Oto najlepsze książki na jesień 2023!

Data: 2023-10-24 10:01:29 | Ten artykuł przeczytasz w 28 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Kilkadziesiąt książek wydanych w ostatnich miesiącach rywalizowało o uznanie jurorów i internautów w konkursie i plebiscycie „Najlepsza książka na jesień", organizowanym już po raz 15 przez redakcję serwisu Granice.pl. W głosowaniu oddano kilkadziesiąt tysięcy głosów. Które premiery trzeciego kwartału 2023 warto przeczytać?

Najlepsza książka na jesień zdjęcie nagrodzonych książek

Najlepsze książki na jesień 2023

Najważniejszą spośród nagród – nagrodę główną jury – otrzymała powieść Ałbeny Grabowskiej Najważniejsze to przeżyć (Dom Wydawniczy Rebis). 

Ałbena Grabowska pokazuje, że wzniesienie zrujnowanych budynków na nowo, choć praco- i czasochłonne, jest o wiele łatwiejsze niż odbudowanie zerwanych lub naderwanych więzów, relacji społecznych, nadziei czy… własnego życia. Czyni to na przykładzie czworga głównych bohaterów, z których każdy jest inny i każdy radzi sobie z traumą we własny sposób. Jest nastoletnia Mirka, wchodząca w dorosłe życie Tereska oraz ojciec i matka rodziny. Każde z nich na pewnym etapie staje się narratorem opowieści, dzięki czemu możemy poznać ich sposoby postrzegania tych samych wydarzeń, ich podejście do rzeczywistości, a cała historia nabiera bardziej obiektywnego wymiaru. Uwypuklenie roli nastoletnich bohaterek sprawia też, że książka – mimo naprawdę trudnej tematyki – dotrzeć może do młodszych czytelniczek, równolatek Mirki i Tereski.

Ałbena Grabowska pokazuje w swej książce, że w wielu przypadkach najtrudniejsze nie było samo tylko przetrwanie wojny. Ważniejsze było to, w jaki sposób się przetrwało i czy nie zatraciło się swojego człowieczeństwa, siły, radości oraz chęci życia. Największym wyzwaniem zaś było to, by nauczyć się, jak dalej żyć. Do niedawna wydawało się, że wojna jest przeszłością i nie będziemy już musieli sięgać do tego rodzaju doświadczeń. Dziś, w obliczu wydarzeń za naszą wschodnią granicą, powieść Ałbeny Grabowskiej nabiera jeszcze bardziej bolesnego i aktualnego wymiaru.

Internauci nagrodzili z kolei powieść Dona Winslowa Miasto marzeń (HarperCollins Polska). To druga odsłona kryminalnego cyklu, opowiadającego o irlandzkich i włoskich gangach, działających w Stanach Zjednoczonych pod koniec XX wieku. To opowieść zakrojona na bardzo szeroką skalę, monumentalna, choć równocześnie miejscami zaskakująco kameralna i skupiona na konkretnych postaciach.

Miasto marzeń jest powieścią epicką, ukazującą, jak z pozoru drobne sprawy powodować mogą wybuch potężnych konfliktów czy skutkować poważnymi konsekwencjami. To opowieść tragiczna i naznaczona cieniem przeznaczenia – los niektórych postaci wydaje się tu z góry przesądzony. I nawet, jeśli w powieści dla głównego bohatera na chwilę wychodzi słońce, gdy wydaje mu się, że wrogowie o nim zapomnieli lub stracili trop, a jego syn, Ian, będzie mógł dorastać w prawie normalnej rodzinie u boku kochającej babci, to pamiętamy przecież, że nie tak kończą się opowieści o mafii.

Mamy w powieści Dona Winslowa wielkie tematy: rodzinę i przyjaźń, lojalność i zdradę, miłość i zemstę, a także zasady oraz ideały, które zderzają się z twardą rzeczywistością. Mamy wyrazistych bohaterów, którym trudno nie kibicować, mamy angażującą fabułę, zaskakujące zwroty akcji oraz napięcie, które nie opada nawet na moment. Można by było powiedzieć, że Miasto marzeń to kolejna wielka powieść, którą z powodzeniem czytać można jak najlepszy kryminał.

Najlepsze książki na jesień 2023 – proza polska i zagraniczna

Nagrodę jury w kategorii prozy polskiej przyznano powieści W. & W. Gregory’ego Uznanie (Opener).

Uznanie to obowiązkowa pozycja dla rodziców i nastolatków. Dwie strony będą mogły dostrzec pewne mechanizmy swoich zachowań. Lub też odetchnąć z ulgą na myśl, że wypracowali sobie inne, lepsze relacje. Pełne akceptacji i miłości.

Uznanie to powieść, która trafia w serce, jest bardzo uniwersalna i prawdziwa. Nie przygnębia, choć smuci. Właśnie takich książek nam potrzeba. To powieść, którą należałoby postawić pomiędzy mistrzowskimi Wronami Petry Dvořákovej oraz nagradzaną książką Niepokój przychodzi o zmierzchu Marieke Lucasa Rijnevelda. To mocna, esencjonalna, wchodząca pod skórę lektura. 

Najwięcej głosów czytelników w kategorii prozy polskiej otrzymał Dom na granicy Anny Wojtkowskiej-Witali (Lucky). To lekka powieść obyczajowa z elementami romansu, jednocześnie poruszająca tematy na tyle poważne i skłaniające do refleksji, że spokojnie można by było poświęcić im w całości osobne dzieła literackie.

Anna Wojtkowska-Witala poprzez stworzoną przez siebie postać głównej bohaterki, Ani, pokazuje, że pomoc osobie sparaliżowanej od pasa w dół, która – mimo sprawnych rąk – ma pewne trudności z wykonywaniem podstawowych ruchów, oznacza rezygnację niemal ze wszystkich atrakcji, doświadczeń, zabaw, marzeń, z jakimi wiąże się życie. Pisarka uzmysławia nam, że po latach codziennego ubierania, karmienia, mycia, pchania wózka z coraz starszym i cięższym człowiekiem, opiekun ma prawo czuć się zmęczony. Ma prawo zapłakać, ma prawo zacząć wątpić i nie jest to nic złego, wstydliwego ani egoistycznego. A, co ważniejsze, bez żadnych wyrzutów sumienia może pozwolić sobie na chwile, kiedy żałuje. Żałuje poświęconego czasu, pogrzebanych możliwości i tego, że to wszystko się wydarzyło. Wymienione odczucia i myśli opisane przez pisarkę są jednak daleko, daleko za większą niż można sobie wyobrazić miłością i ogromną tęsknotą po ewentualnej stracie niepełnosprawnego członka rodziny. To właśnie te uczucia względem brata zdecydowanie dominują w myślach i sercu Ani.

Dom na granicy uczy empatii, pokory i dystansu do własnych problemów. Warto po tę książkę sięgnąć. 

Nagrodzona przez jurorów w kategorii prozy obcej książka Satoshi Yagisawy Moje miejsce w antykwariacie Morisaki (Kwiaty Orientu) to pasjonująca powieść kierowana nie tylko do miłośników czytania, zapalonych moli książkowych czy osób, które nie wyobrażają sobie życia bez pękającej w szwach biblioteczki. To opowieść dla wszystkich, którzy szukają w literaturze ukojenia.

Akcja powieści Moje miejsce w antykwariacie Morisaki płynie niespiesznie. Jest czas na głębsze spostrzeżenia bohaterów, na chwilę zastanowienia, na refleksję. Nie oznacza to jednak, że czytelnik nie dostrzeże upływu czasu w książce. Bynajmniej. Czas w Moim miejscu w antykwariacie Morisaki zdaje się odgrywać kluczową rolę.

Styl, jakim napisana jest książka, okazuje się bardzo dopracowany. Powieść nie jest długa, ale zawarto w niej wiele ważnych spostrzeżeń, nad którymi czytelnik powinien się pochylić. Yagisawa pokazuje drobne sprawy, które składają się na skomplikowaną mozaikę życia. Autor sprawnie łączy wszystkie elementy, pokazuje, jak splatają się losy wielu ludzi. Jak jedna zmiana – strata – pociąga za sobą lawinę cierpienia.

W kategorii prozy obcej najwięcej głosów czytelników zdobyła powieść Dona Winslowa Miasto marzeń, która zdobyła również nagrodę główną w tegorocznej edycji plebiscytu „Najlepsza książka na jesień". 

Najlepsze książki na jesień 2023 - powieści pełne emocji

W kategorii powieści obyczajowych najwięcej głosów czytelników zdobyła książka Marty Nowik Noc spadających gwiazd (Novae Res).

Marta Nowik sprawnie tworzy historię, która z jednej strony opowiada o zwyczajnych życiowych dylematach, a z drugiej porusza tematykę szalenie trudną i rozbudowaną, jak na przykład handel ludźmi. A wszystko to okrasza lekką narracją, która sprawia, że można płynąć przez kolejne rozdziały z satysfakcją.

Jej bohaterki to silne dziewczyny, które – choć czasem się zagubią – to jednak zawsze odnajdą drogę. Powieść Marty Nowik daje nadzieję, przywraca wiarę w to, że życie można poukładać, można robić pewne rzeczy po swojemu. Przyda się nieco szczęścia, ale wiele zależy od naszych decyzji.

Na rynku potrzeba takich powieści obyczajowych – z pozoru lekkich, a jednak odważnych i niesztampowych. Opowiadających nie tylko o problemach kobiet, ale o wyzwaniach, jakie życie stawia przed każdym człowiekiem.

Jurorzy wśród powieści obyczajowych wyróżnili powieść Kingi Stojek I Love You, Cherry (Wydawnictwo Jaguar).

Kinga Stojek w swej powieści otwarcie i szczerze opowiada o potrzebie akceptacji i o seksualności młodych ludzi. Autorka pokazuje też, jak słowa najbliższych potrafią stać się brzemieniem noszonym przez całe życie. I choć Florence poznaje przeszłość swojej babki, to jednak jej perypetie nie usprawiedliwiają tego, jakim była człowiekiem. Dobrze, że w powieści wybrzmiewa to w pełni!

I love you Cherry to ciepła, wartościowa i wciągająca powieść, w której autorka przeplata romans, obyczajówkę z elementami kryminału oraz k-pop-u.

Rodząca się namiętność, miłość, zdrada i traumy, które kładą wyjątkowo długie cienie. Nagrodzona przez jurorów w kategorii romansów powieść K.N. Haner pod tytułem Wycena (Wydawnictwo Ale!) to wciągająca historia o zaufaniu i próbie przełamania własnych lęków.

K.N. Haner pisze z dużą wrażliwością o tym, jak trudno odnaleźć się po traumie. Potrzeba wiele czasu i determinacji, by zacząć wychodzić ze swojej strefy komfortu. Pytanie, czy Cassie w ogóle miała szansę ją znaleźć, czy jednak pozostaje odsłonięta?

Wycena to opowieść o tym, że trzeba pokazać komuś swoją prawdziwą twarz, by pojawiło się uczucie. To także historia o tym, że seks jest językiem ciała, porozumieniem, które łączy dwie strony. Może zmieniać się wraz z doświadczeniami i potrzebami. Jeżeli oczekujecie po tej książce miłego pobudzenia i braku tabu – nie zawiedziecie się! Autorka rozwija skrzydła i potrafi rozpalić wyobraźnię.

Czasem nawet najmniejsze życiowe zmiany – także te nieplanowane – mogą przynieść wiele dobrego. Przekonuje się o tym Ola, bohaterka nagrodzonej przez internautów w kategorii romansów powieści Pauliny Molickiej Księgarenka na Miłosnej (Wydawnictwo Dragon).

Paulina Molicka osadza akcję swej powieści w niepozornej księgarence. Dzięki temu zabiegowi autorka tworzy nie tylko tradycyjną opowieść miłosną, ale także snuje historię o wyjątkowym miejscu. Molicka, ukazując kolejnych klientów księgarni, zarysowuje obraz społeczności, dla której mała, niezależna książnica okazuje się niezwykle istotna. Tym samym autorka ujawnia coś niezwykle ważnego: księgarnia nie jest jedynie sklepem z książkami, to przede wszystkim miejsce, w którym jego pracownicy oddają całe serce.

Osadzenie akcji w księgarni może nasuwać nas także na jeszcze jeden trop – ten związany z popkulturą. Nietrudno bowiem przypomnieć sobie o popularnym filmie sprzed lat – komedii romantycznej Masz wiadomość. Podobnie jak w hicie z udziałem Meg Ryan, także i w Księgarence na Miłosnej mamy opowieść o młodej kobiecie, która walczy o swoje miejsce na ziemi. W przeciwieństwie jednak do hollywoodzkiej produkcji, istnienie księgarni Oli – na szczęście – nie jest zagrożone. Księgarenka na Miłosnej niewątpliwie jednak spodoba się widzom wspomnianej produkcji.

Księgarenka na Miłosnej to powieść z nurtu comfort book – ta lektura sprawia ogromną przyjemność i satysfakcję. To książka z jednej strony niezobowiązująca, a z drugiej – na tyle absorbująca, że niełatwo odłożyć ją bez dokończenia „jeszcze jednego” rozdziału. Z całą pewnością sprawdzi się zarówno w upalne, wakacyjne wieczory, jak i przy kubku jesiennej herbaty.

Najlepsze książki na jesień 2023 - kryminały i powieści sensacyjne

Brutalna fala morderstw, ściganie cienia i trudna, śliska policyjna robota. Oto rzeczywistość, w jakiej żyją bohaterowie nagrodzonej przez jurorów w kategorii „kryminał, sensacja" powieści Mieczysława Gorzki Poszukiwacz zwłok (Czarna Owca).

Mieczysław Gorzka stworzył rasowy, pełnokrwisty kryminał policyjny, w którym czytelnicy mogą liczyć na akcję, ale też naprawdę ciekawie skrojone portrety psychologiczne bohaterów. Nikt nie jest krystaliczny, każdy ma swoje tajemnice i grzeszki. Niektórzy wolą, aby ich mroczne występki nigdy nie ujrzały światła dziennego. Bohaterowie czują i myślą. Pragną i mają swoje obawy. Choć praca daje im popalić, gdzieś poza tym wszystkim marzą o czymś, co można nazwać normalnością lub chociażby spokojem. Jednak ambicja ma swoją cenę.

Poszukiwacz zwłok to powieść napisana po mistrzowsku. Jest skomplikowana i pełna wątków, ale czytelnik nie będzie miał z tym kłopotu – po prostu porwie go akcja. Napięcie rośnie z rozdziału na rozdział. To kawał świetnej pisarskiej roboty, dobrego warsztatu. A duet głównych bohaterów, Laury Wilk i Macieja Lesieckiego, od razu podbija serce. 

Jakie tajemnice skrywają grube mury klasztornego zakonu? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje główny bohater nagrodzonej przez internautów powieści Roberta M. Rynkowskiego – informatyk Jacek Posadowski. Opublikowane nakładem Wydawnictwa eSPe Krwawe srebrniki to barwna i dynamiczna powieść przygodowo-kryminalna.

Robert M. Rynkowski w swojej powieści dokonuje dość zaskakującego połączenia różnych wątków i pomysłów fabularnych. Stąd też w Krwawych srebrnikach pojawiają się zarówno elementy quasi-biblijne w postaci snów nawiedzających jednego z zakonników, jak i wątki o charakterze kryminalnym czy społeczno-obyczajowym. Przy tym wszystkim autorowi udaje się utrzymać dość dobre tempo akcji swojej powieści. 

Krwawych srebrnikach pojawiają się także odniesienia do Imienia róży Umberto Eco. Powieść Roberta M. Rynkowskiego usatysfakcjonuje wszystkich miłośników angażującej literatury przygodowo-kryminalnej. 

Najlepsze książki na jesień 2023 - komedie kryminalne

Jurorzy w tej kategorii nagrodzili powieść Aleksandry Tyl Szefowa wszystkich szefów (Prozami). To autentycznie zabawna powieść, grająca z konwencją komedii sensacyjnej czy kryminalnej.

Aleksandra Tyl już po raz drugi sięga po konwencję „komedii anty-". W przypadku Zgodnego małżeństwa była to komedia antyromantyczna, Szefowa wszystkich szefów zaś to – jak deklaruje pisarka – komedia antysensacyjna. Popularna autorka książek obyczajowych serwuje czytelnikom idealną książkę na długie wieczory – lekką, łatwą w odbiorze, przyjemną, choć pod warstwą poczucia humoru przemycającą nieco prawdy o współczesnym świecie.

Szefowa wszystkich szefów wydaje się książką pozwalającą przede wszystkim odetchnąć i oderwać się od rzeczywistości. Wbrew jednak pozorom, machinacje, które stosują świeżo upieczeni mafiozi, nie są tak mało prawdopodobne. Aleksandra Tyl w krzywym zwierciadle ukazuje mechanizmy, którymi posłużyć by się mogli również gangsterzy z prawdziwego zdarzenia. Pokazuje też świat celebrytów, mediów, biznesu i polityki. Autorka – psycholożka – obśmiewa także w swojej książce mechanizmy opisywane w wielu poradnikach samorozwoju. Również dzięki temu lektura jej książki przynosi tak dużo satysfakcji.

Nagrodę internautów w kategorii komedii kryminalnych zdobyła powieść Anny Kapczyńskiej Czarne piwo grabarza (Replika)

Anna Kapczyńska nie tworzy wyłącznie książki, która bawi i zaskakuje zwrotami akcji. Autorka prezentuje ciekawą fabułę, w której nie brakuje historii trudnych i mrocznych. Owszem, śmierć jest poważna, ale równie poważne są emocje, codziennie podejmowane wybory – czyli tak zwana proza życia. Kapczyńska zachowuje ciekawy balans pomiędzy walorami gatunku a elementami godnymi powieści psychologicznej. To z kolei sprawia, że całość czyta się z zapartym tchem.

Anna Kapczyńska może pochwalić się talentem literackim, umiejętnością tworzenia zajmujących historii, ale też budowania intrygujących postaci. Jej powieść to rozrywka z dużym bonusem. Będzie śmiesznie, ale nie płytko. Będzie szalenie, ale w tempie. Dowcipne dialogi dodają całości energii. A kto chciałby lepiej poznać Poznań, tym bardziej powinien przeczytać tę książkę!

Czarne piwo grabarza to świetnie napisana, pełna humoru, ale też naprawdę przemyślana powieść, po którą zdecydowanie warto sięgnąć.

Najlepsza książka na jesień 2023 - z historią w tle

Nagrodzona przez jurorów w kategorii z historią w tle Szewcowa Justyny Stasio-Sigi (Wydawnictwo Lira) to poruszająca opowieść o trudnych doświadczeniach, które na zawsze zmieniają ludzkie życie. To także historia o tym, że czasem za spełnienie marzeń trzeba zapłacić zbyt wysoką cenę.

Szewcowa Justyny Stasio-Sigi to powieść, która w bardzo przystępnej formie porusza ważne, niełatwe problemy. Opowiada o ludziach naznaczonych wojną, którzy próbują budować nowe życie po jej zakończeniu. Nie da się jednak zapomnieć o tym, co było i czego się doświadczyło, gdy wokół panował mrok. Justyna Stasio-Siga nie epatuje przemocą. Nie trywializuje tragedii Auschwitz czy – szerzej – II wojny światowej. Nie wykorzystuje też prawdziwej historii, by stworzyć kolejny banalny romans wojenny. Miłość czy zauroczenie jest tu jedynie punktem wyjścia. Piękną chwilą, wspomnieniem, które owocuje z czasem kolejnymi nawarstwiającymi się dramatami.

Opowieść Justyny Stasio-Sigi wciąga i angażuje. Budzi emocje i nie pozwala pozostać obojętnym. Szewcowa mówi o niedopowiedzeniach, które stopniowo niszczą związek. O pochopnych decyzjach, których podjęcie sprawia, że krzywdzimy nie tylko siebie, lecz także innych. O tym, że niektórych marzeń lepiej nie próbować spełniać. I o tym, że istnieją doświadczenia, które zmieniają człowieka na zawsze. Warto sięgnąć po tę książkę. Pozostaje z czytelnikiem na długo.

Najwięcej głosów internautów wśród lektur z historią w tle zdobyła książka Niny Majewskiej-Brown Z Powstania do Auschwitz (Wydawnictwo Bellona)

Nina Majewska-Brown dowodzi, że sześćdziesiąt trzy dni spędzone w walczącej stolicy pozostawiły traumę, z którą większość tych, co przeżyli, nie poradziła sobie do końca życia. W przejmujący sposób pokazuje połączone z nadzieją początkowe ożywienie, optymizm, zapał oraz czynne zaangażowanie ogarniętych duchem walki warszawiaków. Pisze o stale towarzyszącym im uczuciu lęku i niepewności, ale też stopniowo potęgującej się bezradności i pogarszającym nastroju. To książka o bólu z powodu niepotrzebnej śmierci najbliższych, a także coraz bardziej słabnącej nadziei na szczęśliwą przyszłość. Emocje wzbudzają opisy trudnej sytuacji na ulicach, w domach (świat skurczył się do kilku metrów piwnicy) i szpitalach (dawno skończyły się leki oraz… trumny), oskarżenia ze strony przeciwników Powstania, relacja z ewakuacji (niczym upiorny pochód żywych trupów) najpierw do obozu przejściowego w Pruszkowie, a następnie do Auschwitz (tam więźniowie szybko pozbawiani byli imienia, nazwiska, człowieczeństwa, godności, wolności i nadziei).

Publikacja Wydawnictwa Bellona jest lekturą jak najbardziej potrzebną. Napisana w sposób przejmujący, językiem interesującym, pozwala poznać powstańcze fakty oraz docenić poświęcenie tych, którzy walcząc, oddali życie za wolność ojczyzny. Na pytanie, czy decyzja o zrywie była słuszna, czytelnik musi odpowiedzieć jednak sam.

Najlepsze książki na jesień 2023 - propozycje dla młodych czytelników

Naturalnym środowiskiem życia wombatów jest Australia i jedynie tam można je spotkać, jednak dzięki wzbudzającej ciekawość oraz wywołującej uśmiech na twarzy zabawnej historyjce Malinka Wombat i Kangurek, która zdobyła nagrodę jury w kategorii propozycji dla najmłodszych, również czytelnicy spoza Australii będą mieli okazję przyjrzeć się owym sympatycznym zwierzakom o śmiesznie wystających dwóch przednich zębach.

Przygoda Malinki i Kangurka zaciekawi dzieci przedszkolne. Spodoba im się łatwa do zrozumienia, zabawna treść, która zapisana została na nasyconych mocnymi barwami błyszczących kartkach. Zwierzęcy bohaterowie są pozytywnie nastawieni do życia oraz niezwykle sympatyczni, a ich postaci – dzięki większemu formatowi książki – duże, wyraźne, o futrach przypominających naturalne (aż chciałoby się je pogłaskać!). Dopracowane w szczegółach całostronicowe ilustracje autorstwa Moniki Urbaniak doskonale uzupełniają tekst, sprawiając tym samym, że dziecko będzie do lektury wracać wielokrotnie. Książka niesie dużą wartość edukacyjną, do czego przyczyniają się zawarte w niej treści przyrodnicze: są to nie tylko sprawnie wplecione w tekst fakty i ciekawostki, ale również zamieszczone na końcu grafiki zestawiające cechy wspólne wombatów oraz kangurów.

Książka, której autorem jest popularny pisarz Marcin Kozioł, bawi oraz uczy. Warto po nią sięgnąć.

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Udowadnia to Marta Maj w nagrodzonej przez internautów wśród książek dla najmłodszych czytelników publikacji Przygody psa Precla. Precel pokonuje strach. Autorka pokazuje w niej też, że czworonogi, tak jak ludzie, mogą bać się różnych rzeczy.

Precel pokonuje strach to pierwszy tom serii zatytułowanej Przygody psa Precla. Książka napisana jest przystępnym językiem, dzięki czemu świetnie sprawdzi się jako lektura dla najmłodszych czytelników. Książkę można czytać dziecku przed snem lub w wolne popołudnie, ale też podsuwać starszym przedszkolakom lub uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej do nauki i szlifowania samodzielnego czytania.

Przygody psa Precla. Precel pokonuje strach to książka kierowana do młodych czytelników, a zwłaszcza miłośników zwierząt. Lektura uczy miłości do psów, ale pokazuje też, jak ważna jest cierpliwość i praca z czworonogiem, gdy ten się czegoś boi. Autorka uczy też empatii i tłumaczy, jak zachowywać się wobec obcych lub strachliwych psów.

Ponieważ wszyscy jesteśmy równi, prawa dotyczą w tym samym stopniu każdego człowieka. Edukacyjny przekaz nagrodzonych przez jurorów w kategorii książek dla starszych dzieci Opowieści o prawach dziecka (Wydawnictwo IBIS) wskazuje na nienaruszalne wartości, jakie przypisane są życiu wszystkich dzieci świata (a w konsekwencji każdego dorosłego).

Publikacja skierowana została do dzieci i dorosłych. Kolorowe, całostronicowe (po jednej do każdego prawa) ilustracje autorstwa Katarzyny Sadowskiej-Agraffki, dzięki swej trafności oraz subtelności, doskonale odzwierciedlają treść, w której Marek Michalak wielokrotnie odwołuje się do Konwencji o prawach dziecka oraz przytacza wypowiedzi Janusza Korczaka (badacz świata dzieci, prekursor działań na rzecz praw dziecka-człowieka). Przejrzystości dodaje powtarzająca się grafika gałązki oliwnej (symbol pokoju, radości, zgody, pojednania, nadziei i lepszej przyszłości).

Bez wątpienia książka spotka się z aprobatą czytelnika, który dzięki niej pozna, zrozumie oraz chętnie wcieli w życie zasady ułatwiające relacje międzyludzkie.

Nagrodzona przez internautów wśród propozycji dla starszych dzieci Duma i uprzedzenie (Zielona Sowa) to adaptacja klasycznej powieści Jane Austen, skondensowana i dostosowana do oczekiwań współczesnych młodych czytelników. 

Napisaną w konwencji romansu, pełną humoru społeczno-obyczajową powieść czyta się szybko, lekko i przyjemnie. Barwny język przekazu rozbudza wyobraźnię, nie tylko przenosząc czytelnika w olśniewający świat balów oraz wiejskich rezydencji, ale również umożliwiając mu wędrówki po bezludnych wzgórzach, malowniczych dolinach, gęstych sosnowych lasach i łowiskach obfitujących w pokaźne pstrągi. Łatwo wyobrazić sobie barwnie opisywane miejsca, uczestnicząc tym samym w nieoczekiwanych wydarzeniach. Łatwo zrozumieć sposób myślenia oraz zachowania bohaterów żyjących w czasach, gdy prestiż kobiety zależał wyłącznie od posiadania męża, a o zamążpójściu nie decydowały uczucia, gdy pieniądz odgrywał zasadniczą rolę, zaś pozycja społeczna miała niebagatelne znaczenie (zamieszczona na końcu książki notka pokazuje świat w 1813 roku: gdzie ludzie żyli, jak ubierały się kobiety, a jak mężczyźni, jak ludzie podróżowali).

Jak będzie wyglądał koniec świata? Czy będą to spektakularne i tragiczne w skutkach wybuchy i eksplozje? Wielkie powodzie lub susze? Wojny? Głód? A może o końcu świata wiedzieć będzie garstka wybrańców, która przygotuje się na to wydarzenie i jakimś cudem spróbuje je przeżyć? Dystopijną wizję zakończenia znanej nam rzeczywistości prezentuje Jen Wilde w nagrodzonej przez jurorów w kategorii powieści dla młodzieży książce Oto jak kończy się świat (Books4YA).

Jen Wilde szczegółowo opisuje nierówności społeczne i homofobię. Pokazuje, że wciąż do głosu i władzy dochodzą bogaci biali mężczyźni, którzy próbują tworzyć „idealny” świat według swoich, często chorych zasad. Jen Wilde uświadamia czytelnikom, z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się osoby z autyzmem, a także społeczność LGBTQ+. Jak niewiele znaczą hasła równościowe, jak pozornie otwarte na wolność poglądów społeczeństwo czy rzekomo wspierające chorych i niepełnosprawnych osoby, tak naprawdę piętnują wszystkich, którzy nie stosują się do tradycyjnych norm społecznych.

Wizja, jaką prezentuje Jen Wilde, nie należy do najszczęśliwszych. Nie oznacza to jednak, że odbiera nadzieję. Dopóki w ludziach będzie się tlić chęć walki o wspólne dobro, dopóty świat się nie skończy.

Nagrodzona przez internautów w kategorii dla młodzieży powieść Elizy Mikulskiej Pani bibliotekarka na tropie pokazuje, jak bardzo ekscytujące mogą być czekające nas wyzwania.

Publikacja Wydawnictwa Lucky przeznaczona jest dla młodych czytelników. Wartka akcja oraz spora dawka emocji skutecznie przykuwają uwagę. Czarno-białe ilustracje autorstwa Natalii Mikulskiej ułatwiają czytelnikowi włączenie się w akcję ratowania miasteczka. W kryminalną treść sprawnie wplecione zostały trafne spostrzeżenia, proste wyjaśnienia, życiowe rady, pytania dotyczące konkretnych zachowań, a także wiadomości z zakresu biologii i fizyki. Pokazując moc przyjaźni, życzliwości, wzajemnego zrozumienia oraz dobrych relacji międzyludzkich, którymi to wartościami Eliza Mikulska przeplata wątki detektywistyczne, Pani bibliotekarka na tropie zabiera czytelnika w podróż pełną przygód. A wrażeń nie brakuje.

To już wszystkie publikacje nagrodzone w plebiscycie „Najlepsza książka na jesień 2023". Ze zgłoszonymi tytułami zapoznać się można na stronie internetowej plebiscytu, natomiast recenzje biorących udział w konkursie książek, ich fragmenty, a także obszerne opinie czytelników znajdziecie, oczywiście, w naszym serwisie.  

Tagi: literatura,

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Czarcie Lustro
Magdalena Zimniak
Czarcie Lustro
Nielat
Piotr Kościelny
Nielat
Gwiazdy widzą wszystko
Danuta Korolewicz ;
Gwiazdy widzą wszystko
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Głosujcie na Wilka!
Davide Cali ;
Głosujcie na Wilka!
Największy błąd
Olek Zielonka
Największy błąd
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Pokaż wszystkie recenzje