reklama

Pisarze z apelem do władz Białorusi 

Data: 2020-11-20 09:23:46 Autor: pobarski

Białoruscy pisarze – wraz z laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Swiatłaną Aleksijewicz – apelują do władz Białorusi o zaprzestanie stosowania przemocy wobec protestujących. 

Obrazek w treści

Od kilku miesięcy na Białorusi trwają demonstracje związane z wyborami prezydenckimi, które miały miejsce w sierpniu 2020 r. Wbrew społecznym oczekiwaniom, wybory wygrał Alaksandr Łukaszenka, który piastuje swój urząd od 1994 roku.

Czytaj także: Pisarki wspierają Strajk Kobiet: "Chcemy miłości i wolności!"

Po ogłoszeniu zwycięzcy wyborów, na Białorusi rozpoczęły się masowe strajki, o których informacje pojawiły się w światowych mediach. Protesty wciąż trwają, a Białorusini domagają się odejścia urzędującego prezydenta oraz rozpisania nowych wyborów. Manifestacje nierzadko brutalnie tłumiono przez policję, na co uwagę w swoim liście otwartym zwrócili białoruscy twórcy. 

My, białoruscy literaci, wyrażamy poważne zaniepokojenie tym, że w ciągu ostatnich 100 dni w naszym kraju zauważalna jest nieustanna eskalacja przemocy ze strony struktur siłowych i mianowanych przez władze przedstawicieli administracji wobec obywateli, którzy wychodzą na pokojowe protesty i akcje solidarności

– czytamy w oświadczeniu poadanym przez PAP.

W swoim liście otwartym pisarze opisali trudną sytuację, z jaką zmagają się protestujący obywatele. Zdaniem literatów w ciągu 100 ostatnich dni aresztowanych miało zostać 30 tys. osób, a 4 tysiące miało zostać poszkodowanych. Literaci wnoszą o zaprzestanie łamania podstawowych praw człowieka – zaprzestania używania brutalnej siły przez policję i uznanie woli narodu. 

List otwarty podpisała m.in. Swietłana Aleksijewicz, 72-letnia pisarka i dziennikarka z Białorusi, która w 2015 roku otrzymała literacką Nagrodę Nobla. We wrześniu artystka  opuściła Białoruś i wyjechała do Niemiec. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Na tej samej ziemi
Katarzyna Kielecka;
Na tej samej ziemi
Usta mordercy
Artur Kawka, Monika Wysocka
Usta mordercy
Cyrkówka Marianna
Anna Fryczkowska;
Cyrkówka Marianna
Na Podlasiu. Antonia
Agnieszka Panasiuk;
Na Podlasiu. Antonia
Spowiedź doktora Mengele
Christopher Macht
Spowiedź doktora Mengele
Nawiść
Autor Nieznany (I)
Nawiść
Pieśni Zaginionego Kontynentu
Przemysław Hytroś
Pieśni Zaginionego Kontynentu
Pokaż wszystkie recenzje