reklama

Olga Tokarczuk odebrała doktorat w Tel Awiwie. Noblistka ma szansę na wygraną w konkursie Eurowizji!

Data: 2023-05-22 08:55:35 Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Olga Tokarczuk kilka dni temu odebrała w Tel Awiwie honorowy tytuł. Polska noblistka ma również szansę na wygraną w konkursie Eurowizji zorganizowanym specjalnie dla pisarzy i pisarek.

Olga Tokarczuk - polska pisarkaFot. Edyta Dufaj / Fundacja Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk to niewątpliwie jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich pisarek. Laureatka Nagrody Nobla w zeszłym roku wypuściła bestsellerową powieść EmpuzjonKilka miesięcy temu wydała natomiast książkę dla młodszych odbiorców – Pan Wyrazisty. Aktualnie pracuje ona nad grą, która powstaje na bazie jej twórczości. Tokarczuk znalazła się również w pierwszej piątce najlepiej zarabiających polskich pisarzy 2022 roku.

Tokarczuk z doktoratem honoris causa

18 maja 2023 roku Olga Tokarczuk otrzymała akademicki tytuł honorowy w Uniwersytecie w Tel Awiwie. Polska noblistka odebrała doktorat honoris causa za liczne osiągnięcia zarówno jako pisarka, jak i działaczka społeczna. Prowadzący wspomniał o jej “odważnych działaniach na rzecz uznania zbrodni popełnionych na Żydach w czasie II wojny światowej, jak na rzecz współczesnych uchodźców”.

Może zainteresować cię także...

Jak poinformowała Fundacja Olgi Tokarczuk na swoich mediach społecznościowych podczas tej samej ceremonii swoją nagrodę otrzymała również prof. Barbara Engelking. Została ona uznana między innymi za wkład w badania nad Holokaustem. 

Poniżej możecie obejrzeć całą ceremonię:

Polska noblistka nominowana w konkursie Eurowizji

67. Konkursie Piosenki Eurowizji wzbudził niemało emocji. W polskich mediach wrzało na temat Blankiktóra nie otrzymała od widzów największej ilości głosów, a jednak została wybrana jako reprezentantka kraju. Cały konkurs zwyciężyła jednak szwedka – Loreen – z piosenką Tattoo. W tym roku jednak postanowiono poza Eurovision Song Contest zorganizować też Eurovision Book Contest. Wydarzenie to powstało we współpracy z odbywającym się co roku w Walii Hay Festival.

Czytelnicy z całego świata mogli zgłaszać swoich kandydatów przez specjalną stronę Hay Festival. Można było wybrać powieść napisaną od 1956 roku – kiedy to odbyła się pierwsza Eurowizja. Polską reprezentantką w tym konkursie została Olga Tokarczuk ze swoją książką Prowadź swój pług przez kości umarłych. Wyniki poznamy już 2 czerwca podczas specjalnego wydarzenia. Laureat zostanie wyłoniony spośród 37 utworów. 

Prowadź swój pług przez kości umarłych - książka

Nominowaną do książkowej Eurowizji powieść można nabyć w wielu księgarniach internetowych:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Prowadź swój pług przez kości umarłych
Olga Tokarczuk0
Okładka książki - Prowadź swój pług przez kości umarłych

Inspirująca, głośno dyskutowana powieść. Thriller moralny z metafizyczną zagadką, zaskakującą pod każdym względem. Zimą piękna Kotlina Kłodzka jest miejscem...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Elektromagnetyzm i jego tajemnice
S. Kaid-Salah Ferrón
Elektromagnetyzm i jego tajemnice
Człowiek z bursztynu
Tomasz Ołdziejewski; Sylwia Winnik
Człowiek z bursztynu
Królewska guwernantka
Wendy Holden ;
Królewska guwernantka
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Agnieszka Suchowierska ;
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Diament i Róża
Karolina Winiarska
Diament i Róża
Nić przeznaczenia
Anna Sakowicz
Nić przeznaczenia
Emilka i potwory z legend
Kamila Stokowska
Emilka i potwory z legend
Mąciciel
Paweł Beręsewicz
Mąciciel
Podróż w niechciane
Danuta Chlupová
Podróż w niechciane
Pokaż wszystkie recenzje