reklama

Oto najlepsze książki na lato 2024!

Data: 2024-06-18 15:11:24 | Ten artykuł przeczytasz w 34 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Kilkadziesiąt nowości wydawniczych, które do księgarń trafiły w II kwartale 2024 roku rywalizowało o uznanie jurorów i internautów w konkursie i plebiscycie „Najlepsza książka na lato 2024", organizowanym już po raz 16. przez redakcję serwisu Granice.pl. W głosowaniu oddano kilkadziesiąt tysięcy głosów. Które premiery ostatnich miesięcy warto przeczytać?

Najlepsze książki na lato 2024

Najlepsze książki na lato 2024

Najważniejszą spośród nagród – nagrodę główną jury – otrzymała książka Odlecieć jak najdalej (Dom Wydawniczy Rebis). Jej autorką jest Ałbena Grabowska.

Książka Ałbeny Grabowskiej opowiada o maturzystce, która w 1965 marzy wyłącznie o jednym – o opuszczeniu Polski. Ola czuje, że dusi się w kraju, który uniemożliwia jej realizację marzeń, który tłamsi i dławi obywateli. 

Olą opiekuje się babcia, skrywająca przed nią wiele tajemnic. Nie chce zdradzić, kim był ojciec dziewczyny. Nie mówi też zbyt wiele o stanie zdrowia jej matki, od lat przebywającej w szpitalu. Żadna z nich nie wie, że pozostają pod baczną obserwacją bezpieki. Czy uda im się spod niej wyzwolić?  

Nowa książka Ałbeny Grabowskiej odsłania przed czytelnikami atmosferę i charakter lat 60-tych XX wieku. Czas naznaczony cieniem przeszłości – wojny i powstania. Czas, w którym Polska – z jednej strony dławiona wciąż przez aparatczyków „bratniego mocarstwa", z drugiej – otwierała się na świat za sprawą ważnych wydarzeń życia społecznego i kulturalnego, między innymi Konkursu Chopinowskiego, występów wielkich zachodnich gwiazd czy pokazów mody organizowanych przez Jadwigę Grabowską, szefową Mody Polskiej. 

Odlecieć jak najdalej to opowieść o ludziach, którzy walczą z przeciwnościami losu, o trudnych wyborach, niełatwych relacjach w rodzinie, o miłości, przyjaźni, a przede wszystkim o poświęceniu. Ta książka wciąga i wzrusza, a finał zaskakuje i skłania do myślenia – podkreśla jedna z czytelniczek serwisu Granice.pl.

Kolejna opowieść z psem w roli głównej. Kolejna porcja niezwykłych przygód i uśmiechu. Książka Agaty Widzowskiej Słodziak (Wydawnictwo Bis), która zdobyła nagrodę główną czytelników, zapraszając do zabawy, nikomu nie pozwoli się nudzić.

Książka Słodziak kierowana jest do dzieci od szóstego roku życia. Poruszona w niej tematyka jest bliska każdemu – wszak obecność wśród nas czworonożnych przyjaciół nie pozostaje bez echa. Lektura już od pierwszej strony wzbudza ciekawość, dzięki czemu opowiedziana przez Agatę Widzowską (ustami Słodziaka) historia odgrywa pozytywną rolę w kształtowaniu właściwego rozumienia otaczającego świata, uzasadniając tym samym konieczność darzenia szacunkiem każdego człowieka i właściwego traktowania zwierząt. Kolorowe, zabawne ilustracje autorstwa Marty Rydz-Domańskiej doskonale uzupełniają treść. Pouczająca narracja – wraz z trafnymi rymowankami – pogłębia zainteresowanie. Twarda okładka, nieco sztywniejsze kartki oraz większy format to dodatkowe atuty lektury.

Pełna ciepła publikacja, opowiadając o samotności, poszukiwaniu radości oraz potrzebie niesienia pomocy, pokazuje wartość wierności, wdzięczności, przywiązania oraz przyjaźni. A przyjaźń – cenniejsza niż najbardziej smakowita kość – przyda się każdemu.

Najlepsze książki na lato 2024 – znakomita proza

Nagrodzona przez jurorów w kategorii prozy powieść Kim Hye-jin Dobre ucho (Kwiaty Orientu) skłania do refleksji na temat cancel culture. Zachęca, by przed wypowiedzeniem jakichkolwiek słów, zastanowić się nad nimi, by nauczyć się słuchać, nim zacznie się wygłaszać kategoryczne osądy.

Dobre ucho to opowieść o Im Hae-su – ekspertce, która często gości w mediach, a jej autorytetu nikt nie podważa. Niestety, gdy podczas wystąpienia na antenie odczytuje tekst zawierający nieprawdziwe informacje, a na bohatera programu, będącego raczej przeciętnym aktorem, spada fala hejtu, w efekcie czego człowiek ten popełnia samobójstwo, życie bohaterki powieści zupełnie się zmienia. 

Media i społeczeństwo zaczynają szukać osób odpowiedzialnych za ludzką śmierć. Im Hae-su wydaje się najbardziej oczywistym wyborem. Zamiast być autorytetem – staje się wrogiem publicznym numer jeden. Zamiast być głosem rozsądku – obiektem nienawiści i kpin. Dobre imię, wizerunek Im Hae-su znikają na dobre. Kobieta traci pracę, partnera. 

By odzyskać wszystko, co utraciła, Im pisze listy, w których przeprasza za swój błąd. Nie wie, że jej życie ponownie się zmieni, gdy spotka bezdomnego kota i małą dziewczynkę z okolicy.  

"Dobre ucho" to pełen krytycznego namysłu głos przeciwko cancel culture. Czasami, aby móc coś powiedzieć, trzeba najpierw nauczyć się słuchać.

Są takie historie, o których można mówić i mówić w nieskończoność. Są takie historie, które zapadają głęboko w pamięć. Są takie historie, które wywołują całą gamę emocji, które poruszają serca, i sprawiają, że po policzkach płyną łzy. Niewątpliwie taką historią jest powieść Należy do mnie Anny H. Niemczynow – podkreśla nasza czytelniczka. Powieść, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Luna, otrzymała nagrodę internautów w tegorocznej edycji plebiscytu „Najlepsza książka na lato" w kategorii prozy. 

Małżeństwo Linniczenków z pozoru należało do idealnych. Ona – wymarzona pani domu, która dla dobra rodziny poświęciła całe swoje dotychczasowe życie. On – ceniony prawnik, który –  niestety – od dwóch lat prowadził podwójne życie. Kiedy Helena dowiedziała się o zdradzie męża, jej poukładany świat rozpadł się niczym domek z kart. Jedyną siłą stała się dla niej córka. To dla niej starała się pozbierać. Lecz kiedy zauważyła, że Faustyna coraz bardziej zaczyna lubić nową partnerkę Wiktora, robi wszystko, by tę relację zniszczyć. Nie spodziewa się konsekwencji swojego postępowania. Nie widzi tego, że swoimi decyzjami, może zburzyć to, co przez lata budowała.

Należy do mnie to skrojony na miarę i genialnie napisany dramat psychologiczny który zapada w pamięć – wymienia zalety książki nasza czytelniczka. I dodaje: Przystępny styl sprawia, że mimo trudnych tematów, przez powieść niemal się płynie i wręcz nie można się od niej oderwać. Niezwykle emocjonalna. Niezwykle bolesna. Niezwykle wiarygodna. Z wielowątkową fabułą i idealnie sportretowanymi bohaterami, skradła i na pewno jeszcze skradnie niejedno czytelnicze serce. Historia Heleny i Wikora z pewnością skłania do refleksji.

Najlepsze książki na lato 2024 – kryminały i thrillery

Kryminały retro to często prawdziwe literackie perełki. Niby podążają podobnymi ścieżkami i rzucają czytelnikowi zbliżone zagadki, ale w rzeczywistości niosą często głębokie studium psychologiczne postaci. W końcu nigdy nie wiadomo, kto zabił. Czy zdolny do zabójstwa jest każdy? Małgorzata Starosta w nagrodzonej przez jurorów w kategorii kryminałów powieści Sprawa lorda Rosewortha (Wydawnictwo Labreto) bawi się konwencją i robi to w mistrzowskim stylu!

Jonathan Harper, prywatny detektyw z Anglii, przeżywa żałobę po śmierci ukochanej żony. Jest przez to mniej aktywny zawodowo, ale to się zmienia, gdy odwiedza go dawna znajoma, Ruth. Młoda, piękna kobieta prosi go, by udowodnił, że jej ojciec nie został zamordowany, ale popełnił samobójstwo. Dodatkowym utrudnieniem w sprawie jest fakt, że sprawę poprowadzi ojciec Harpera, a ich relacja jest wyjątkowo napięta i szorstka.

Małgorzata Starosta to właściwa osoba na właściwym miejscu. Pisze doskonale, bawi się formą, ma oko do bohaterów, a jej zagadka kryminalna jest naprawdę niesztampowa. Sprawa lorda Rosewortha to świetna książka!

Nagrodę internautów otrzymała powieść Moniki B. Janowskiej Morderstwo z malinką na deser (Wydawnictwo Lucky). 

– Autorka po raz kolejny udowadnia swój talent do tworzenia lekkiej i przyjemnej literatury, która bawi do łez – podkreśla nasza czytelniczka. – Książkę czyta się błyskawicznie, a język jest przystępny i pełen uroku. Monika B. Janowska mistrzowsko buduje napięcie, mieszając wątki kryminalne z obyczajowymi, tworząc w ten sposób historię, od której nie można się oderwać.

Morderstwo z malinką na deser to idealna książka na poprawę humoru. Gwarantuje dawkę śmiechu, relaksu i moment wytchnienia od codziennych trosk. Autorka zabiera nas w podróż po malowniczych zakątkach Europy, od Legnicy po Pragę, a towarzyszą nam w tym barwni bohaterowie, których nie sposób nie polubić.

Nagrodzona przez jurorów w kategorii thrillerów powieść Roberta Michniewicza to prawdziwy rarytas dla fanów powieści szpiegowskich i wojennych. Ciekawa i wielowątkowa akcja, świetni bohaterowie i spektakularne sceny! Dolina szpiegów (Wydawnictwo Czarna Owca) stawia autora w czołówce polskich pisarzy sensacyjnych.

Carl von Wedel jest oficerem niemieckiej Abwehry, a jednocześnie szpieguje dla polskiego wywiadu. Wpada na informację, że w Wielkiej Brytanii działa niemiecki agent. Ta informacja zaprowadzi go aż do ośrodka szkoleniowego na Podhalu, gdzie Carlowi może grozić dekonspiracja. Na dodatek ośrodek szkoleniowy okazuje się być tajną bazą, w której znajdują się dane niemieckich agentów!

Co czeka Carla i jego największego wroga, który walczy po stronie przeciwnej? Bohater ma wiele do stracenia, w tym także wspólną przyszłość z ukochaną o imieniu Lotta.

Dolina szpiegów to powieść spektakularna i pisana z rozmachem, a jednocześnie ujmująca i zaskakująca detalami. Z pewnością zainteresuje nie tylko miłośników gatunku.

Najwięcej głosów czytelników wśród thrillerów otrzymała powieść Ewy Bauer Na zboczu góry (Prozami).

Młodzi ludzie planują wybrać się do Hiszpanii w podróż przedślubną. Niestety, ich fundusze nie są nieograniczone i muszą kierować się ceną. Wreszcie – wyruszają. Szybko jednak okazuje się, że Magda i Michał dzielić będą musieli apartament ze starszym mężczyzną. Romantyczna podróż nie okazuje się może koszmarem, ale Stan męczy naszych bohaterów do tego stopnia, że Magda i Michał wyruszają na wyprawę wynajętym skuterem, by zwiedzić okoliczne górskie jaskinie. Kiedy mija kilka dni, rozpoczynają się poszukiwania młodych ludzi.

Co wydarzyło się w chacie ukrytej na zboczu góry? Co stało się z Magdą i Michałem? Aby się o tym przekonać, trzeba sięgnąć po nową powieść Ewy Bauer. Prócz wątku kryminalnego pojawią się w niej również elementy obyczajowe.

Książka Ewy Bauer – po niespiesznym początku – z każdą stroną wciąga czytelnika coraz mocniej. To mroczny, duszny dreszczowiec, pokazujący mniej piękne zakamarki ludzkiej psychiki i uwypuklający znaczenie przeszłości w naszym życiu. Wreszcie – Na zboczu góry to powieść, która trzyma w napięciu aż do finału.

Najlepsze książki na lato 2024 – powieści pełne emocji

Nagrodzone przez jury w kategorii powieści obyczajowych Tajemnice Malinowego Wzgórza Iwony Mejzy (Wydawnictwo Dragon) to powieść obyczajowa, pełna wzruszeń i poczucia humoru. To książka o złożoności rodzinnych relacji, a od jej lektury nie sposób się oderwać.

Sytuacja Małgorzaty nie jest łatwa. Właśnie straciła pracę, prawdopodobnie wkrótce czeka ją rozwód. Kiedy dowiaduje się, że po zmarłym wuju odziedziczyła spadek, nasza bohaterka jest szczęśliwa. Niestety, gorsza wiadomość jest taka, że na Malinowym Wzgórzu, które może odziedziczyć, będzie musiała zamieszkać z rodzicami, babcią i… mężem, z którym Małgorzata planuje się rozstać. Jeśli spędzą tam 12 miesięcy, rodzinie przypadnie spory spadek. Ale czy to może się udać?

Tajemnice Malinowego Wzgórza to poruszająca opowieść o sile rodzinnych więzów, które pozwalają pokonać nawet największe przeciwności losu. Ale to także książka autentycznie zabawna, przede wszystkim za sprawą barwnych postaci należących do rodziny głównej bohaterki. Silne charaktery, zderzenie temperamentów, dowcipne dialogi – wszystko to sprawia, że lektura powieści Iwony Mejzy jest czystą przyjemnością.

Nagrodzona przez internautów powieść Weroniki Tomali A wokół nas pomarańcze (Wydawnictwo Lucky) zabiera czytelników w niezwykłą podróż, pełną włoskich widoków, smaków, kultury, rodzinnej atmosfery i gościnności. Czytając książkę, widać miłość autorki do tego pięknego kraju. Włochy zachwycają pod wieloma względami. Warto przeczytać książkę, by zaznać choć na chwilę dolce vita! – podkreśla Ewelina Górecka.

Maria wiedzie samotne życie, poświęcając się pracy i wychowaniu syna Marcela. Nieoczekiwany list z Włoch burzy jej spokój. Ojciec Marcela w końcu prosi o szansę. Carlo chce nadrobić stracony czas, odkryć, jak to jest być ojcem. Maria sceptycznie podchodzi do listu, dopiero argumenty przyjaciółki przyczyniają się do zmiany decyzji. Posiadłość i mieszkańcy Aziendy rodziny Vici witają Marię i Marcela z otwartymi ramionami. Niestety, pośród tylu życzliwych osób jest i gbur Giovanni, dający do zrozumienia, że wizyta niedoszłej bratowej oraz bratanka jest mu nie na rękę. Do tego Carlo nie do końca potrafi zachować się w wielu sytuacjach, co prowadzi do nieporozumień. Czy Giovanni zmieni zdanie o Marii? Czy Carlo zda egzamin na ojcostwo? Co takiego dzieli braci z rodziny Vici? Aby się o tym przekonać, trzeba sięgnąć po powieść Weroniki Tomali.

Książka A wokół nas pomarańcze porusza szereg ważnych tematów – od złamanego serca, samotności, przez samotne macierzyństwo, po waśnie i spory rodzinne. Autorka czaruje słowem, ukazując magię i piękno włoskiej Kalabrii. To powieść, po lekturze której jeszcze na długo pozostaje przed oczami widok pomarańczowego gaju i wspaniały zapach tych wspaniałych owoców.

Nietuzinkowa i bardzo romantyczna historia o dwójce młodych ludzi, którzy dopiero uczą się, czym jest miłość. I co to znaczy zakochać się na zabój. Nagrodzona przez jurorów w kategorii romansów Gra o serce Katarzyny Białkowskiej (Wydawnictwo Jaguar) aż kipi od emocji!

Nazywają się podobnie. Skylar i Skyler. Skyler zakochał się od pierwszego wejrzenia, za to Skylar… w ogóle tego nie czuje. Co nie oznacza, że nic z tego nie będzie, ale czasem droga do czyjegoś serca jest wyjątkowo kręta i skomplikowana.

Katarzyna Białkowska pokazuje, co dzieje się z naszym ciałem i umysłem w procesie zakochiwania się. Każdy, kto to przeżył, wie, że nie jest to wyłącznie przyjemność, ale też duży wydatek energetyczny. Czasem dobrze przypomnieć sobie, że choć zakochiwanie się jest fajne, to jednak o wiele przyjemniejszym etapem jest moment, kiedy zdążymy kogoś bardzo dobrze poznać i poczuć się bezpiecznie, a emocje już nie buzują aż tak mocno.

Gra o serce kierowana jest do młodzieży, ale to powieść dojrzała, ciekawa, poruszająca często niełatwe kwestie. Mocno skupia się na emocjach bohaterów, bo to one są kluczem do zrozumienia całej fabuły. I to one – a właściwie ich przeżywanie – jest tak ważne w życiu każdego człowieka.

Nagrodzona przez internautów Apaszka w kwiaty jabłoni Anny Wojtkowskiej-Witali (Wydawnictwo Lucky) to przepiękna historia, opowiadająca o przeszłości - tajemnicach, które z reguły wychodzą na jaw w najmniej oczekiwanym momencie – podkreśla Ewelina Górecka.

Teresa Marek marzy o pracy w bibliotece. Niestety, życie rzuca jej kłody pod nogi, poczynając od coraz wyższych rachunków, które niosą konieczność ciągłego oszczędzania. Do tego matka kobiety postanawia wyjechać w góry i całkowicie odciąć się od Teresy oraz jej siostry, Kasi. Nieoczekiwana informacja i skrzynka skrywająca rodzinne tajemnice zmusza kobiety do działania. Tereska postanawia odkryć prawdę, a pomagać jej będzie szalenie przystojny Bruno. Czy siostry poznają prawdę o swojej rodzinie? Dlaczego matka postanowiła uciec? Czy w życiu można otrzymać drugą szansę? Czy Teresa dostrzeże wokół siebie miłość? Czy rozbita rodzina po latach odnajdzie szczęście? Aby się o tym przekonać, trzeba sięgnąć po powieść Anny Wojtkowskiej-Witali.

Apaszka w kwiaty jabłoni przypomina o tym, jak ważna w naszym życiu może być rodzina. Mówi o szacunku i miłości wobec drugiego człowieka. Powieść Anny Wojtkowskiej-Witali przypomina też o tym, że czasami trzeba upaść, aby móc ruszyć dalej... To poruszająca książka, która z pewnością nie pozostawi czytelników obojętnymi.

Najlepsza książka na lato 2024 – powieści z historią w tle

Rozmach powieści historycznych bywa zaskakujący. Renata Czarnecka w nagrodzonej przez jurorów w kategorii z historią w tle powieści Pożegnanie z ojczyzną (Wydawnictwo Lira) prezentuje wyjątkowo barwny i szczegółowy obraz epoki – niepokojących czasów, gdy Polskę nękały rozbiory. Pochłaniająca lektura!

Początek 1973 roku, Polska jest już pod zaborami. Część arystokracji popiera Rosję, część usiłuje pozostać lojalna wobec Polski. Na wszystkich pada jednak blady strach. Życie się toczy, choć czuć już oddech wroga.

Renata Czarnecka stworzyła powieść określaną mianem „panoramicznej“. Możemy się bowiem po dawnych czasach uważnie rozejrzeć, poznać naprawdę wielu bohaterów, brać udział w przyjęciach, bywać w kawiarniach, zaglądać do możnych domów, a nawet poznać Czartoryskich, Potockich, Radziwiłłów i inne arystokratyczne rody. Czarnecka szyje powieść przenikliwą, detaliczną, naszpikowaną wiedzą. Dlatego trzeba powiedzieć, że w Pożegnaniu z ojczyzną historia i dzieje Polski nie są tłem, ale pierwszym planem. A losy bohaterów silnie splatają się z sytuacją polityczną.

Pożegnanie z ojczyzną to opowieść o życiowych wyborach, o przełomowych momentach, o dramatycznych czasach, w których granice dobra i zła zaczęły się zacierać.

Nagrodzona przez internautów książka Panny na wydaniu Katarzyny Maludy (Wydawnictwo Replika) to powieść historyczna, w której fikcja literacka splata się z autentycznymi wydarzeniami. Ta lektura pozwala czytelnikowi odbyć fascynującą podróż w czasie – do epoki, która już dawno minęła.

W I połowie XIX wieku Florentyna Glińska trafia wprost z Paryża do Kiernozi, gdzie ma przygotować pogrzeb Marii Walewskiej, metresy cesarza Napoleona Bonapartego, której była damą do towarzystwa. Spotyka tam hrabiego Hieronima Żarskiego, który nie pała życzliwością do nowoprzybyłej, a także jego córkę, wychowywaną w klasztorze Helenkę, która ma szansę odziedziczyć majątek sławnej ciotki. Musi tylko… wyjść za mąż. Ale czy chorobliwa nieśmiałość jej w tym nie przeszkodzi? Jak dalej potoczą się losy bohaterów? Czy uda im się uniknąć śmiertelnego niebezpieczeństwa?

Powieść Katarzyny Maludy to niezwykła wyprawa do świata arystokratów, pięknych sukien, konwenansów, a równocześnie do czasów, gdy Polska pozostawała pod zaborami. Splatają się w niej wątki obyczajowe, społeczne i polityczne, dzięki czemu pierwszy tom Sagi warszawskiej to fascynująca lektura.

Najlepsza książka na lato 2024 – literatura faktu 

Polskę i Francję od lat łączą silne więzi. Jak silne? Treść nagrodzonej przez jurorów książki Tomasza Orłowskiego Dyplomatyczna ratatouille. Dokładka mieści wszystko to, czego nie objął Nasz zakochany przewodnik po Francji, czyli dyplomatyczna ratatouille – pierwsza część opowieści, wspomnień i wskazówek przenoszących czytelnika do kraju zwanego „sześciokątem".

Dyplomatycznej ratatouille znalazło się wszystko to, co jest źródłem wrażeń, a co warte jest obejrzenia: miejsca (wraz z ich stylem oraz indywidualnością), zabytki (różnorodne i różnie zachowane), tradycje, kultura, sztuka, folklor, ślady polskości oraz miasta partnerskie, moda (któż nie słyszał o Coco Chanel?), międzyludzkie relacje, codzienne życie. Cofając się do czasów swojej studenckiej młodości oraz wielokrotnych, prywatnych i służbowych, pobytów na francuskiej ziemi, autor porównuje stan faktyczny z tym sprzed lat, a sięgając do przeszłości, przedstawia bogactwo dziedzictwa antycznego (wraz z mrocznymi kartami historii). Prowadzi urokliwymi uliczkami, wytycza najciekawsze trasy, prezentuje ulubione wina i regionalne potrawy, podając przy okazji przepisy (składniki i sposób wykonania) na zajmującego koronne miejsce w kuchni Burgundii koguta w winie (coq au vin) oraz ciastko jabłkowe (tarte Tatin). Treść urozmaicają fragmenty utworów literackich, powiedzonka, ciekawostki, anegdoty i legendy. Zapisane kursywą francuskie pojęcia przetłumaczono na język polski i wyjaśniono. Pomocą służą przypisy końcowe, a tekst uzupełniają pochodzące z wielu źródeł kolorowe fotografie.

Publikacja Domu Wydawniczego Rebis spotka się z zainteresowaniem nie tylko turystów, planujących osobiście poznać bogactwo paryskiej różnorodności, ale również tych, którzy dzięki przemyślanym propozycjom Tomasza Orłowskiego będą mieli okazję poznać francuski styl i elegancję w zaciszu domowym.

Nagrodzona przez internautów książka Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984-2006 (Wydawnictwo Jedność) jest relacją Joaquina Navarro-Vallsa, który przez ponad dwadzieścia lat towarzyszył Ojcu Świętemu w jego działalności.

Ponieważ publikacja oddana została do druku już po śmierci autora, czytelnik najpierw otrzymuje szczegółowe wyjaśnienia dotyczące losów zapisków (było ich ponad sześćset stron, notowane najczęściej na gorąco – w trakcie wydarzeń), a dopiero potem ma okazję udać się do prywatnych apartamentów papieskich, gdzie nawiązana została stała współpraca Joaquina Navarro-Vallsa z Janem Pawłem II. Autor przedstawia szczegóły dotyczące swojej pracy w Watykanie, kiedy to asystował papieżowi w podróżach prywatnych i służbowych, towarzyszył mu w czasie pielgrzymek oraz urlopów, obecny był podczas wizyt ważnych osobistości, a także spotkań z przedstawicielami mediów i przywódcami wielu wyznań. Stanowiąc w wielu przypadkach głos doradczy Papieża, był świadkiem rozwiązywania palących tematów, problemów społecznych, kwestii doktrynalnych oraz politycznych.

Jako naoczny świadek tamtych wydarzeń, Joaquin Navarro-Valls, obok faktów powszechnie znanych, przedstawił niepublikowane do tej pory momenty życia oraz posługi Papieża. Jego relacja (bogata w osobiste refleksje) jest dokładna i rzetelna, momentami wzruszająca. Niezwykle osobista publikacja z jednej strony nakreśla fascynującą osobowość Jana Pawła II, z drugiej natomiast pokazuje, jak głęboka była więź łącząca watykańskiego rzecznika z papieżem.

Najlepsze książki na lato 2024 – fantastyka 

W nagrodzonej przez jurorów powieści Szepty ciemności Andrzej Pupin zabiera czytelników do Warszawy w latach 20. Do czasów, w których Ciemność jest niebezpieczna, a każdy, kto da jej się pochłonąć, marnie kończy. Tylko światło – także elektryczne – jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo. Szepty Ciemności (Fabryka Słów) to fascynująca powieść paraboliczna, która poraża swoją aktualnością

Andrzej Pupin wykreował naprawdę imponujące uniwersum, które mocno kojarzy się z Orwellem, ale nie tylko. Wystarczy sięgnąć pamięcią do pandemii, do lęku przed wychodzeniem z domu. Podoba mi się również podniesienie rangi energii elektrycznej do najwyższego dobra, które jest w stanie ocalić życie. W czasach, gdy prąd drastycznie drożeje, a tam, gdzie toczy się wojna, prądu często brakuje – powieść Pupina wybrzmiewa mocniej. 

Jednak paraboliczne dno w żadnym stopniu nie przyćmiewa przyjemności z lektury. Szepty Ciemności to po prostu naprawdę świetnie skonstruowana historia, w której wszystko ze sobą współgra. Sprawa kryminalna jest bardzo ciekawa i na pewno nietuzinkowa, a klimat lat dwudziestych – namacalny. Warsztat – bez zarzutu, narracja mięsista i konkretna.

Nagrodzony przez czytelników Śpiew morzycy fantastycznie ogrywa motyw podróży w czasie i jednocześnie czaruje postacią mitologicznej syreny z… Helu! Drugi tom cyklu Pajęczyna czasu autorstwa Jagny Rolskiej to prawdziwa uczta literacka. Bohaterowie przenoszą się na koniec XIX wieku, do roku 1899. Będą musieli zmierzyć się z wyzwaniami, jakie rzuca epoka! 

Główni bohaterowie, Gina i Markus, chwilę temu uciekli ze średniowiecza. I trafiają w nadmorską okolicę i całkowicie odmienne czasy. Na szczęście Gina już raz zaliczyła przeskok do innej epoki i wspiera Markusa, by choć częściowo połapał się w tym, co go otacza. A skoro średniowieczny pirat przeniósł się w daleką przyszłość, jest mu naprawdę trudno.

Na ich drodze niebawem pojawi się tajemnicza morzyca – postać, którą możemy kojarzyć jako syrenę z mitologii. Jej zwodniczy śpiew stał się zgubą dla niejednego żeglarza. Jagna Rolska nadaje jednak morzycy nieco innego charakteru. To postać obdarzona mocami, opiekunka Półwyspu Helskiego, która da Ginie i Markusowi mocno popalić. Co ciekawe, morzyca nie wie, co może spotkać ją w pajęczynie czasu. I ma swoją historię, którą naprawdę warto poznać. Jest niebezpieczna, urzekająca, potrafi czytać w myślach. Jest wrogiem czy kimś, kto potrzebuje pomocy? Warto się przekonać!

Jak na fantastykę przystało, akcja jest porywająca, a rozkwitające uczucie łapie za serce. Oczywiście, trudno nie odnaleźć w Śpiewie morzycy (czy raczej całej serii) nawiązania do Diany Gabaldon i jej cyklu Obca (sławę zdobyła także serialowa ekranizacja, czyli Outlander). Jednak ta inspiracja jest nienachalna i pokazuje, że podobne motywy literackie można wykorzystać w całkowicie inny sposób.

Najlepsze książki na lato 2024 - propozycje dla młodych czytelników

Nagrodę internautów w kategorii dla najmłodszych, podobnie jak najwięcej głosów w całym plebiscycie, otrzymał Słodziak Agaty Widzowskiej. 

Przemierzane codziennie, często w pośpiechu, komunikacyjne trakty popularne są do tego stopnia, że w ogóle nie zwraca się na nie uwagi. Anna Skowrońska w nagrodzonej przez jurorów w kategorii dla najmłodszych książce zaprasza czytelnika, by to zmienić i wybiera się wraz z nim w podróż ulicami świata. Zatem… wyruszamy!

Ulicach jest co oglądać. Oczom podróżujących ukazują się miejsca z przeszłości, ale i te, do których łatwo dotrzeć współcześnie. Śledząc historię, czytelnik przemierza kraje oraz kontynenty. Podąża śladem wędrownych kupców, gdzie w miejscach ich postojów powstawały bogate miasta z targowiskami pełnymi różnorodnych towarów i ludzi. Wędruje wzdłuż miejskich murów, przygląda się wytyczającym główne ulice starożytnym Rzymianom. Przechodzi pod arkadami, wspina się po kolorowych schodach, dotyka łokciami ścian kamienic. Obecny jest na ulicach ukrytych pod wodą, leżących pod ziemią, przedzielonych murami, spływających sokiem pomidorowym, przyozdobionych lodowymi rzeźbami, upiększonych muralami. Wreszcie – zatrzymuje się pod wieczną latarnią, która – świecąc dniami i nocami – przypomina o żyjących kiedyś w tym miejscu Żydach.

Publikacja Wydawnictwa Muchomor bogata jest w fakty historyczne, dane geograficzne, ciekawostki. Nie brak dat, nazwisk, nazw ani liczb. Pojęcia architektoniczne wyjaśniono, obcojęzyczne terminy przetłumaczono na język polski. Na mapkach zajmujących wewnętrzne strony okładek zaznaczono kraje i miasta, o których jest mowa w tekście. Na końcu książki na czytelnika czeka zadanie do wykonania, które – wraz z kilkoma podpowiedziami – stanowi zachętę do pracy własnej. Treść Ulic, zapisana na kolorowych kartkach, została bogato opatrzona barwnymi ilustracjami Aniny Mengerovej. 

Kryminał dla dzieci i młodzieży, który jest równie wymagający jak powieści dla dorosłych? Tomasz Duszyński w nagrodzonej przez jurorów w kategorii dla starszych dzieci książce Zuza Wróbel na tropie. Detektywi z Domu pod Dębem proponuje rozrywkę na najwyższym poziomie z niełatwą zagadką kryminalną i kapitalną bohaterką na pierwszym planie. Zuza Wróbel ma tyle energii, że trudno za nią nadążyć! Za to ile frajdy to daje…

Zuza Wróbel na tropie napisana jest przystępnym stylem, który na pewno trafi do młodego czytelnika. Zuza jako narratorka dzieli się z czytelnikami swoją pasją, głodem przygód i energią. Jednak fabuła jest bardzo dynamiczna i wielowątkowa, a sama zagadka – nietuzinkowa. W tej powieści króluje logika, a fani łamigłówek będą czuli się tu jak w raju. Całość pochłania się jednym tchem, nie ma miejsca na nudę, ale jednocześnie trzeba też skupić się na akcji i zachować czujność. Niezły trening dla mózgu!

Zuza Wróbel na tropie to sensacja i kryminał pełną gębą, to powieść, która zadowoli także dorosłego czytelnika. Można więc czytać tę książkę wielopokoleniowo! I chyba to w literaturze jest takie piękne. Jedna książka, która ma szansę zgromadzić całą rodzinę przy dyskusji. Wspaniałe jest również to, że choć Duszyński trzyma się schematu powieści kryminalno-sensacyjnych, to jednak rzuca bohaterom nieszablonowe wyzwanie. Adrenaliny podczas lektury z pewnością nie zabraknie!

Trudne bywa życie nastolatków. Ich tęsknota za czymś, co niedościgłe, podnosi młodzieńcze problemy do kosmicznej rangi. Gdzie odnaleźć tajemniczy kod, ułatwiający zrozumienie samego siebie i otaczającego świata? Nagrodzona przez internautów w kategorii dla starszych dzieci Księga zaklęć, zapraszając w podróż między światami, udziela trafnej odpowiedzi.

Kierowana do nastolatków Księga zaklęć to kosmiczna podróż w najdalsze zakątki Wszechświata. Dwutorowa akcja przenosi czytelnika naprzemiennie w dwa światy: rzeczywisty i wirtualny, w miejsca codziennego życia Julii poszukującej zaginionej mamy, ale i do ogrodu bogini Ursy na Alkor. W fabułę Agnieszka Rautman-Szczepańska sprawnie wplotła wiadomości z zakresu fizyki oraz astronomii, fachowe pojęcia z dziedziny informatyki, przestrogi dotyczące uzależniających gier komputerowych, egzystencjalne refleksje i rady (oznaczone literami greckiego alfabetu zaklęcia: wybieram, miłość, przyjaźń, wierzę, doceniam, mogęwszystko porządkują myśli typowe dla wieku nastoletniego). Zawarte w treści życiowe mądrości uczą odróżniania dobra od zła, dostrzegania dobrych stron trudnych sytuacji, wsłuchiwania się w to, co podpowiada serce oraz korzystania z radości płynącej z obecności przyjaciół, co sprawia, że pojawiające się w życiu młodzieży przeciwności – poczucie samotności, brak wiary w siebie, trudne relacje rodzinne, nieporozumienia rówieśnicze, brak zaufania, tęsknota, zazdrość – łatwiej zrozumieć, walczyć z nimi i je pokonać. Pouczająca treść wzmocniona została pięknymi ilustracjami oraz „kosmicznymi” grafikami Pauliny Wesołowskiej.

Publikacja Wydawnictwa Na Szczęście pozwala czytelnikowi wczuć się w przeżycia bohaterów i wraz z nimi uwierzyć w moc przyjaźni, poznać siłę miłości, a także dostrzec wewnętrzne światło, oświetlające każdemu człowiekowi drogę przez życie.

Często zastanawiamy się nad tym, czy w niezmierzonym wszechświecie istnieją planety zamieszkałe przez inne żyjące istoty. Póki co nie mamy na to żadnych dowodów, ale statystyka podpowiada, że jest to bardziej niż prawdopodobne. Jednak Claudia Moonever poszła jeszcze o krok dalej. W nagrodzonej przez jurorów w kategorii dla młodzieży powieści Nasze światy autorka roztacza wizję wszechświatów równoległych, w których żyją alternatywne wersje nas samych. Jakie niesie to za sobą skutki? Jak to jest spotkać inną wersję siebie?

Nasze światy to monumentalna powieść drogi, w której bohaterowie muszą odpowiedzieć na fundamentalne pytania o to, kim są i o co tak naprawdę walczą. Autorka pokazuje, co dzieje się, gdy ktoś próbuje wpłynąć na nasze życie i zmienić je bez naszej wiedzy i zgody. Stosując wyimaginowane „osie życia", Claudia Moonever opisuje, jak wszystko zaczyna popadać w ruinę, gdy przestajemy mieć kontrolę nad własnym życiem.

Książkę Claudii Moonever polecić warto miłośnikom romantasy, wielbicielom podróży w czasie i przestrzeni, fanom science fiction, a także wszystkim młodym czytelnikom, którzy stoją przed ważnymi życiowymi wyborami. I choć historia Suzy, Iana, Maksa oraz Dolly mocno odbiega od znanych nam realiów, to odwieczne prawdy, którymi bohaterowie kierują się w życiu, pozostają niezmienne.

Nagrodę internautów w kategorii dla młodzieży otrzymała powieść Catherine Reiss Zapach Oliwii. To niepokojący thriller, który trzyma czytelnika w napięciu do ostatniej strony! 

Oliwia wydawała się idealna. Piękna, życzliwa dla innych, inteligentna, otoczona przyjaciółmi i ciesząca się wielkim uczuciem ze strony rodziców. Gdy pojawiała się, wszyscy starali się zaprezentować innym z najlepszej strony. A jednak. Pewnego dnia odeszła i nic już nie było takie, jak dawniej. 

Starsza siostra Oliwii, Eli, kilka lat po śmierci siostry wraca na Mazury, do miasteczka, z którego pochodzi. Powrót do rodzinnego domu wywołuje w niej kolejne wspomnienia dotyczące minionych wydarzeń. A wiadomo, że jednym z najlepszych sposobów na „przepracowanie" traumy jest pisanie. Eli więc pisze. Pisze książkę o tym co stało się sześć lat wcześniej. A później wydaje ją pod pseudonimem. Gdy trafi ona w niepowołane ręce, wywoła lawinę dramatycznych i niebezpiecznych zdarzeń. Na dodatek okazuje się, że Oliwia mogła być prześladowana, co nie pozostało bez wpływu na jej samopoczucie. Co pchnęło ją do samobójstwa? Jak wyglądały jej ostatnie chwile? Jakie tajemnice skrywają bliscy dziewczyny?

Zapach Oliwii to powieść pokazująca, jak wiele tajemnic skrywać mogą nasi bliscy. To niepokojąca historia, która uczy, że nie należy sądzić po pozorach. Finał zaskakuje, burzy spokój, skłania do refleksji. Z pewnością żaden z czytelników nie pozostanie obojętny po lekturze tej książki. 

To już wszystkie publikacje nagrodzone w plebiscycie „Najlepsza książka na lato 2024". Ze zgłoszonymi tytułami zapoznać się można na stronie internetowej plebiscytu, natomiast recenzje biorących udział w konkursie książek, ich fragmenty, a także obszerne opinie czytelników znajdziecie, oczywiście, w naszym serwisie.  

Tagi: literatura,

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje