Matura 2023 – język polski. Jaki temat trafi na rozprawkę? Są pierwsze wyniki wyszukiwań Google Trends

Data: 2023-05-04 08:22:53 | Ten artykuł przeczytasz w 8 min. Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet

Przed nami egzamin maturalny z języka polskiego. Nowa matura zapowiadana była przez wielu polonistów jako znacznie trudniejsza od formuły z poprzednich lat. Nic więc dziwnego, że na kilka chwil przed egzaminem w internecie aż wrze od plotek na temat rozprawki na maturze 2023.

Obrazek w treści Matura 2023 – język polski. Jaki temat trafi na rozprawkę? Są pierwsze wyniki wyszukiwań Google Trends [jpg]fot. kadr z arkusza egzaminu 2022 / CKE

Już za chwilę maturzyści rozpoczną prace nad pierwszą częścią swojego egzaminu dojrzałości – maturą z języka polskiego. I choć do godziny 9:00 treść arkusza maturalnego pozostaje niejawna, to wielu zdających liczy na internetowe przecieki. Choć te najczęściej okazują się jedynie niepotwierdzonymi plotkami, to mogą stanowić ostatnią wskazówkę dotyczącą tego, co warto jeszcze powtórzyć. Co w ostatnich godzinach przed maturą wyszukiwali maturzyści w Google Trends?

Google Trends – wyniki wyszukiwania Google na maturę 2023 z polskiego

Wśród wyników zyskujących popularność znalazł się m.in. motyw ojczyzny, który powiązany miał być z Lalką Bolesława Prusa. To ciekawy wątek, bowiem w tradycyjnej analizie lektury najczęściej nacisk kładziony jest na relacji Wokulskiego i Łęckiej oraz na przestrzenie społeczno-ekonomiczne ukazane w powieści. A szkoda, bo w Lalce tkwi ogromny potencjał interpretacyjny także związany z motywem ojczyzny.

Czytaj także: Jak napisać notatkę syntetyzującą?

Oprócz tego wśród tematów proponowanych przez Google Trends znajduje się wątek poświęcenia – to dość szeroki temat, do którego dopasować można wiele lektur obowiązkowych. W tym kontekście pasuje m.in. kolejny wynik Google Trends – Księga Hioba, a zatem biblijna opowieść o mężczyźnie, którego wiara została wystawiona przez Boga na próbę.

Jednocześnie w Google Trends odnaleźć można także pytania o mit o Demeter i Korze, motyw ojczyzny w Weselu czy wyszukiwania streszczenia Dżumy. Maturzyści tuż przed egzaminem interesowali się również opowiadaniem Tadeusza Borowskiego Proszę państwa do gazu oraz książką Hanny Krall Zdążyć przed Panem Bogiem.

W wynikach wyszukiwania zaobserwować można także poszukiwania dotyczące funkcji języka i gatunków literackich. Internauci interesowali się również tematyką powstania poruszaną w literaturze epoki romantyzmu, a przy okazji – 3. częścią Dziadów Adama Mickiewicza. Co ciekawe, Google Trends proponuje także postać Franciszka z Asyżu oraz powieść Zofii NałkowskiejGranica

Matura 2023 język polski – wypracowanie – jaki temat?

Chociaż Centralna Komisja Egzaminacyjna oficjalnie arkusz maturalny zamieści dopiero popołudniem, to już teraz w mediach społecznościowych zaczęły krążyć pierwsze doniesienia związane z tematem wypracowania. Pochodzą one najczęściej bezpośrednio od samych maturzystów.

Według pierwszych doniesień jeden z tematów matury 2023 z języka polskiego dotyczył Przedwiośnia. Na zdjęciu opublikowanym na jednym z profili na Twitterze, zaprezentowany został fragment powieści Stefana Żeromskiego wraz z tematem:

Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Przedwiośnia Stefana Żeromskiego oraz do wybranych tekstów kultury. 

Warto podkreślić, że zaprezentowany temat – jeśli rzeczywiście pojawił się na tegorocznej maturze – jest tematem dla zdających w starej formule z roku 2015. Wskazuje na to m.in. wymagana liczba słów – w najnowszej formule egzaminu zdający muszą w wypracowaniu zawrzeć co najmniej 300 słów. Dodatkowo w zaprezentowanym powyżej zadaniu nie ujęto kontekstów, które stanowią istotną część wypracowań w nowej formule egzaminu.

Profil @maturanews umieścił także zdjęcie, w którym sugeruje pierwszy temat z tak zwanej „starej matury”. Temat pierwszy dotyczyć miał niespodziewanych okoliczności, które wpływają na życie człowieka. Maturzyści zdający w formule 2015 muszą odwołać się do zamieszczonego w arkuszu fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu Adama Mickiewicza oraz wybranego tekstu kultury. 

Z kolei w formule 2023 – jak wynika z publikowanych w sieci zdjęć – zdającym zaproponowano 2 tematy: „Człowiek – istota pełna sprzeczności” oraz „Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem”. W przypadku obu tematów należało odwołać się do wybranej lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego oraz kontekstów. 

Przypominamy, że powyższe informacje są niepotwierdzone i pochodzą z internetowych plotek. 

Matura 2023 język polski. Czego można się spodziewać?

Podobnie jak każdego roku, przed samą maturą z polskiego internet rozgrzany jest do czerwoności w poszukiwaniu przecieków związanych z maturalnymi tematami. Centralna Komisja Egzaminacyjna co roku dokłada starań, by treść zadań pozostawała jawna aż do godziny 9:00, kiedy rozpoczyna się egzamin.

Czytaj także: Lektury obowiązkowe na maturę 2023

Po incydentach, które miały miejsce w latach ubiegłych, w tym roku do mediów trafiły informacje, że w poszczególnych paczkach z arkuszami maturalnymi znaleźć miały się lokalizatory, które – w przypadku naruszenia przesyłek przed egzaminem – wysyłać miały alarm do CKE o nieprawidłowościach.

Przypomnijmy, że w nowej formule egzaminu, zdający muszą zarówno wykazać się swoją wiedzą z lektur szkolnych, jak i wykorzystać tę wiedzę w praktyce. Oprócz wypracowania, na arkusz nowej matury z polskiego składa się kilkanaście zadań otwartych, m.in. dotyczących tekstów źródłowych. Zadaniem abiturientów jest odnalezienie informacji w tekstach, ich interpretacja oraz odpowiedź na pytania. Część zadań sztywno sprawdza wiedzę uczniów z wiadomości o lekturach.

Oficjalne zadania egzaminacyjne z matury 2023 z polskiego poznamy najwcześniej popołudniem, gdy Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje na swojej stronie arkusz egzaminu.

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje