Teksty Tadeusza Borowskiego w 2022 roku trafiły do domeny publicznej 

Data: 2022-01-03 11:18:11 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Każdego roku do domeny publicznej przechodzą utwory kolejnych artystów. W 2022 roku swobodnie korzystać będzie można m.in. z tekstów Tadeusza Borowskiego, autora opowiadań związanych z doświadczeniami II wojny światowej. 

Obrazek w treściNa fotografii Tadeusz Borowski i Mieczysław Jastrun / fot. Bundesarchiv, Bild 183-S98592 / Rudolph / CC-BY-SA 3.0
  • W 2022 roku do domeny publicznej trafią kolejne teksty znanych pisarzy. 
  • Teksty do domeny publicznej trafiają po 70 latach od śmierci autora. 
  • Wśród „uwolnionych” utworów będą m.in. opowiadania Tadeusza Borowskiego

Do zasobu dzieł w domenie publicznej 1 stycznia każdego roku przechodzą kolejne dzieła, których twórcy zmarli ponad 70 lat temu. W 2021 roku byli do domeny publicznej trafiły m.in. teksty Georga Orwella oraz George’a Bernarda Shawa. W tym roku wśród „uwolnionych” tekstów znalazły się dzieła Tadeusza Borowskiego, Hermanna Brocha, Ludwiga Wittgensteina, André Gide’a czy Andrieja Płatonowa.

Borowski w domenie publicznej 

Pośród wszystkich twórców, których teksty tego roku trafią do domeny publicznej, dla Polaków jednymi z najważniejszych będą utwory Tadeusza Borowskiego. Proszę państwa do gazu, Pożegnanie z Marią czy U nas w Auschwitzu to najbardziej znane teksty pisarza. 

Tadeusz Borowski pochodził z Żytomierza, jednak już w latach 30. jego rodzina trafiła do Polski i osiedliła się w Warszawie. W 1943 – w wieku 21 lat – Borowski został aresztowany przez hitlerowców. Najpierw trafił na Pawiak, następnie przetransportowano go do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Następnie przenoszony był do kolejnych obozów, by ostatecznie – w 1945 w Dachau – doczekać wyzwolenia przez armię amerykańską. W lipcu 1951 roku trafił do szpitala z objawami zamroczenia gazem i środkami nasennymi, a 3 lipca 1951 roku zmarł.

Tadeusz Borowski uznawany jest za jedną z najważniejszych postaci świata literackiego po II wojnie światowej. Miejsce dla niego znalazł m.in. Czesław Miłosz w Zniewolonym umyśle, gdzie Borowski przedstawiony został jako Beta. Opowiadania autora, w których zawarł doświadczenia z czasów II wojny światowej, obecnie są lekturami w szkołach średnich.

Prekursor przemian obyczajowych i weterani wojenni 

W 2022 roku do domeny publicznej trafią także twórcy mniej znani polskim czytelnikom. Wśród nich znajduje się m.in. francuski pisarz André Gide, nagrodzony w 1947 roku Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Gide znany był nie tylko ze swoich dzieł, m.in. Lochów Watykanu czy Immoralistów, ale także jako prekursor przemian obyczajowych we Francji. 

Do domeny publicznej trafi również Wykop, czyli dzieło Andrieja Płatonowa, rosyjskiego pisarza, który w trakcie swojego życia walczył z ograniczającą go cenzurą. W swoich tekstach pisał o człowieku, który zmaga się z licznymi przeciwnościami losu. 

Może zainteresować cię także:

Borowski i Płatonow nie będą także jedynymi, którzy w swojej twórczości powracają do wspomnień wojennych. W tym roku dostępne będą także dzieła Francisco Boix, weterana wojny domowej w Hiszpanii oraz więźnia obozu koncentracyjnego w Mauthausen. Przeczytamy także teksty pisarza z Japonii, Tamiki Hara, któremu udało się ujść cało z bombardowania Hiroszimy

 

Źródło: PAP

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Proszę państwa do gazu
Tadeusz Borowski0
Okładka książki - Proszę państwa do gazu

Jedno z wielu opowiadań Tadeusza Borowskiego o tematyce obozowej. Autor, który sam przeszedł długą obozową drogę, opowiada o świecie upadku norm...

dodaj do biblioteczki
Reklamy