Najwa¿niejsze to prze¿yæ

Ocena: 5.79 (14 g³osów)

Wojna siê skoñczy³a. Do zrujnowanej Warszawy wracaj± ludzie, których ¿ycie te¿ leg³o w gruzach. Ale prze¿yli. I to jest najwa¿niejsze...

II wojna ¶wiatowa w przera¿aj±cy sposób zmieni³a ¿ycie setek tysiêcy mieszkañców Warszawy, miasta, które po upadku powstania przypomina³o morze gruzów. Jedni zdo³ali prze¿yæ, innym siê to nie uda³o. Zginêli na ulicach miasta, zostali zamêczeni na Pawiaku lub w obozach koncentracyjnych. Ci, którym uda³o siê ocaleæ, próbuj± po wojnie uk³adaæ sobie ¿ycie na nowo.

Do zrujnowanej stolicy wraca rodzina Pataczków. Kamienica przy Marsza³kowskiej, w której kiedy¶ mieszkali, cudem ocala³a. Ojciec, lekarz, natychmiast podejmuje pracê w szpitalu.

Matka, przedwojenna nauczycielka, próbuje odnale¼æ siê jako dziennikarka szukaj±ca ¶ladów nadziei w¶ród ruin. Starsza córka, Tereska, pomaga odgruzowywaæ Politechnikê, licz±c, ¿e dziêki temu odzyska przedwojenn± mi³o¶æ. Jest jeszcze ta m³odsza - Mirka. I to w niej jest najwiêksza nadzieja. To ona bowiem znajduje w sobie do¶æ odwagi i si³y, by co dzieñ udowadniaæ, ¿e najwa¿niejsze to prze¿yæ. I ¿yæ dalej...

"Najwa¿niejsze to prze¿yæ" - najbardziej poruszaj±ca po "Stuleciu Winnych" powie¶æ A³beny Grabowskiej. Opowie¶æ o sile rodziny, mi³o¶ci i ¿ycia.

Informacje dodatkowe o Najwa¿niejsze to prze¿yæ:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2023-09-05
ISBN: 978-83-8338-095-7

Tagi: obyczajowe

wiêcej

Kup ksi±¿kê Najwa¿niejsze to prze¿yæ

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Najwa¿niejsze to prze¿yæ - opinie o ksi±¿ce

Lubiê czytaæ ksi±¿ki A³beny Grabowskiej. Bardzo umiejêtnie konstruuje charakterystycznych bohaterów, ale przede wszystkim wymy¶la wci±gaj±c± i niezwykle zaskakuj±c± fabu³ê. Jest to pisarka bardzo kreatywna i twórcza, w jej powie¶ciach fikcja literacka i fakty historyczne to majstersztyk.

Warszawa, najbardziej zniszczone miasto podczas II W¦. Jak okiem siêgn±æ wszêdzie wypalone kamienice, ruiny to jak jedno wielkie morze gruzów. Do zrujnowanej stolicy wracaj± wszyscy, którzy ocaleli, z nadziej± na odnalezienie zaginionych bliskich i powrót do normalnego ¿ycia. W¶ród nich rodzina Pataczków, ojciec lekarz, wraca do pracy w szpitalu, matka przedwojenna nauczycielka, zatrudnia siê w lokalnej gazecie, starsza córka Tereska i m³odsza Mirka. Mieli szczê¶cie, bo ich kamienica przy Marsza³kowskiej, by³a na wpó³ ocala³a.

Niesamowita historia, któr± stara³am siê czytaæ w ka¿dej wolnej chwili. Z ciekawo¶ci± ¶ledzi³am zmagania bohaterów, ich przesz³o¶æ i tera¼niejszo¶æ. Ksi±¿ka jest podzielona na krótkie rozdzia³y, w których autorka oddaje g³os ka¿demu cz³onkowi tej rodziny. Dziêki temu mamy dostêp do ich my¶li i mo¿emy ¶ledziæ ich poczynania. Jednak moje serducho, tak jak na pewno wiêkszo¶ci czytelników, skrad³a najm³odsza z rodu. Mirka niepozorna dwunastolatka, a jaka przedsiêbiorcza, pracowita i oddana. Dziecko, które w tych ciê¿kich chwilach lepiej sobie radzi³o ni¿ nie jeden doros³y. Szy³a, zarabia³a, pomaga³a innym, przy tym siê nara¿aj±c. Bo Mirka to anio³ stró¿ z sercem na d³oni, martwi³a siê o wszystkich tylko nie o sobie. Natomiast Tereska osobowo¶æ skomplikowana, tak jakby ¿y³a w innej rzeczywisto¶ci, tu wszyscy nie poddawali siê i próbowali posk³adaæ swoje ¿ycie na nowo, ale nie ona.

„Najwa¿niejsze to prze¿yæ” ksi±¿ka, dziêki której mo¿na inaczej spojrzeæ na ¿ycie i powrót warszawiaków do pokiereszowanego wojn± miasta. Porywaj±ca, opowie¶æ o przesz³o¶ci, rodzinie i pamiêci, historia pe³na tajemnic, których odkrycie jest prawdziw± niespodziank±. Zachêcê do przeczytania.

Avatar u¿ytkownika - Nie_tylko_o_ksia
Nie_tylko_o_ksia
Przeczytane:2023-09-10,

A³bena Grabowska, napisa³a dla nas kolejn± poruszaj±ca powie¶æ, pokazuj±c nie tylko jak wojna zmieni³a ludzi, ale tak¿e ile trudu wype³nionego têsknot± za tym, co utracone wymaga³o budowanie ¿ycia na nowo. W ksi±¿ce „Najwa¿niejsze to prze¿yæ” mamy okazjê przyjrzeæ siê z bliska obrazowi powojennej Warszawy. Stolicy, której istnienie okupione zosta³o po¶wiêceniem, walk± i ogromn± odwag± poleg³ych i tych, co prze¿yli.

Pod±¿aj±c ¶ladami mieszkañców, którzy w swoim (czasem krótkim) ¿yciu, do¶wiadczyli tak wiele wstrz±saj±cych momentów, jeste¶my ¶wiadkami odradzania siê miasta i rodz±cej siê nadziei na lepsze jutro. Minione tragedie, utrata najbli¿szych i wojenne obrazy nie odchodz± w zapomnienie, lecz determinuj± chêæ ¿ycia, bo przecie¿ ono jest najwa¿niejsze.

Ta historia, rozgrywaj±ca siê w cieniu krwawych dni i lat pokazuje, ¿e nawet po najwiêkszej tragedii cz³owiek ma w sobie si³ê, by wstaæ i i¶æ dalej, buduj±c znów swoje ¿ycie. Choæ duchów przesz³o¶ci nie da siê wymazaæ i  pozostan± z nami na zawsze, to tera¼niejszo¶æ mo¿na odmieniæ, ale tylko wtedy, gdy pogodzimy siê minionymi wydarzeniami.

Prze¿yli wojnê, czy ju¿ mog± siê cieszyæ? Czy wystarczy prze¿yæ?

Opowie¶æ o ludzkich dramatach, o stracie, cierpieniu tym fizycznym i psychicznym, o têsknocie, ale tak¿e o nadziei, ¿e siê u³o¿y, ¿e damy radê. Codzienne ¿ycie w zrujnowanym mie¶cie.

Do Warszawy wracaj± dawni mieszkañcy. Nie ka¿dy ma jednak do czego wróciæ. Wiêkszo¶æ domów, zak³adów pracy zosta³a zrównana z ziemi±. Ci nowo bezdomni szukaj± jednak jakiego¶ k±ta dla siebie, choæ jednego pokoju w obcym mieszkaniu, ale przede wszystkim szukaj± ocala³ych, cz³onków rodziny, s±siadów, znajomych. Tak wielu ich zginê³o.

Blisko poznajemy jedn± rodzinê, rodziców z dwiema córkami, która na czas powstania wyjecha³a z miasta. Dziêki temu wszyscy prze¿yli. Szczê¶cie, ale te¿ poczucie wstydu, z którym g³ównie starsza córka Tereska nie mo¿e sobie poradziæ. Czuje, ¿e powinna walczyæ razem z rówie¶nikami zamiast ukrywaæ siê na wsi. Jej m³odsza siostra Mirka z wiêkszym optymizmem patrzy w przysz³o¶æ. Przeszukuje gruzy by wygrzebaæ z nich co¶ u¿ytecznego, szyje i sprzedaje, by pomóc rodzinie stan±æ na nogi. Rodzice, on lekarz, ma bardzo du¿o pracy, ma³o czasu spêdza w domu. Matka kiedy¶ by³a nauczycielk±, a teraz zaczyna pisaæ do gazety. Ciê¿ko im w tych nowych czasach pozostaæ ze sob± blisko. Ka¿dy czuje siê zagubiony.

Zakoñczenie ksi±¿ki powala na kolana. Nie zdradzê, przeczytajcie.

Z ksi±¿k± A³beny Grabowskiej "Najwa¿niejsze to prze¿yæ" spêdzili¶my z mê¿em ostatnie dni, gdy¿ s³uchali¶my jej w drodze do i z pracy - oczywi¶cie wtedy, gdy nie gadali¶my ?

To historia inna ni¿ wszystkie, bo zaczyna siê i trwa tu¿ po zakoñczeniu drugiej wojny ¶wiatowej. Oczami dwóch sióstr, Mirki i Tereski, oraz ich rodziców, ojca - lekarza i mamy - nauczycielki, poznajemy losy podnosz±cej siê z gruzów Warszawy.

Wiecie, co w tym wszystkim by³o najpiêkniejsze? ¯e Ci ludzie nie siedzieli i nie p³akali nad swoim losem, a zakasali rêkawy i pracowali, ¿eby przywróciæ normalno¶æ.

A najbardziej za serce chwyci³a mnie Mirka, która, mimo i¿ najm³odsza, okaza³a siê najbardziej zaradna i odwa¿na. Potrafi³a w tych ciê¿kich czasach zarabiaæ pieni±dze, utrzymywaæ psa i jeszcze opiekowaæ siê starszym, schorowanym panem, któremu lekarze nie dawali szansy na prze¿ycie, a ona dokona³a cudu.

Nie jestem do koñca przekonana do audiobooków, dopiero siê ich "uczê", ale podczas jazdy samochodem, prasowania lub sprz±tania to jest doskona³a opcja

Opowie¶æ o tym, jak II wojna ¶wiatowa wp³ynê³a na ¿ycie ludzi i o odbudowywaniu swojego ¿ycia, domu, miasta. Opowie¶æ o rodzinie, która ocala³a, opowiadana przez najm³odsz± córkê, ale równie¿ matkê, ojca i siostrê. Piêkna i poruszaj±ca.

Najnowsza powie¶c A³beny Grabowskiej pt.: "Najwa¿niejsze to prze¿yæ" przedstawia wstrz±saj±cy zapis niecodziennego codziennego funkcjonowania ludzi, którym wojna dotychczasow± egzystencjê zmieni³a w gruzowisko. Przeczyta³am kilka ksi±¿ek Pani A³beny, ale dot±d jeszcze ¿adna nie by³a na tyle trudna i ciê¿ka, by zmusiæ mnie do robienia przerw w trakcie czytania. Jestem jednak przekonana, i¿ przez spory ³adunek emocjonalny na d³ugo pozostanie w mej pamiêci przedstawiony tutaj obraz zrujnowanej Warszawy, spleciony z opowie¶ci± o rodzinie Pataczków, która z pozoru nie do¶wiadczy³a tak wiele, w porównaniu z innymi lud¼mi, których do¶wiadczenia z kolei poznajemy dziêki: zapiskom z pamiêtnika osiemnastoletniej córki Tereski, historiom pacjentów ojca - lekarza, mamy Ireny - przedwojennej nauczycielki, która nie maj±c ju¿ gdzie i kogo uczyæ, podejmuje pracê dziennikarki "Kuriera Porannego" i na potrzeby artyku³u maj±cego nie¶æ nadziejê, opisuje historie ludzi wracaj±cych do stolicy.

W³a¶nie. Z pozoru. Bo o rodzinie Pataczków niby mo¿na powiedzieæ, ¿e s± szczê¶ciarzami, bo prze¿yli. Bo po powrocie do miasta okaza³o siê, ¿e ich mieszkanie jest niemal nienaruszone. Bo maj± wszystko, co jest najwa¿niejsze, a jednak ka¿dy z jej cz³onków mierzy siê ze swoimi demonami. Nie potrafi ju¿ ¿yæ tak, jak dawniej. Zdaje siê, ¿e tylko ich m³odsza, trzynastoletnia córka Mirka, chce ¿yæ dalej i codziennie udowadnia, ¿e najwa¿niejsze to prze¿yæ.

W moje i Wasze rêce trafi³a b±d¼ trafi opowie¶æ o ludziach, którzy przetrwali niezwykle trudny czas, lecz teraz, kiedy wojna siê skoñczy³a, s± zmuszeni zmagaæ siê z kolejnymi wyzwaniami, trudnymi warunkami ¿ycia w Warszawie, gdzie now± codzienno¶æ stanowi± zgliszcza ich domów, odór rozk³adaj±cych siê pod nimi cia³, widok dramatów rozgrywaj±cych siê podczas ekshumacji i wci±¿ towarzysz±cy strach o ¿ycie, które mo¿na straciæ natykaj±c siê na niewybuchy. Wybieraj±c jedn± z wielu do¶wiadczonych wojn±, kilkuosobow± rodzinê i przedstawiaj±c punkt widzenia ka¿dego familianta, autorka stworzy³a realistyczny, namacalny wrêcz obraz wydarzeñ, sytuacji, nastroi i relacji miêdzyludzkich. Pokaza³a perspektywê ludzi w ró¿nym wieku, zatem powie¶æ nie jest nakierowana na konkretnego odbiorcê.
Oddaje w niej g³os m.in. osobom nie potrafi±cym podnie¶æ siê z psychicznych ruin. Tym, którzy nie potrafili pogodziæ siê z faktem, ¿e ocaleli, czy dostosowaæ siê do nowej rzeczywisto¶ci, jak zrobi³y to (nawi±zuj±c do ok³adki) ro¶liny, które musia³y zaadaptowaæ siê, aby przetrwaæ, rosn±æ, po prostu ¿yæ porastaj±c tê kamienn± pustyniê z rzadka rozsianymi ocala³ymi budynkami. Tym, którzy z wiadomych wzglêdów nie mogli pielêgnowaæ swojego zwi±zku, przez co ich relacje obumar³y, jak zaniedbane ro¶liny. Lektura ta staje siê równie¿ wyrazem pamiêci o cywilnych ofiarach Powstania Warszawskiego, a tak¿e przedstawieniem napiêæ miêdzy powstañcami a cywilami - osieroconym, zhañbionym, poddanym innym cierpieniom ofiarom tej hekatomby i osobach zmagaj±cych siê z poczuciem winy i wstydu zrodzonym z faktu nie brania w tym zrywie udzia³u.
Nie skupia siê tylko na tym, ¿e wojna doprowadzi³a do ruiny Warszawê, ale przede wszystkim na przekazaniu jaki ¶lad odcisnê³a w psychice ludzi. "Najwa¿niejsze to prze¿yæ" to piêkna, chwytaj±ca za serce  historia o odbudowywaniu ¿ycia pe³nego ciê¿kich do¶wiadczeñ, pozbawionego spokoju i bezpieczeñstwa. O tym, ¿e pewne rzeczy odbudowuje siê znacznie trudniej ni¿ zniszczone budynki, a pewnych nie warto naprawiaæ za wszelk± cenê. Jednak by siê dowiedzieæ, czy mimo wszystko niesie nadziejê dla tych, którzy próbuj± odbudowaæ ¿ycie na nowo, musicie przekonaæ siê sami.

Avatar u¿ytkownika - dzagulka
dzagulka
Przeczytane:2023-09-15, Ocena: 6, Przeczyta³am,

Drodzy Zaczytani, przed Wami powie¶æ niezapomniana, absolutnie doskona³a. Wielowymiarowa, wielowarstwowa, niebanalna. Powie¶æ, która stawia trudne pytania i szuka równie trudnych odpowiedzi. Powie¶æ, która przemawia najsilniej do tych, którzy prze¿ywaj± g³êbiej. Historia, poruszaj±ca tak bardzo, ¿e jeszcze d³ugo po zamkniêciu ksi±¿ki, widniej± przed oczami, ostatnie jej zdania.

,,Najwa¿niejsze to prze¿yæ". S³owa powtarzane w powie¶ci czêsto i w ró¿nych sytuacjach. Czy jednak owo prze¿ycie, rzeczywi¶cie jest najwa¿niejsze? Czy potem tak ³atwo jest po prostu.. ¿yæ? Okazuje siê, ¿e jednak nie. Najwa¿niejsz± i najtrudniejsz± spraw± nie okazuje siê samo prze¿ycie wojny, tylko to, w jaki sposób wykorzysta³o siê ten drogocenny dar. Bohaterowie wykreowani przez A³benê Grabowsk± u¶wiadamiaj±, ¿e ³atwiej jest odgruzowywaæ i wznosiæ od nowa zrujnowane budynki, ni¿ naprawiaæ zerwane wiêzi i miêdzyludzkie relacje. Szczególnie te, miêdzy najbli¿szymi. Trudno jest radziæ sobie z traum± i jej konsekwencjami. G³ówni bohaterowie powie¶ci, maj± swój baga¿ do¶wiadczeñ. Ka¿da z postaci ma swój ¶wiat, swoje spojrzenie na otaczaj±c± rzeczywisto¶æ, sposób na radzenie sobie z tym co by³o i co jest teraz. Ból, rozpacz, smutek, rezygnacja mieszaj± siê z nadziej±, determinacj±, si³±, dzia³aniem. Mi³o¶æ, cz³owieczeñstwo, ¿yczliwo¶æ trwaj± niestrudzone. Jak potocz± siê losy bohaterów? Co przygotowa³ dla nich los?

Ksi±¿ka A³beny Grabowskiej sprawi³a, ¿e zapomnia³am o ca³ym ¶wiecie. To mój ulubiony gatunek. Powie¶æ jest piêknie napisana, prostym, ³adnym jêzykiem, bez tak modnych dzi¶ udziwnieñ. Za serce ujê³a mnie postaæ Mirki. Dzielnej, przedsiêbiorczej, pracowitej ¿yczliwej dziewczynki, z sercem na d³oni. Przeci±ga³am czytanie lektury najd³u¿ej, jak mog³am. Nie chcia³am siê rozstaæ z bohaterami i t± warto¶ciow±, piêkn±, uniwersaln± histori±, któr± A³bena Grabowska zawar³a na kartach ksi±¿ki.

,,Najwa¿niejsze to prze¿yæ" to powie¶æ z ogromnym ³adunkiem emocjonalnym. Szczerze i g³êboko poruszaj±ca. Czuæ, ¿e autorka pisa³a j± ka¿d± komórk± cia³a, w rytm swojego piêknego serca.

A³beno, k³aniam siê za to nisko! <3

Inne ksi±¿ki autora
Uczniowie Hippokratesa. Doktor Zosia
A³bena Grabowska0
Ok³adka ksi±zki - Uczniowie Hippokratesa. Doktor Zosia

Kiedy doktor Zofia Nibu¿anka dostaje propozycjê pracy w Szpitalu Ujazdowskim w Warszawie, nie waha siê ani chwili. W wojskowej placówce medycznej z otwarto¶ci±...

Stulecie Winnych. Opowiadania
A³bena Grabowska0
Ok³adka ksi±zki - Stulecie Winnych. Opowiadania

Powrót do frapuj±cego ¶wiata rodziny Winnych Stulecie Winnych. Opowiadania to ksi±¿ka o niezwyk³ych losach dwóch sióstr Ani i Mani...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa