Wybór opowiadań

Tadeusz Borowski należał do tych rzadkich, wyjątkowych pisarzy, dla których życie i pieśń stanowią jedno. To decydowało, że osiągnął tak dużo - płacąc za to cenę najwyższą.

Informacje dodatkowe o Wybór opowiadań:

Wydawnictwo: Sara
Data wydania: 2007-01-14

Kup książkę Wybór opowiadań

Wybór opowiadań - opinie o książce

Avatar użytkownika - hanka04
hanka04
Przeczytane:2016-11-20, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Ciężko wczuć się w rolę Tadka, który jakby wyzuty z emocji żyje w mieście i w obozie. Do wszystkiego podchodzi chłodno. Trudne to do osiągnięcia, ale może dzięki temu łatwiej przejść przez trudne życie.
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2013-02-18, Ocena: 6, Przeczytałam,
Poruszające historie, wstrząsające opisy i przytłaczająca myśl, że to wszystko zdarzyło się naprawdę. Myślę, że wiele osób ma takie samo zdanie jak ja. I chociaż czasem naprawdę ciężko przejść przez takie opowiadania jak: "Pożegnanie z Marią", "U nas, w Auschwitzu" , "Dzień na Harmenzach" czy "Proszę państwa do gazu" musimy się z nimi mierzyć żeby nigdy nie zapomnieć, co działo się podczas II wojny światowej i jakie okropności wyrządzali sobie nawzajem ludzie.
Avatar użytkownika - Anna_Valerious
Anna_Valerious
Przeczytane:2014-03-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Wojna, wojna, wojna... ostatnio czytam sporo książek właśnie o tej tematyce. W szkole - bo współczesność, w domu - bo tak wyszło, że matura się zbliża i przerzuciłam się na "poważną" literaturę. Nie umiem oceniać ludzkich przeżyć, nie potrafię ocenić wspomnień człowieka, skoro sama nie przeżyłam wojny. Dlatego przede wszystkim przy tej ocenie skupiam się na sferze technicznej. Niektóre opowiadania naprawdę napisane są świetnie, wciągają, sprawiają że nie potrafisz się oderwać, mimo grozy wylewającej się z kartek. Nie lubię książek o obozach (nie czytam ich). W gimnazjum nie przeczytałam "Dymy nad Birkenau", ponieważ bałam się, że zniszczy mi psychikę. Tutaj również są opisy śmierci, niedoli, strachu... i są one przerażające, to prawda. Nie ma tutaj wielu uczuć, Borowski pokazał że w codzienności obozowej trzeba się ich wyzbyć, aby przeżyć. Polecam wszystkim o stalowych nerwach. Może nie wszystkich wzruszy i przejdzie bokiem (wielu jest takich, co lubują się w większych okrucieństwach), ale mnie takie historie łapią za serce.
Książka, którą czytała w liceum. Co prawda miałam do czynienia tylko z niektórymi jego opowiadaniami. Jest to trudna lektura, dająca do myślenia nad losami ludzi w obozach. Ukazuje okropne i nieludzkie traktowanie człowiek, głód i cierpienie. Jednym z pierwszych przeczytanych przeze mnie opowiadań było "U nas, w Auschwitzu". Wstrząsający było obraz ludzi, którzy powrócili do prymitywizmu, dbających tylko o najważniejsze potrzeby: jedzenie, lekarstwa, potrzeby seksualne. Obraz ten potęgował sposób, w jaki próbowano zdobyć to wszystko: kradzieże, zastraszanie. Totalnym zaskoczeniem był dla mnie puff- nigdy nie spodziewałabym się takiego miejsca w obozie. Czytając równie inne opowiadania Borowskiego, jak "Proszę Państwa do gazu" czy "Pożegnanie z Marią", złapałam się na tym, że w myśli dziękuję Bogu za to jakie mam warunki do życia i, że to nie ja doświadczyłam tych wydarzeń. Polecam tą książkę, każdemu, kto kiedykolwiek rozmyślał o ludziach cierpiących podczad II Wojny Światowej. Daje człowiekowi okrutne, lecz prawdziwe obrazy wojny i opupacji.
Avatar użytkownika - Okularnica
Okularnica
Przeczytane:2013-11-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek - 2013 ,
Trudno ocenić... Kolejna lektura szkolna dla licealistów opowiadająca o realiach życia w czasie drugiej wojny światowej. Opisane niewyobrażalne cierpienie, ból, rozłąka ludzi kochających się ponad życie ( "Pożegnanie z Marią" ), opis życia za krat, tortur.... Po prostu każdy powinien przeczytać jako lektura obowiązkowa. Tyle. Pamiętajmy o ludziach którzy stracili życie w obozach koncentracyjnych.

Jak ja kocham Borowskiego za ukazanie surowego świata bez heroizmu i wielkich bohaterów! Szczerze miałam dość już od dawna stawiania w polskiej literaturze Polaków na piedestale wielkiej odwagi. Dzięki autorowi opowiadań poznajemy świat ludzi odartych z resztek człowieczeństwa przez okrutny system. System, w którym wszyscy, bez wyjątku, są winni zbrodni ludobójstwa, nawet przez czystą bierność.

Ogólnie nie jest to lektura dla wszystkich, niektórzy mogą poczuć się zgorszeni znieczulicą głównego bohatera, ale mimo wszystko uważam, że warto się z nią zapoznać (już pomijając to, że oficjalnie trzeba w placówce oświatowej). Chociażby po to, by zobaczyć jak bardzo brutalnym miejcem był obóz koncentracyjny. I to nie tylko z winy nazistów.

Avatar użytkownika - wiesia884
Przeczytane:2011-10-30, Przeczytałam,
Proszę państwa do gazu
Tadeusz Borowski0
Okładka ksiązki - Proszę państwa do gazu

Jedno z wielu opowiadań Tadeusza Borowskiego o tematyce obozowej. Autor, który sam przeszedł długą obozową drogę, opowiada o świecie upadku norm...

Poezje
Tadeusz Borowski0
Okładka ksiązki - Poezje

Poezje - Tadeusz Borowski...