Wisława Szymborska miała napisać piosenkę dla Edyty Górniak. Poetka odmówiła

Data: 2023-05-29 11:53:41 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Wiele lat temu Wisława Szymborska miała zostać poproszona o to, by napisała utwór dla Edyty Górniak. Poetka zdecydowała się jednak odmówić.

Zdjęcie Edyty Górniak oraz Wisławy Szymborskiejfot. Daniel Kruczynski / CC BY-SA 2.0. / Flickr.com | Mariusz Kubik CC BY 3.0 / Wikimedia Commons

Nie ma wątpliwości, że Wisława Szymborska należy do grona najważniejszych polskich poetek. W 1996 za swoją twórczość uhonorowana została Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, ale także... miała zostać poproszona o to, by stworzyć piosenkę dla Edyty Górniak, której kariera dopiero się rozpędzała.

Wisława Szymborska napisała piosenkę dla Edyty Górniak?

Od kilku dni w poszczególnych portalach plotkarskich głośno jest na temat Edyty Górniak. Wokalistka niedawno wystąpiła na festiwalu w Sopocie, tymczasem Plotek.pl zebrał informacje na temat niedoszłej współpracy Górniak z samą Wisławą Szymborską.

W 1996 roku noblistka miała otrzymać prośbę o napisanie wiersza, który stanowiłby tekst dla piosenki na nową płytę Edyty Górniak. Taka propozycja miała zostać wysunięta przez współpracowników piosenkarki.

czytaj także: Olga Tokarczuk odebrała doktorat w Tel Awiwie. Noblistka ma szansę na wygraną w konkursie Eurowizji!

Okazało się jednak, że rozmowy zostały przeprowadzone bez wiedzy Edyty Górniak. Potwierdził to Michał Rusinek – wieloletni sekretarz Noblistki, a także prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Nie mam tego mejla, a w każdym razie nie mogę znaleźć. Być może była to prośba telefoniczna. Jakaś menadżerka dzwoniła lub pisała z takim pytaniem – co do tego nie mam wątpliwości. Nie chodziło o względy osobiste. Po prostu to nie była poetką do wynajęcia. Nie pisała tekstów na zamówienie. Poza tym był czas, w którym Szymborska dostała Nobla. Miała wtedy nawał obowiązków

– powiedział Michał Rusinek w rozmowie z Plotkiem.

Edyta Górniak wyznała natomiast, że o całej sprawie dowiedziała się dopiero przed kilkoma dniami. W rozmowie z plotkarskim portalem wyraziła spore zaskoczenie i powiedziała, że nigdy wcześniej nie dotarły do niej informacje na temat nieudanej współpracy. 

Artystka podkreśliła jednak, że poezję śpiewaną darzy ogromnym sentymentem. Na początku kariery często wykonywała tego typu utwory. Na jej debiutanckiej płycie zatytułowanej Dotyk teksty piosenek zostały napisane między innymi przez Jacka Cygana, Agatę Miklaszewską czy Wojciecha Młynarskiego

2023 rok jubileuszem Wisławy Szymborskiej

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku na Prowencie, dziś wchodzącego w skład miasta Kórnik. Pierwsze wiersze noblistki ukazały się w prasie jeszcze w latach 40., jednak po latach sama Szymborska niechętnie do nich wracała. Pierwszy tomik noblistki — Dlatego żyjemy — drukiem pojawił się w 1952. W kolejnych latach ukazały się m.in. tomy poetyckie Wołanie do Yeti, Sto pociech, Wielka liczba czy Koniec i początek. Nagrodą Nobla wyróżniona została w 1996 roku, a wydarzenia, które miejsce miały po ogłoszeniu jej wyróżnienia, sama noblistka określać miała „tragedią sztokholmską”.

2023 rok — w odpowiedzi na postulat Fundacji Wisławy Szymborskiej — w związku z setną rocznicą urodzin noblistki, ogłoszono Rokiem Wisławy Szymborskiej. Z tej okazji Wydawnictwo Znak zdecydowało się wydać ponad ośmiuset stronicowy zbiór wszystkich wierszy poetki.

Wiersze wszystkie - książka

Zbiór Wiersze wszystkie jest dostępny do kupienia w wielu księgarniach internetowych:

 
źródło: plotek.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Wiersze wszystkie
Wisława Szymborska1
Okładka książki - Wiersze wszystkie

,,Jest więc taki świat, nad którym los sprawuję niezależny? Czas, który wiążę łańcuchami znaków? Istnienie na mój rozkaz nieustanne?" Poetycki...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Pokaż wszystkie recenzje