Zdjęcie - Ałbena Grabowska

Ałbena Grabowska


Polska pisarka, lekarz neurolog i epileptolog.

Córka Bułgarki i Polaka. Wychowana w Polsce. Biegle włada bułgarskim. Z wykształcenia jest lekarzem. Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie. Posiada dwa stopnie specjalizacji, w tym najmłodszy certyfikat z epileptologii w Polsce.

27 października 2004 uzyskała stopień doktora nauk medycznych. Pracowała m.in. w Klinice Neurologii i Epileptologii w Warszawie, a także w Zakładzie Patofizjologii i Elektroencefalografii w szpitalu dziecięcym w Dziekanowie Leśnym. Wciąż aktywna zawodowo. Jest sekretarzem Polskiego Towarzystwa Epileptologii.

Przez wiele lat pisywała dla „Tele Tygodnia“, „Życia na Gorąco“, „Halo“ czy „Claudii“. Odpowiadała na listy do lekarza i prowadziła rubryki porad lekarskich. Na rynku wydawniczym zadebiutowała powieścią „Tam, gdzie urodził się Orfeusz“.

Pisze książki dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych. W 2014 była ambasadorką akcji „Solidarność kobiet ma SENS“.

W 2015 wyróżniona nagrodą „Pióro“ na Festiwalu Literatury Kobiet za powieść „Stulecie winnych – ci, którzy przeżyli“.


Prywatnie matka trójki dzieci: Julka, Aliny i Franka.
Imię zawdzięcza bułgarskim korzeniom (oznacza kwitnącą jabłoń).

Książki autora

Cytaty Autora

Kto walczył, kto tchórzył... Musiał z tym żyć. Często nie było nagrody, a ofiara trafiała w próżnię. Często byliśmy winni, popełnialiśmy błędy, ale wierzyliśmy, że tak trzeba...


Więcej

Kręciła przecząco głową. Oczywiście, że pamiętała, ale pamięć była jej przekleństwem. Nie chciała pamiętać. Przeszłość była zła. Zło weszło do jej ciała razem z wszczepianymi bakteriami, nieszczęsnymi płodami, wreszcie z ruskim nasieniem i zabrało ze sobą wszystko co dobre.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy