Nagroda Nobla w literaturze – zobacz już teraz! Transmisja na żywo

Data: 2023-10-05 12:00:01 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet

W czwartek, 5 października 2023 roku, ogłoszony zostanie tegoroczny laureat lub laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Nazwisko pisarki lub pisarza zaprezentowany zostanie w Szwecji po godzinie 13:00. Poniżej zobaczyć można transmisję z wydarzenia.

Nagroda Nobla w literaturzefot. © Nobel Media AB 2016. Photo: Pi Frisk.  

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury od momentu założenia pozostaje najistotniejszym uhonorowaniem pracy pisarskiej. Od 1901 roku przyznano 115 literackich Nagród Nobla. Dziś poznamy tegorocznego laureata lub laureatkę Nagrody. 

Nagroda Nobla w literaturze – zobacz transmisję już teraz! 

Poniżej zobaczyć można transmisję na żywo z ogłoszenia laureatki lub laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 2023.

Literacka Nagroda Nobla 2023 

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury przyznawana jest od momentu jej powołania. Honorowanie twórczyń i twórców – niezależnie do narodowości czy języka – był jednym z poleceń zapisanych w testamencie fundatora nagrody, Alfreda Nobla. 

Do 2022 roku Nagrodę w dziedzinie literatury wręczono 115 pisarzom, przy czym jedynie 17 nagród trafiło w ręce pisarek. W tej siedemnastce znajdują się dwie Polki: Wisława Szymborska oraz Olga Tokarczuk. Najmłodszym laureatem Nagrody do tej pory był Rudyard Kipling, autor Księgi dżungli. W chwili wręczenia nagrody pisarz miał 41 lat. Z kolei najstarszą  osobą uhonorowaną literackim Noblem była Doris Lessing, która miała 88 lat w momencie wyróżnienia. 

Do momentu ogłoszenia, wybór Komitetu Noblowskiego – sześciu specjalistów odpowiedzialnych za wybór twórczyni lub twórcy – pozostaje tajemnicą. Nie przeszkadza to jednak bukmacherom i mediom obstawiać potencjalnych laureatów. Wśród nich znajduje się m.in. chińska pisarka Can Xue, której twórczość bywa porównywana do stylu Borgesa, Kafki czy Becketta. Na polskim rynku na razie ukazała się jej jedna powieść: Ulica Żółtego Błota. Co roku wśród potencjalnych nazwisk pojawia się także m.in. Margaret Atwood, autorka Opowieści podręcznej czy Haruki Murakami, twórca Norwegian Wood.

Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje