Opowiadania Edgara Allana Poego w formie słuchowiska!

Data: 2022-01-04 09:00:02 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Julia Hantulik
udostępnij Tweet

“Stacja kultura” to cykl w radiowej Czwórce, który poświęcony jest pisarzom polskim i zagranicznym. Podczas audycji młodzi aktorzy czytają największe dzieła literackie. Bohaterem cyklu radiowego w styczniu będzie Edgar Allan Poe.

Obrazek w treści Opowiadania Edgara Allana Poego w formie słuchowiska! [jpg]
Michał Mikołajczak/ fot. Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Bohaterem audycji radiowych w Czwórce będzie Edgar Allan Poe, którego dzieła do dziś znajdują się w kanonie literatury światowej. Opowiadania tego dziewiętnastowiecznego pisarza usłyszą słuchacze w styczniu bieżącego roku. 

Życie Edgara Allana Poego równie intrygujące i tajemnicze jak jego dzieła

Edgar Allan Poe uchodzi za twórcę niezwykle intrygującego. Już jego biografia potęguje to wrażenie, bo życie pisarza od najmłodszych lat nie było proste ani zwyczajne. Jego proza nasycona jest nawiązaniami do momentów, które silnie wpłynęły na jego osobowość. 

Czytaj także: Powstał spektakl na podstawie „Cesarza” Kapuścińskiego

Poe urodził się w 1809 roku i został sierotą w wieku dwóch lat. Jego rodzina zastępcza nigdy go nie adoptowała. W 1826 roku rozpoczął studia, których nigdy nie ukończył, a także odbył służbę wojskową. Kolejnym epizodem z jego życia, który znalazł odzwierciedlenie w jego literaturze, było poślubienie niespełna trzynastoletniej kuzynki, a także jej szybka śmierć.

Czytaj także: 30 mln długu umorzono. Muzeum Książki Artystycznej czeka drugie życie

Życie pisarza naznaczone było alkoholizmem. Poe w swojej biografii ma również nieudaną próbę samobójczą. Jednak stanowczo najbardziej tajemnicza jest śmierć Edgara Allana Poego. Do dziś nie wiadomo, co poprzedziło śmierć pisarza, kogo wołał umierając. Zmarł on w wieku czterdziestu lat, a przyczyny zgonu są nieznane. Powstało wiele teorii na ten temat. 

Miejsce pisarza w kanonie literatury światowej 

Twórczość Poego to zestawienie mrocznych, przerażających wizji, nieszczęśliwej miłości, cierpienia i motywów fantastycznych. Amerykańskiego pisarza uznaje się za prekursora poetyki symbolizmu, a także silnego ukazania psychologizmu bohaterów.

Czytaj także: Teksty Tadeusza Borowskiego w 2022 roku trafiły do domeny publicznej 

Oprócz tego Poe zapoczątkował także powieść kryminalną. Łączyła się ona wówczas silnie z popularną w tamtym czasie powieścią grozy. Proza Poego obfitowała w makabryczne sceny. Pełno w niej było zagadek, wizji, snów, śmierci.

Czytaj także: „Rozdziobią nas kruki, wrony…” jako lektura szkolna

Poezja i proza tworzona przez Edgara Allana Poego zajmuje ważne miejsce w kanonie literatury światowej. Był on prekursorem symbolizmu, surrealizmu, a także to właśnie on stworzył pierwszą postać detektywa. Był nim C. Auguste Dupin

Styczeń miesiącem Edgara Allana Poego w radiowej Czwórce

Dzieła Edgara Allana Poego zostaną przeczytane w radiowej Czwórce już w styczniu. Audycja rozpocznie się 3 stycznia i będzie emitowana od poniedziałku do piątku aż do końca miesiąca o 10:45.

Czytaj także: „Z legend dawnego Egiptu” Bolesława Prusa jako lektura szkolna

Opowiadania amerykańskiego romantyka przeczyta Michał Mikołajczyk, który jest aktorem znanym z Teatru Współczesnego w Warszawie.

Opowiadania prawie wszystkie 

Zainteresowanych twórczością Edgara Allana Poego zachęcamy do sięgnięcia po zbiór opowiadań wydanych przez Wydawnictwo Marginesy

Opowiadania prawie wszystkie można kupić w popularnych księgarniach internetowych:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Opowiadania prawie wszystkie
Edgar Allan Poe0
Okładka książki - Opowiadania prawie wszystkie

Edgar Allan Poe - prekursor horroru i opowiadań detektywistycznych. Żył krótko i burzliwie, zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach, a osiągnięcia...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Sny umarłych
Bora Chung
Sny umarłych
Pokaż wszystkie recenzje