Moje miejsce w antykwariacie Morisaki to powieść, która przenosi nas do tokijskiej dzielnicy antykwariatów - Jinb?ch? - gdzie klimat starych ksiąg kontrastuje z nowoczesnością wieżowców w tle. Przez stronice nieśpiesznie prowadzi nas Takako, która w pierwszej części Moje dni w antykwariacie Morisaki, pogrążona była w apatii. Znów spotykamy jej wujka Satoru, ciocię Momoko, Wadę i nieliczne grono znajomych oraz przyglądamy się klientom - plejadzie antykwarycznych ekscentryków. Odkrywamy nie tylko meandry pisarstwa, lecz także międzyludzkich relacji, które rzutują na to, co jest i będzie.Nie jest to proza monumentalna o rzeczach wielkich, ale bez wątpienia skrywa się w niej przytulność i bliskość. Jest tu zwyczajność kupowania woluminów, które mają swoją historię. Są małe opowieści poukładane na regałach, a równocześnie i te z krwi i kości.To powieść dla tych, którzy mogą nie jeść, ale muszą czytać. Choć w rzeczywistości jest dla każdego, bo serwuje prostolinijnie podane prawdy egzystencjalne - o czytaniu, życiu i śmierci - które wspólnie tworzą barwny gobelin naszego bytu.
Monika Parda Żyj Bardziej
Wydawnictwo: Kwiaty Orientu
Data wydania: 2023-09-20
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 198
Równie urocza i refleksyjna jak pierwsza część. Opisana historia została wspaniale umiejscowiona wśród książek. Uspokajająca.
Kontynuacja losów Takako podobała mi się jeszcze bardziej niż pierwsza część. Takako ma chłopaka oraz małe grono znajomych. Gdy ciocia i wujek wyjeżdżają w podróż, Takako zajmuje się antykwariatem. Piękna książka o chorobie i sensie życia.
Czy da się przeżyć życie, nie angażując się w sprawy innych i nie mówiąc o tym, co się naprawdę czuje? I nie czytając książek? Takako prawie by się to...