reklama

Pisarki wspierają Strajk Kobiet: "Chcemy miłości i wolności!"

Data: 2020-10-29 22:06:48 Autor: pobarski

Pisarki zrzeszone w Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich poparły Strajk Kobiet – ruch będący odpowiedzią na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał aborcje z powodu ciężkiej wady płodu za niezgodne z konstytucją. 

Obrazek w treści Fot. ilustracyjna

W zeszłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym stwierdził, że niezgodna z konstytucją jest możliwość dokonywania aborcji z powodu ciężkiej wady płodu. Wyrok TK zapoczątkował ogólnokrajowy protest – Strajk Kobiet. W ramach swoich postulatów strajkujący żądają możliwości decydowania o przerwaniu ciąży oraz zmian w bieżącej polityce prowadzonej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. 

Czytaj także: Polscy twórcy książek dla dzieci przeciw dyskryminacji osób LGBT

Protest poparło wiele gwiazd oraz celebrytów, a także część firm. Symbol błyskawicy będący symbolem Strajku Kobiet pojawił się w zdjęciach profilowych m.in. Wydawnictwa Poradnia K czy Wydawnictwa SQN. Na profilu na Facebooku Wydawnictwa Sonia Draga umieszczono symbol błyskawicy z hashtagiem #jesteśmyzwami, za pomocą zdjęcia w tle solidarność z protestującymi wyraziło także Wydawnictwo W.A.B

29 października do protestu oficjalnie dołączyły twórczynie i twórcy należący do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Na profilu na Facebooku pisarki Manuli Kalickiej (m.in. Początek i koniec czy Eliksir miłości) opublikowano zostało oficjalne członków SPP.

List PISAREK

My, polskie pisarki, zrzeszone w Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich, uważamy, że mamy nie tylko prawo, ale i obowiązek zabrać głos po wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Wybuch konfliktu i pojawienie się masowych protestów ulicznych jest wynikiem wieloletniego lekceważenia głosu kobiet w debacie publicznej.

Tylko kobieta, której sprawa ta bezpośrednio dotyczy, wspierana przez mężczyznę, który poczuwa się do ojcostwa, ma prawo decydować, co robić w sytuacji obciążenia płodu ciężkimi wadami. Powinna odpowiedzialnie rozważyć swoją sytuację życiową, ocenić szanse dziecka na godne życie i wziąć pod uwagę własne siły, także psychiczne. Niestety, często spotyka się z brakiem wsparcia ze strony mężczyzny, choć każde dziecko ma nie tylko matkę. W Polsce nakłada się na barki kobiet podwójny ciężar, odpowiedzialność za dom i odpowiedzialność za utrzymanie rodziny. Nie można od nikogo żądać heroizmu.

Szermuje się abstrakcyjnymi argumentami moralnymi. Upominamy się o argumenty racjonalne. Stan histerii, trwającej do lat trzydziestu, zaburzył procedury medyczne a lekarze często bardziej skłonni są chronić własne sumienia niż pacjentki. W Polsce kobieta z samoistnym poronieniem traktowana jest jako podejrzana o aborcję. Odmawia się młodym ludziom podstawowej edukacji, niezbędnej przed wejściem w wiek dojrzewania. Brak informacji ośrodkach antykoncepcyjnych i dostępu do nich. Powszechna, państwowa opieka medyczna nie umożliwia dostępu do badań. Młode kobiety boją się zachodzenia w ciążę, by nie stać się zakładniczkami abstrakcyjnych reguł, rzekomo motywowanych religią miłości.

Nie wszyscy wiedzą, ale my jako autorki się z tym spotykamy, że w Polsce już pojawiła się cenzura obyczajowa. Od kilku lat temat niechcianej ciąży znika z utworów dla młodzieży. Wydawcy się boją, choć literatura pomaga młodym ludziom przygotować się na sprawy, z którymi i tak zmierzą się wżyciu dorosłym.

Dziękujemy wszystkim mężczyznom, którzy rozumieją te problemy i wspierają kobiety.

Dość hipokryzji! Chcemy miłości i wolności! To oznacza także wolność podejmowania decyzji we własnych sprawach.

Pod listem podpisali się: Anna Nasiłowska, Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Żaneta Nalewajk-Turecka, Przewodnicząca Komisji Kwalifikacyjnej SPP, Łucja Dudzińska, poetka, członkini Zarządu Głównego SPP, Małgorzata Karolina Piekarska, Przewodnicząca Oddziału Warszawskiego SPP, Małgorzata Strękowska-Zaremba, członkini Zarządu OW SPP, Manula Kalicka, członkini Zarządu Warszawskiego SPP, Anna Fryczkowska, Marta Fox, Sylwia Gibaszek, Krystyna Kofta, Tamara Bołdak-Janowska, Krystyna Lenkowska, Anna Janko, Joanna Jagiełło, Magdalena Niedźwiedzka, Krystyna Rodowska, Piotr Mitzner, Jarosław Mikołajewski i Krzysztof Beśka, członek Zarządu Oddziału Warszawskiego SPP. 

Czytaj także: Pisarze z całego świata interweniują w sprawie sytuacji społeczność LGBT w Polsce

Protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego trwają pomimo objęcia całego kraju czerwoną strefą. W środę głos w sprawie wyroku zabrała Kinga Duda, a w czwartek, 29 października, Prezydent RP. Andrzej Duda w swojej wypowiedzi podkreślił, że popiera zakaz aborcji eugenicznej, zaznaczył jednak, że „nie może być tak, że prawo nakazuje kobiecie tego typu heroizm”. 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Na tej samej ziemi
Katarzyna Kielecka;
Na tej samej ziemi
Usta mordercy
Artur Kawka, Monika Wysocka
Usta mordercy
Cyrkówka Marianna
Anna Fryczkowska;
Cyrkówka Marianna
Na Podlasiu. Antonia
Agnieszka Panasiuk;
Na Podlasiu. Antonia
Spowiedź doktora Mengele
Christopher Macht
Spowiedź doktora Mengele
Nawiść
Autor Nieznany (I)
Nawiść
Pieśni Zaginionego Kontynentu
Przemysław Hytroś
Pieśni Zaginionego Kontynentu
Pokaż wszystkie recenzje