Recenzja książki: Pożegnanie z ojczyzną

Recenzuje: Danuta Awolusi

Rozmach powieści historycznych bywa zaskakujący. Renata Czarnecka w powieści Pożegnanie z ojczyzną prezentuje wyjątkowo barwny i szczegółowy obraz epoki i niepokojących czasów, gdy Polskę nękały rozbiory. Pochłaniająca lektura!

recenzja Pożegnanie z ojczyzną

Początek 1973 roku, Polska jest już pod zaborami. Część arystokracji popiera Rosję, część usiłuje pozostać lojalna wobec Polski. Na wszystkich pada jednak blady strach. Życie się toczy, choć czuć już oddech wroga.

Renata Czarnecka stworzyła powieść określaną mianem „panoramicznej“. Możemy się bowiem po dawnych czasach uważnie rozejrzeć, poznać naprawdę wielu bohaterów, brać udział w przyjęciach, bywać w kawiarniach, zaglądać do możnych domów, a nawet poznać Czartoryskich, Potockich, Radziwiłłów i inne arystokratyczne rody. Czarnecka szyje powieść przenikliwą, detaliczną, naszpikowaną wiedzą. Dlatego trzeba powiedzieć, że w Pożegnaniu z ojczyzną historia i dzieje Polski nie są tłem, ale pierwszym planem. A losy bohaterów silnie splatają się z sytuacją polityczną.

I choć czasy już są ciężkie, wciąż jednak możemy zanurzyć się w całkiem zwyczajne życie arystokracji. To niezwykłe, że dla wyższych sfer codzienną rozrywką była opera, przyjęcia, bywanie na salonach. Każde wyjście sprzyjało temu, by wystroić się od stóp do głów. Dbano o dobre maniery, choć czasem alkohol potrafił uderzać do głów. I tak dzień za dniem, tydzień za tygodniem.

Na pierwszy plan powieści wysuwają się hrabina Maria oraz księżna Helena. U Heleny spotykają się ważne głowy, tam dzieje się polityka, ale też rozkwitają intrygi i romanse. Z kolei Maria czeka na męża, oficera carskiej armii, ale na jej drodze pojawi się jeszcze inny mężczyzna.

Wszyscy bohaterowie będą stawali przed dylematem: własne interesy czy jednak dobro Polski?

Pożegnanie z ojczyzną to opowieść o życiowych wyborach, o przełomowych momentach, o dramatycznych czasach, w których granice dobra i zła zaczęły się zacierać. Polecam!

Tagi: historyczne

Kup książkę Pożegnanie z ojczyzną

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pożegnanie z ojczyzną
Książka
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Inne książki autora
Korona w złocie i krwi
Renata Czarnecka0
Okładka ksiązki - Korona w złocie i krwi

Barwny fresk historyczny ukazujący walkę o władzę i miłość między władcami dynastii andegaweńskiej Kontynuacja serii o jednym z najpotężniejszych rodów...

Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka0
Okładka ksiązki - Dwa królestwa. Jedna krew

Latem 1320 roku Elżbieta Łokietkówna przybywa na Węgry, by poślubić króla Karola Roberta. Dwór królewski zadziwia pobożną Elżbietę i trochę gorszy swoim...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Ulice
Anna Skowrońska
Ulice
Dolina szpiegów
Robert Michniewicz
Dolina szpiegów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy