Angielski pisarz George Orwell przyszedł na świat 25 czerwca 1903 r. w Motihari w Indiach. Gdy miał 4 latka, wrócił z rodziną do Anglii. Wprawdzie rodzina nie była bogata, ale dzięki stypendiom miał możliwość studiowania na dość prestiżowych uniwersytetach. Przez jakiś czas pracował w Birmie w Królewskiej Policji Kolonialnej. Brał udział w hiszpańskiej wojnie domowej (1936-37) po stronie republikanów. Tam przeżył chwile grozy- był ścigany przez komunistyczne bojówki, dosłownie cudem udało mu się ocaleć i wyjechać z Hiszpanii. Poznał więc "na własnej skórze" zbrodniczą działalność systemu komunistycznego. To niewątpliwie znalazło odbicie w jego słynnych książkach ostrzegających przed totalitaryzmem: "Rok 1984" (z tej właśnie książki pochodzi modne słowo nowomowa) i "Folwark zwierzęcy".
Obie książki były oczywiście zakazane przez cenzurę we wszystkich krajach pozostających pod wpływem reżimu.
Pod koniec życia pisarz związał się prawdopodobnie z brytyjskim kontrwywiadem, przekazując nazwiska kilku twórców, których uważał za niegodnych zaufania kryptokomunistów (system komunistyczny był dla niego synonimem najgorszego zła, choć, co ciekawe, uważał się za socjalistę) . Zmarł 21 stycznia 1950 r. w wyniku gruźlicy, której nabawił się podczas wojny w Hiszpanii.
Kalina Beluch
Które z tych świętych wartości wyznawanych przez naszych dziadów można by teraz brać na poważnie? Patriotyzm, religia, imperium, rodzina, instytucja małżeństwa, przyzwoitość, solidarność, przedłużenie rodu, wychowanie, honor, dyscyplina - teraz każdy w mgnieniu oka mógłby poddać to wszystko w wątpliwość. Lecz do czego można dojść gdy odrzuci się wszystkie te nienaruszalne zasady?
Wojna to pokój.
Wolność to niewola.
Ignorancja to siła
Więcej