30 mln długu umorzono. Muzeum Książki Artystycznej czeka drugie życie

Data: 2022-01-03 09:40:23 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Mieszczące się Muzeum Książki Artystycznej będzie dalej prowadzone – przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Nardowego. Tak wynika z informacji, które pod koniec ubiegłego roku na antenie Radia Łódź przekazał prof. Piotr Gliński. Zadłużenie wobec ZUS-u ma zostać natomiast umorzone.

Obrazek w treści

Od lat 90. w zabytkowej willi w Łodzi działa Muzeum Książki Artystycznej. Chociaż w ostatnich latach instytucja borykała się z problemami związanymi z obciążonym hipoteką budynkiem siedziby, teraz ma szansę wyjść na prostą – dzięki ministerialnej pomocy. 

30 mln długu wobec ZUS-u

Muzeum Książki Artystycznej zmagało się z problemami związanymi z zadłużonym budynkiem swojej siedziby. W rozmowie z profesorem Piotrem Glińskim dziennikarze lokalnej rozgłośni Radio Łódź dowiedzieli się, że budynek muzeum był zadłużony na 30 mln złotych. 

Zadłużenie wobec ZUS-u sięgało 30 mln zł z uwagi na bankructwo poprzednich właścicieli. Udało nam się namówić panią prezes Gertrudę Uścińską [prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – przyp. red.], żeby ten dług umorzyć

– mówił prof. Piotr Gliński.

Teraz Muzeum ma szansę wyjść na prostą. Jak przekonuje minister kultury, udało mu się doprowadzić do umorzenia długu muzeum. 

Muzeum będzie bezpieczne? 

Muzeum Książki Artystycznej powstało w 1993 roku z inicjatywy Janusza Tryzyny, polskiego grafika, malarza i rysownika. Za działalność Muzeum odpowiedzialna była założona przez Tryzynę Fundacja Correspondance des Arts. W kolejnych latach swojej działalności Muzeum zyskiwało coraz większe znaczenie w środowisku artystycznym. W 2013 roku instytucja otrzymała państwową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, która przyznana została przez resort kultury. 

Może zainteresować cię także...

Mimo uhonorowanej działalności, twórcy Muzeum nieustannie obawiali się o przyszłość instytucji. Willa Ludwika Grohmana przy ul. Tymienieckiego w Łodzi, która stanowi siedzibę Muzeum, przed laty stanowiła własność firmy Uniontex. Po jej upadku budynek miał zostać sprzedany. Już wówczas budynek obciążony był hipoteką – dług wobec ZUS-u wynosił ponad 20 mln złotych.  Z czasem dług narastał, a problemy Muzeum się pogłębiały.

Teraz pracownicy i twórcy Muzeum Książki Artystycznej mogą odetchnąć z ulgą. Minister Piotr Gliński zapowiedział także, że siedziba muzeum zostanie wyremontowana.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Żony Konstancina
Ewelina Ślotała
Żony Konstancina
Potknięcia miłości
Anna Wojtkowska-Witala ;
Potknięcia miłości
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Baśniowa opowieść
Stephen King
Baśniowa opowieść
Gdzie śpiewają raki
Delia Owens
Gdzie śpiewają raki
Pokaż wszystkie recenzje