Zagłada domu Usherów - dziś na Netflix premiera horroru opartego na twórczości Edgara Allana Poego

Data: 2023-10-12 09:14:01 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Agata Dudek
udostępnij Tweet

Dziś na platformie Netflix wyczekiwana przez wielu widzów premiera kolejnego serialu stworzonego przez mistrza filmowej grozy, Mike'a Flanagana. Najnowszy serial oparty jest na klasyce grozy — twórczości Edgara Allana Poego. 

Carl Lumbly jako C. Auguste Dupin, Bruce Greenwood jako Roderick Usher w serialu Zagłada domu Usherów od Netflix. Foto: materiały pras./zdjęcie Eike Schroter/Netflix

Nowa produkcja Flanagana, która właśnie trafiła do oferty Netfliksa, nosi tytuł Zagłada domu Usherów, a podstawą dla niej stała się książka jednego z prekursorów literatury grozy. Od czwartkowego poranku możemy zanurzyć się w mroczną opowieść o pewnej wielopokoleniowej rodzinie. O czym dokładnie opowiada serial? Czy warto go obejrzeć? Sprawdzamy! 

Zagłada domu Usherów – o czym jest serial?

Serial Zagłada domu Usherów to najnowsza amerykańska produkcja, która czerpie jednak z klasycznych horrorów. Odwołania do klasyki gatunku nie są przypadkowe, wszakże nowy serial od Netfliksa inspirowany jest jedną z najważniejszych opowieści w dorobku Edgara Allana Poego.

 Czytaj również: Premiery Netflixa w październiku 2023. Nowe filmy i seriale na Netflixie

Bohaterami serialowej historii opowiedzianej w kilku trzymających w napięciu odcinkach jest bezwzględne rodzeństwo, Roderick i Madeline Usherowie, właściciele prężnie rozwijającego się koncernu Fortunato Pharmaceuticals. Przed laty zmienili rodzinne dziedzictwo w biznesowe imperium, które dało im bogactwo, władzę i ogromne przywileje. Ich spokojne i bogate życie zmienia się, gdy na jaw zaczynają wychodzić niezwykle mroczne sekrety, a w tajemniczych okolicznościach ginąć zaczynają kolejni spadkobiercy rodzinnej fortuny. 

Zagłada domu Usherów  – obsada. Kto wystąpił w serialu?

Kogo zobaczymy w Zagładzie domu Usherów? W rolach głównych zobaczymy dość znane twarze amerykańskiego kina: w Rodericka Ushera wcielał się Bruce Greenwood, z kolei w roli Madeline Usher zobaczymy Mary McDonnell. Oprócz nich w serialu pojawia się także Kyliegh Curran jako  Frederick Usher, z kolei Carla Gugino zagrać ma tajemniczą Vernę.

Czytaj także: Lipowo. Zmowa milczenia - wyczekiwany serial na bazie powieści Katarzyny Puzyńskiej od jutra w serwisie Player.pl

W pozostałych rolach wystąpili m.in.  Carl Lumbly, Mark Hamill, T'Nia Miller, Paola Núñez, Henry Thomas, Samantha Sloyan, Rahul Kohli, Kate Siegel, Sauriyan Sapkota, Zach Gilford, Willa Fitzgerald, Katie Parker, Malcolm Goodwin, Crystal Balint, Aya Furukawa, Matt Biedel i inni.  Reżyserem, scenarzystą i montażystą serialu jest Mike Flanagan, a operatorem i drugim reżyserem Michael Fimognari.

Zagłada domu Usherów – kiedy premiera?

Najnowsza wersja Zagłada domu Usherów zrealizowana została jako serial oryginalny Netfliksa, nic więc dziwnego, że serial będzie można zobaczyć właśnie na tej platformie. Premiera serialu miała miejsce dokładnie 12 października 2023 roku.

Czytaj także: Lipowo. Zmowa milczenia - 2 odc. Kto zamordował zakonnicę? Rusza śledztwo. Streszczenie 2 i 3 odcinka

Do biblioteczki platformy w dniu premiery trafił cały sezon serialu, który liczy łącznie 8 odcinków.

Zagłada domu Usherów – opinie o serialu

Zagada domu Usherów to serial, który może spodobać się przede wszystkim widzom, którzy lubią horrory i filmową grozę. Nie jest to zatem produkcja serialowa przeznaczona dla wszystkich. Szczególnie mogą być nią zainteresowani miłośnicy prozy Poego, na której bazuje, jak i zwolennicy filmów i seriali stworzonych przez Flanagana. 

Czytaj także: Lipowo. Zmowa milczenia - 1 odc. Szokujące wydarzenia w niepozornym miasteczku. Streszczenie 1 i 2 odcinka

Serial już przed premierą zbierał świetne oceny, można zatem liczyć na dobrą z nim zabawę. Więcej na temat świata filmu i serialu znajdziecie w naszym dziale nowości filmowe.

Zagłada domu Usherów – książka

Zagładę domu Usherów z powodzeniem znają wszyscy czytelnicy powieści grozy i horrorów. To właśnie Edgar Allan Poe uważany jest za jednego z prekursorów tego gatunku, a jego opowiadania znane są dziś czytelnikom na całym świecie. W Polsce zainteresowanie twórczością Poego miało miejscu już nawet w epoce Młodej Polski.

Oryginalnie Zagłada domu Usherów była kilkunastostronicowym opowiadaniem, w którym pierwszoosobowy narrator przybywa do tytułowego domu Usherów. Narrator pojawia się w sytuacji skrajnej – gdy w rezydencji Madeline jest na skraju śmierci, a Roderick – obłędu. Oryginalne opowiadanie Poego – dziejące się w wieku XIX – znacznie różni się od serialowej wizji Flanagana.

Opowiadania prawie wszystkie - książka

Opowiadanie bezpłatnie przeczytać można w ramach tekstów dostępnych w domenie publicznej. Tekst odnaleźć można także w niezwykłym zbiorze Opowiadania prawie wszystkie w przekładzie Sławomira Studniarza.

Książkę kupić można w popularnych księgarniach internetowych poniżej: 

Tagi: netflix, seriale, horrory,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Opowiadania prawie wszystkie
Edgar Allan Poe0
Okładka książki - Opowiadania prawie wszystkie

Edgar Allan Poe - prekursor horroru i opowiadań detektywistycznych. Żył krótko i burzliwie, zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach, a osiągnięcia...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Sny umarłych
Bora Chung
Sny umarłych
Pokaż wszystkie recenzje