuzyna mieszkającego w Richmond (stan Wirginia). Próbował studiować na tamtejszym uniwersytecie stanowym, jednak bez powodzenia.

Edgar Allan Poe od 1827 do 1829 r. służył w armii. Jako sierżant został skierowany do akademii wojskowej w West Point. Nie podjął jednak nauki w tej placówce.

Edgar Allan Poe przeniósł się do Baltimore, gdzie dorabiał pisaniem drobnych utworów. W 1835 r. zaczął redagować czasopismo The Southern Literary Messenger ukazujące się w Richmond przez dwa lata. W 1836 r. ożenił się ze swoją kuzynką Virginie Clemm. W 1849 r. wrócił na krótko do Richmond. Zmarł tego samego roku (7 października) z niewyjaśnionej przyczyny. Przypuszcza się, że został ugryziony przez wściekłego psa. Po śmierci był przedstawiany niezbyt przychylnie- zarzucano mu alkoholizm i narkomanię- nałogowe palenie opium.

W twórczości Edgara Allana Poe dominujące były elementy fantastyki i horroru. Stworzył nowy gatunek- nowelę kryminalną. Jako pierwszy też stworzył postać detektywa.

Edgar Allan Poe w Ameryce nie spotkał się ze zrozumieniem krytyków, jego twórczość była odrzucana. Zupełnie inaczej było we Francji. Tam zdobył szerokie rzesze czytelników.

Kalina Beluch

Edgar Allan Poe – najbardziej znane utwory:

Kruk
Annabel Lee
Zabójstwo przy Rue Morge
Maska Czerwonego Moru
Złoty żuk
Zagłada domu Usherów
Beczka amontillada


Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Edgar_Allan_Poe

Edgar Allan Poe - twórczość

Okładka - Opowieści miłosne, śmiertelne i tajemnicze
Opowieści miłosne, śmiertelne i tajemnicze

Notka o Poe (przednie skrzydełko): Edgar Allan Poe (1809-1849): amerykański poeta, prozaik, krytyk i teoretyk literatury, romantyk. Żołnierz, redaktor, alkoholik, opiumista. Osierocone dziecko aktorów, skazane...czytaj dalej

Okładka - Opowiadania II
Opowiadania II

Opowieść Artura Gordona Pyma z Nantucket * Wielkie figury * Cztery bydlęta w jednej skórze * Jak napisać blackwoodowski artykuł * Przykra historia * Człowiek, który się zużył * Trzy niedziele w tygodniu * Okulary...czytaj dalej

Edgar Allan Poe - wiadomości

Lista fanów

przesuń
Użytkownik Kiedy został fanem
2020-02-23 19:59:04
Cytaty Autora

Jam jest CIEŃ, zamieszkały w pobliżu ptolemajskich katakumb, opodal heluzyjskich pól, co graniczą z plugawą Charona rzeką.


Więcej

W sercu ludzi najbardziej nieczułych są struny, które lada dotyk porusza.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy