Pożegnanie z Marią i inne opowiadania

Tom "Pożegnanie z Marią" to zestawiony przez autora w 1948 r. cykl opowiadań okupacyjno-obozowych drukowanych wcześniej w czasopismach literackich. Utwory te, opublikowane po raz pierwszy, wywołały szok i gwałtowne spory. Borowski ukazał w nich bowiem nie tyle sam system niszczenia ludzi, ile jego skutki dla psychiki i wartości etycznych człowieka: wytwarzanie się w człowieku mechanizmów przystosowawczych, swoistej filozofii przetrwania, zacierającej granice między katem a ofiarą. Dzięki głębi i przenikliwości spojrzenia oraz znakomitej formie literackiej opowiadania Borowskiego ciągle pozostają jednym z najcenniejszych literackich świadectw "epoki pieców".

Informacje dodatkowe o Pożegnanie z Marią i inne opowiadania :

Wydawnictwo: Siedmioróg
Data wydania: 2008-11-18
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7162-792-7

Kup książkę Pożegnanie z Marią i inne opowiadania

Jak się później dowiedziałem, Marię, jako aryjsko-semickiego mischlinga wywieziono wraz z transportem żydowskim do osławionego obozu nad morzem, zagazowano w komorze krematoryjnej, a ciało jej zapewne przerobiono na mydło.

Głód jest wtedy prawdziwy, gdy człowiek patrzy na drugiego człowieka jako na obiekt do zjedzenia. Ja już miałem taki głód.

Pożegnanie z Marią i inne opowiadania - opinie o książce

Avatar użytkownika - chabrowacczyteln
chabrowacczyteln
Przeczytane:2014-11-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014 ,
Kolejna książka opowiadające o obozach koncentracyjnych. Zbiór opowiadań. Muszę jednak przyznać, że chociaż poruszają tak ważny temat to nie poruszyły ani mnie, ani mojego serca. Autor skupił się według mnie bardziej na strukturze obozu, technice jak to wszystko funkcjonowało, a nie na osobistych przeżyciach ludzi. Było kilka obrzydliwych opisów, ale po lekturze ,,Medalionów" tak bardzo mną one nie wstrząsnęły. Opowiadania te nie ciekawiły mnie bardzo, wolno i ciężko mi się czytało. Autor spojrzał na obozy z zupełnie innej strony. Nie zawsze tylko Niemcy okazywali się katami i dręczycielami, czasami było zupełnie inaczej. Ludzie utracili swoje człowieczeństwo. Recenzja bardzo krótka, ponieważ nie wiem co mam już o niej napisać.

Nie powiem wymęczyły mnie trochę opowiadania Tadeusza Borowskiego. Czytałam je bardzo powoli i z przerwami. Klasyk literacki, arcydzieło, ale ciężki styl pisania. Podobne odczucia miałam przy książkach "Z otchłani" Zofii Kossak oraz "Medaliony" Zofii Nałkowskiej.

Najlepsze z opowiadań dla mnie to:

Proszę Państwa do gazu, U nas w Auschwitzu.

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2020-03-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 2020, Lektury do matury, Lektury,
Avatar użytkownika - Salianna
Salianna
Przeczytane:2019-01-08, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie - 166 książek w 2019 roku,
Avatar użytkownika - Antosia
Antosia
Przeczytane:2003-06-01, Przeczytałam,
Poezje
Tadeusz Borowski0
Okładka ksiązki - Poezje

Poezje - Tadeusz Borowski...

Dzień na Harmenzach
Tadeusz Borowski0
Okładka ksiązki - Dzień na Harmenzach

Jedno z wielu opowiadań Tadeusza Borowskiego o tematyce obozowej. Autor, który sam przeszedł długą obozową drogę, opowiada o świecie upadku norm etycznych...