Quantcast
Zdjęcie - Krzysztof Kamil Baczyński

Krzysztof Kamil Baczyński

(1921-01-22) - (1944-08-04)

Krzysztof Kamil Baczyński to polski poeta, który zginął w czasie powstania warszawskiego. 

Krzysztof Kamil Baczyński - biografia, życie i twórczość

Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 22 stycznia 1921 r. w Warszawie w rodzinie mocno związanej ze środowiskiem literackim (ojciec był krytykiem, natomiast matka miała talenty pisarskie). Od dziecka był słabego zdrowia- miał chroniczną astmę, chore serce, w dodatku  zagrożony zarażeniem się gruźlicą od ojca. Nie szukał zbytnio towarzystwa- wolał samotność. Nie był więc zbyt popularny wśród kolegów. Uczył się słabo, popadał często w konflikty z nauczycielami. Mimo to szczęśliwie zdał maturę tuż przed wybuchem wojny. Jej wybuch był dla Baczyńskiego i dla jego kolegów wielkim wstrząsem. Jedynym ratunkiem zdawała się być poezja. Czytał ją, a także pisał- latem i jesienią 1940 r. ukazały się jego tomiki poetyckie. Każdy z nich zawierał po siedem wierszy i był powielony w siedmiu egzemplarzach.

Największe uznanie zyskał nie wśród rówieśników, lecz wśród pisarzy starszego pokolenia. Zyskał nawet miesięczną stałą zapomogę u władz podziemia jako pierwszy z młodych literatów. Było to bardzo przydatne- po pierwsze dlatego, że rodzina Baczyńskich żyła w ubóstwie, po drugie, jego wiersze zaczęły ukazywać się w antologiach. Wydanie zresztą i kolportaż antologii było aktem odwagi, bowiem groziła za to kara śmierci.

3 czerwca 1939 r. Baczyński ożenił się z Barbarą Drapczyńską. To jej właśnie zostało poświęconych wiele wierszy. Była jego muzą. Jednak miłość w jego wierszach współistnieje z grozą śmierci, ze świadomością tragicznego losu pokolenia. Niestety, najgorsze stało się jego udziałem - zginął w Powstaniu Warszawskim 4 sierpnia 1944 r. Spoczął na Powązkach Wojskowych. Na Placu Teatralnym istnieje także tablica pamiątkowa ku jego czci.

Kalina Beluch


Źródło: http://ewapam.republika.pl/zyciorys2.html

Krzysztof Kamil Baczyński - twórczość

Krzysztof Kamil Baczyński - wiadomości

Cytaty Autora

A noce mieli upalne,nie było w nich nadziei.


Więcej

Jeno wyjmij mi z tych oczu


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy