Zakończono prace nad serialem inspirowanym twórczością Edgara Allana Poego

Data: 2022-07-13 14:31:54 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Mike Flanagan, twórca Nawiedzonego domu na wzgórzu, w poście na Twitterze oznajmił, że zakończył pracę nad kolejnym serialem dla Netfllixa. Znamy już część obsady!

Obrazek w treści Zakończono prace nad serialem inspirowanym twórczością Edgara Allana Poego [jpg] fot. fragment okładki Opowieści nadzwyczajnych / Polona.pl / domena publiczna

Mike Flanagan jest reżyserem, producentem i showrunnerem nadchodzącego dreszczowca – Zagłada domu Usherów opartego na opowiadaniu Edgara Allana Poego. Filmowiec już wcześniej współpracował z Netflixem przy serialach takich jak Nawiedzonym domu na wzgórzu czy Nawiedzony dom w Bly, a także przy filmie Gra Geralda

Zagłada domu Usherów – serial już wkrótce

Główną osią fabularną nadchodzącego serialu może być opowiadanie tytułowe opowiadania Zagłada domu Usherów. W dziele Poego Roderyka Usher listownie poinformował przyjaciela o swojej chorobie i poprosił o słowa pociechy. Adresat szybko przybył do posiadłości. Próbuje rozweselić chorego i spędza z nim czas. Jednak w domu cały czas coś jest nie tak. Siostra Roderyka umiera. Narasta tajemnicze zdenerwowanie.

czytaj także: Disney+ zapowiada nowości na wakacje. Co czeka na widzów?

Wiemy jednak, że ta nowela nie będzie jedyną, jaka została przeniesiona na ekran. Flanagan zapowiedział, że produkcja nie bazuje tylko na jednym dziele Edgara Allana Poego. Na przestrzeni ośmiu odcinków zobaczymy różne historie często zaczerpnięte z wielu opowiadań i wierszy autora. 

Zagłada domu Usherów – kto wystąpi w serialu?

Wspominany Mike Flanagan jest odpowiedzialny za wyreżyserowanie czterech odcinków. Za pozostałe cztery epizody odpowiedzialny jest Michael Fimognari. Mężczyźni współpracowali razem przy filmie Doktor Sen, który jest adaptacją powieści autorstwa króla horroru Stephena Kinga.

czytaj także:  Festiwal Góry Literatury. Przed nami 8 edycja imprezy Olgi Tokarczuk

Rok temu została ogłoszona obsada serialu. Większość aktorów już wcześniej pracowała z showrunnerem przy różnych produkcjach. Na ekranie będziemy mogli zobaczyć między innymi Carlę Gugino. Aktorka pojawiła się we wspomnianym już Nawiedzonym domu na wzgórzu, ale również i w filmie Zabójczy koktajl. Aktorce towarzyszyć będzie Mark Hamill, który najbardziej znany jest z roli Luke’a Skywalkera z sagi Gwiezdne Wojny. W pozostałych rolach wystąpią Kate Siegel, Rahul Kohli i Henry Thomas

Początkowo do roli Rodericka został zaangażowany Frank Langella. Udział aktora został jednak anulowany, a powodem zwolnienia aktora miało być „niemożliwe do zaakceptowania zachowania”. Twórcy zdecydowali się zatrudnić nowego aktora, którym był Bruce Greenwood, znany ze udziału w Star Trecku.

Serial na podstawie twórczości Edgara Allana Poego

Serial Netflixa Zagłada domu Usherów bazuje na twórczości amerykańskiego autora, poety i krytyka literackiego Edgara Allana Poego. Był on jednym z pionierów powieści fantasy i grozy. Tytułową nowelę można znaleźć m.in. w zbiorze Opowiadania prawie wszystkie, który w Polsce ukazał się w 2021 roku w tłumaczeniu Sławomira Studniarza i nakładem Wydawnictwa Marginesy.

Zbiór opowiadań można kupić na stronach wielu popularnych księgarni internetowych:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Opowiadania prawie wszystkie
Edgar Allan Poe0
Okładka książki - Opowiadania prawie wszystkie

Edgar Allan Poe - prekursor horroru i opowiadań detektywistycznych. Żył krótko i burzliwie, zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach, a osiągnięcia...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Sny umarłych
Bora Chung
Sny umarłych
Pokaż wszystkie recenzje