30 mln długu umorzono. Muzeum Książki Artystycznej czeka drugie życie

Data: 2022-01-03 09:40:23 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Mieszczące się Muzeum Książki Artystycznej będzie dalej prowadzone – przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Nardowego. Tak wynika z informacji, które pod koniec ubiegłego roku na antenie Radia Łódź przekazał prof. Piotr Gliński. Zadłużenie wobec ZUS-u ma zostać natomiast umorzone.

Obrazek w treści

Od lat 90. w zabytkowej willi w Łodzi działa Muzeum Książki Artystycznej. Chociaż w ostatnich latach instytucja borykała się z problemami związanymi z obciążonym hipoteką budynkiem siedziby, teraz ma szansę wyjść na prostą – dzięki ministerialnej pomocy. 

30 mln długu wobec ZUS-u

Muzeum Książki Artystycznej zmagało się z problemami związanymi z zadłużonym budynkiem swojej siedziby. W rozmowie z profesorem Piotrem Glińskim dziennikarze lokalnej rozgłośni Radio Łódź dowiedzieli się, że budynek muzeum był zadłużony na 30 mln złotych. 

Zadłużenie wobec ZUS-u sięgało 30 mln zł z uwagi na bankructwo poprzednich właścicieli. Udało nam się namówić panią prezes Gertrudę Uścińską [prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – przyp. red.], żeby ten dług umorzyć

– mówił prof. Piotr Gliński.

Teraz Muzeum ma szansę wyjść na prostą. Jak przekonuje minister kultury, udało mu się doprowadzić do umorzenia długu muzeum. 

Muzeum będzie bezpieczne? 

Muzeum Książki Artystycznej powstało w 1993 roku z inicjatywy Janusza Tryzyny, polskiego grafika, malarza i rysownika. Za działalność Muzeum odpowiedzialna była założona przez Tryzynę Fundacja Correspondance des Arts. W kolejnych latach swojej działalności Muzeum zyskiwało coraz większe znaczenie w środowisku artystycznym. W 2013 roku instytucja otrzymała państwową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, która przyznana została przez resort kultury. 

Może zainteresować cię także...

Mimo uhonorowanej działalności, twórcy Muzeum nieustannie obawiali się o przyszłość instytucji. Willa Ludwika Grohmana przy ul. Tymienieckiego w Łodzi, która stanowi siedzibę Muzeum, przed laty stanowiła własność firmy Uniontex. Po jej upadku budynek miał zostać sprzedany. Już wówczas budynek obciążony był hipoteką – dług wobec ZUS-u wynosił ponad 20 mln złotych.  Z czasem dług narastał, a problemy Muzeum się pogłębiały.

Teraz pracownicy i twórcy Muzeum Książki Artystycznej mogą odetchnąć z ulgą. Minister Piotr Gliński zapowiedział także, że siedziba muzeum zostanie wyremontowana.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.