Quantcast

Tadeusz Borowski


Tadeusz Borowski to polski pisarz, autor literatury obozowej. 

Tadeusz Borowski - biografia, życie i twórczość

Tadeusz Borowski przyszedł na świat 12 listopada 1922 r. w Żytomierzu. Dzieciństwo spędził na Ukrainie. Jako jedenastoletni chłopiec (czyli w r. 1933) przyjechał z rodzicami do Polski i tam rozpoczął naukę w gimnazjum w Warszawie. W 1940 r. zdał maturę na kompletach tajnego nauczania i rozpoczął studia z zakresu filologii polskiej na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. W czasie studiów zarabiał na życie jako robotnik budowlany. Brał też czynny udział w organizacjach konspiracyjnego życia kulturalnego. Wstąpił między innymi do grupy poetyckiej młodzieży akademickiej "Droga".

Czytaj również: Tadeusz Borowski - cytaty 

W lutym 1943 r. został aresztowany przez Niemców. Był więziony w Alei Szucha i na Pawiaku, a następnie przenoszony do obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu, Dautmergen i Dachau. Na szczęście przeżył, choć był w koszmarnym stanie fizycznym. Po wyzwoleniu w 1945 r. znalazł się w obozie dla polskich uchodźców w Niemczech. Tam podjął pracę w Biurze Poszukiwania Rodzin Polskiego Czerwonego Krzyża. Rok później powrócił do kraju, by kontynuować studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim (na tej uczelni został wkrótce asystentem). W trakcie studiów był kierownikiem Klubu Młodych Literatów i Naukowców przy Domu Wojska Polskiego w Warszawie. W latach 1946- 47 współpracował z redakcją "Świata Młodych", natomiast w 1947 r. redagował "Nurt". W tym samym roku (październik- listopad) przebywał z delegacją literatów w Jugosławii. W 1949 r. przebywał na Międzynarodowym Kongresie Intelektualistów we Wrocławiu, gdzie redagował biuletyn "W obronie pokoju". Od 1949 do 1950 r. przebywał w Berlinie jako pracownik Biura Informacji Polskiej. Następnie wrócił (jeszcze w 1950 r.) do Warszawy. Tam został członkiem Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich i otrzymał Państwową Nagrodę Artystyczną za twórczość literacką i publicystyczną. Warto wspomnieć, jaka to była w głównej mierze twórczość. Borowski, który przeszedł przez piekło reżimu hitlerowskiego, stał się po wojnie gorącym zwolennikiem innego reżimu, w którym widział szansę na lepszy świat- komunistycznego. Z jednej niewoli popadł (i to dobrowolnie) w drugą. Być może zrozumienie tego paradoksu pchnęło go do desperackiego kroku. 3 lipca 1951 r. popełnił bowiem w Warszawie samobójstwo, odkręcając kurki z gazem.

Kalina Beluch

Tadeusz Borowski - książki

1942 Gdziekolwiek Ziemia. Cykl poetycki
1944 Arkusz poetycki nr 2
1945 Imiona nurtu
1945 U nas w Oświęcimiu
1947 Pewien żołnierz. Opowieści szkolne
1948 Kamienny świat
1948 Pożegnanie z Marią
1949 Opowiadania z książek i gazet
1951 Do młodych agitatorów pokoju
1952 Na przedpolu. Artykuły i reportaże
1953 Mała kronika wielkich spraw
1953 Czerwony maj. Opowiadania
1954 Utwory zebrane


Źródło: http://

Tadeusz Borowski - twórczość

Tadeusz Borowski - wiadomości

Lista fanów

przesuń
Użytkownik Kiedy został fanem
lourdes 2020-06-09 19:06:09
Cytaty Autora

Jak się później dowiedziałem, Marię, jako aryjsko-semickiego mischlinga wywieziono wraz z transportem żydowskim do osławionego obozu nad morzem, zagazowano w komorze krematoryjnej, a ciało jej zapewne przerobiono na mydło. 


Więcej

Głód jest wtedy prawdziwy, gdy człowiek patrzy na drugiego człowieka jako na obiekt do zjedzenia. Ja już miałem taki głód. 


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy