Wrony

Data wydania: 2020-11-23
Tytuł oryginału: Vrány
Język oryginału: czeski
Tłumaczenie: Mirosław Śmigielski

Bestseller z Czech! Kameralna opowieść o świetle i mroku.

W gałęziach starego wiązu zagnieździła się wrona. Wiosną planuje po raz pierwszy zwabić samca. W dużym domu naprzeciwko stoi w oknie dziewczyna z krótkimi włosami. Obserwuje czarną wronę. Przyciska czoło do chłodnej szyby. W dolnym oknie właśnie zapaliło się światło. Przy stole siedzą dziewczyna z długimi włosami, mężczyzna i kobieta. Krótkowłosa dziewczyna wciąż obserwuje wronę. Mogłoby się nawet wydawać, że wrona rozumie to, co widzi.

(fragment powieści)

Dwunastoletnia Basia, jej starsza siostra Kasia oraz rodzice tworzą na pozór typową i szczęśliwą rodzinę. Jednak pod powłoką tak zwanej normalności skrywają się wzajemne pretensje, problemy i brak zrozumienia. Dojrzewająca Basia odkrywa w sobie talent plastyczny, lecz im bardziej próbuje żyć w zgodzie z własną naturą, tym usilniej rodzina ściąga ją ku przeciętności i życiowej bierności.

Czy tak młoda dziewczyna ma szansę ucieczki z życiowej pułapki? Czy jako społeczeństwo wykształciliśmy odpowiedni system pomocy dzieciom? Czy przepaść między córką a rodzicami jest możliwa do przeskoczenia?

Petra Dvořáková, jedna z najważniejszych czeskich pisarek współczesnych, bezkompromisowo porusza ważne tematy społeczne, ubierając je w świetną fabułę. Ta książka to lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy pragną znaleźć klucz do świata dziecięcych emocji.

Tagi: dzieciństwo dorastanie relacje rodzinne Czechy wychowanie matki i córki

Kup książkę Wrony

Opinie o książce - Wrony

Avatar użytkownika - bimbamtu
bimbamtu
Przeczytane:2022-01-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2022, Chcę mieć,

Cieszę się, że sięgnęłam po ten tytuł. Historia jest prosta ale bardzo okrutna i łapie za serce. Podoba mi się, że opisywane są tu emocje dwóch bohaterek - matki i córki, dobrze jest widzieć historię z obu stron. Ta pozycja na długo ze mną zostanie.

Wrony to niezwykle smutna i przejmująca książka. Nie spodziewałam się takiego kalibru. Autorka doskonale rozpisała obraz patologii w tak zwanej normalnej rodzinie. Bardzo precyzyjnie wyciągnęła na światło dzienne relacje, pozory, przemoc i w związku z przywiązaniem do rodziny i lojalności wobec niej również niemoc i manipulacje. Bardzo istotnym zabiegiem jest poprowadzenie narracji z dwóch punktów widzenia - matki i córki. A właściwie kata i ofiary. Sztuką było ujęcie mechanizmów rządzących tym, co zachodzi pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny. Być może pewne fakty, zachowania i emocje są niewidoczne, jeśli dotyczą nas samych, ale łatwiej na nie spojrzeć z boku, cudzymi oczami i autorka w punkt wywiązała się z obowiązku pokazania nam tego. Trudna to książka, bolesna, pokazująca wprost konsekwencje i zasady funkcjonowania w takich rodzinach. Wrony powinny być lekturą obowiązkową dla każdego dorosłego człowieka. Bo ile takich rodzin jest obok nas, nawet, jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy? Ku przestrodze.

Avatar użytkownika - MagdaKa
MagdaKa