Początek i koniec

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2018-01-16
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788381231084
Liczba stron: 560

Ocena: 4.6 (5 głosów)

Jesień 1944. Tuż po upadku Powstania w podwarszawskich Włochach spotykają się trzy młode kobiety: Irenka, przedwojenna tancerka kabaretowa, Zośka, studentka architektury i Helenka, prosta dziewczyna z ubogiej wioski. Żadna z nich nie ma już rodziny; postanawiają trzymać się razem, wspierają się jak siostry i wspólnie walczą z demonami przeszłości. Są zaradne, energiczne i z uporem dążą do celu. Każda ma swoją tajemnicę, każda próbuje ułożyć sobie życie w tych trudnych, dramatycznych czasach.

Otaczająca je rzeczywistość nie jest łatwa, walka o przetrwanie, ciągły strach, ścieranie się nowego porządku ze starym - wszystko to nie sprzyja młodzieńczym wzlotom i westchnieniom. A jednak...

Historie, ludzie i zdarzenia które opisuje autorka są zawsze prawdziwe, w nie wpleceni są fikcyjni bohaterowie. Dlatego powieść jak zwykle u Manuli Kalickiej, płaczemy i śmiejemy się na przemian, by na końcu zapytać - co dalej?

Manula Kalicka - pisarka i dziennikarka. Opublikowała 9 powieści i liczne opowiadania. Ukończyła studia polonistyczne i dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Jako dziennikarka zadebiutowała na łamach tygodnika ,,Polityka". Pracowała jako bibliotekarka, producentka konfekcji damskiej, prowadziła księgarnię, obecnie prowadzi agencję literacką.

Kup książkę Początek i koniec

Zobacz także

Opinie o książce - Początek i koniec

Koniec i początek to kontynuacja  książki Dziewczyna z kabaretu.Irene Górecką spotykamy we Włochach,gdzie przedostała się po upadku Powstania Warszawskiego.Początkowo próbuje samodzielnie stać na nogach,ale wkrótce jej los łączy sie z losem dwóch dziewczyn-Zosi,ukrywającej się Żydówki i prostolinijnej Helenki.Przeżyte wspólnie z nimi chwile pomogą im stworzyc swoista rodzinę.Tazżka z dziewcząt ma tajemnice,które skrywa,każda los w jakiś sposób skrzywdził.Końcówka wojny też ich nie rozpieszczała.Kalicka kresli dość ponury obraz rzeczywistości-Sowietów dopuszczonych do władzy,żołnierzy nie stroniących od rabunku i gwałtów,ogólna anarchię,szabrownictwo i znieczulicę.Jednak wśród tych przejawów zła nie brakuje jednak i pozytywnych postaci,osób,które pragną chronić nie tylko własne interesy,ale i zabytki kultury.Głównie pokazane jest to jako próba odzyskania księgozbioru Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego,które zostały wywiezione przez Niemców i przechowywane nieopodal Frankfurtu.Nie brakuje w tej książce dość drastycznych scen,ale są również takie wyciskające łzy z oczu.Całość czyta się bardzo dobrze.Na pewno wrócę jeszcze do książek tej autorki. ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Początek i koniec

Trochę czakała ta książka na przeczytanie, bo tak wyszło... Ciekawa wojenna i powojenna historia trzech przyjaciółek połączonych przez los. 

Link do opinii

Autorka znowu przenosi nas w czasy II wojny światowej. Tym razem rysuje obrazki obyczajowe Warszawy i jej okolic po upadku powstania, w okresie wyzwolenia i tuż po nim. Dzięki retrospekcjom pozwala nam poznać wcześniejsze losy głównych bohaterek, którymi są Irenka, Helenka i Zosia. Trzy jakże różne, młode kobiety, które połączył los, a z czasem wspólne doświadczenia i budowana na nich przyjaźń. Ciekawe, trafne spostrzeżenia dotyczące postaci pierwszo- i drugoplanowych, odpowiednie dawkowanie emocji, to to, co powoduje, że lektura jest przyjemna.

Link do opinii

Dalsze losy Irenki Góreckiej, bohaterki "Dziewczyny z kabaretu". Jej tułaczka po klęsce Powstania Warszawskiego i trudne początki powojennego życia  w zrujnowanej Warszawie.

To  niezwykle realistyczna historia trzech młodych dziewcząt, które pomimo okrucieństwa wojny i traumatycznych przeżyć  pragną zacząć wszystko od nowa, marzą o normalności i o  zwyczajnym życiu  z błahymi troskami. Warto w tę opowieść się zagłębić, albowiem w tle rysuje się prawdziwy do bólu obraz końca wojny oraz przeobrażeń ustrojowych w naszej ojczyźnie.

Link do opinii
Avatar użytkownika - moniapili
moniapili
Przeczytane:2018-01-29, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Wszystkie kochanki naszego taty
Manula Kalicka0
Okładka ksiązki - Wszystkie kochanki naszego taty

Zwariowana opowieść o dwóch siostrach wychowywanych tylko przez ojca. Ciepła i krzepiąca - dowodzi, że nawet najtrudniejszy problem można rozwiązać...

Gdzie jest głowa Emily Kaye?
Manula Kalicka0
Okładka ksiązki - Gdzie jest głowa Emily Kaye?

Manula Kalicka kontynuuje dobre tradycje dawnych pitawali i oto daje nam nieco pastiszowe Zbrodnie w sferach wyższych. Tytułowa opowieść nawiązuje do mrożącej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
To, co zostało
Jodi Picoult
To, co zostało
Przerwany sen Kashi
Dawid Kornaga;
Przerwany sen Kashi
Sekundnik
Barbara Stenka
Sekundnik
Gra Geralda
Stephen King
Gra Geralda
ABBA. Fenomen i legenda
Marzena Tarka
ABBA. Fenomen i legenda
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy