„Rok 1984” Orwella zakazany na Białorusi? 

Data: 2022-05-20 09:40:48 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Jak donoszą ogólnokrajowe media, powieść George’a Orwella Rok 1984 opowiadająca o dyktaturze Wielkiego Brata została zakazana na Białorusi. Serwisy powołują się na informację przekazaną przez niezależny białoruski portal Nasza Niwa. 

Obrazek w treści

Powieść George’a Orwella Rok 1984 miała zostać ponownie zakazana na Białorusi. Od piątku, 20 maja, książki nie można będzie już kupić w księgarniach internetowych oraz przez internet. 

Rok 1984 zdjęty z półek

Informacje o tym, że dystopia Orwella przestała być dostępna w sprzedaży w białoruskich księgarniach przekazał niezależni białoruski serwis Nasza Niwa. Powołując się na swoich informatorów, portal dotrzeć miał do rozporządzenia, zgodnie z którym do 19 maja z półek księgarń zniknąć miały wszystkie egzemplarze Roku 1984

Może zainteresować cię także...

Książka pierwszy raz na Białorusi ukazała się na początku lat 90. minionego wieku. W minionym roku ukazało się wznowienie publikacji, które szybko stało się bestsellerem na Białorusi. Podobnie jak we wszystkich krajach dawnego ZSRR, powieść przez długi czas była niedostępna w oficjalnym obiegu.

Orwell zakazany

Przypomnijmy, że książka George’a Orwella wydana została w Wielkiej Brytanii w 1949 roku. Autor napisać miał ją pod wpływem doświadczeń systemu stalinowskiego w Hiszpanii przed II wojną światową. 

Może zainteresować cię także...

Ze względu na liczne podteksty polityczne, publikacja przez długi czas była zakazana przez cenzurę w krajach należących do ZSRR. W Polsce Pierwszy raz oficjalnie książka ukazała się dopiero pod koniec PRL – w 1988 roku w przekładzie Tomasza Mirkowicza oraz Barłomieja Zborskiego. W kolejnych latach publikacja w Polsce doczekała się wznowień, a w 2021 powieść Orwella opublikowano w nowym tłumaczeniu oraz w formie powieści graficznej.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Rok 1984
George Orwell28
Okładka książki - Rok 1984

"Wielki Brat Patrzy". Słowa te, rozwieszone na plakatach, które w dziele Orwella rozwieszone zostały w Londynie, stały się inspiracją dla osób...

dodaj do biblioteczki
Reklamy