Początek i koniec

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2018-01-16
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788381231084
Liczba stron: 560

Ocena: 4.6 (5 głosów)

Jesień 1944. Tuż po upadku Powstania w podwarszawskich Włochach spotykają się trzy młode kobiety: Irenka, przedwojenna tancerka kabaretowa, Zośka, studentka architektury i Helenka, prosta dziewczyna z ubogiej wioski. Żadna z nich nie ma już rodziny; postanawiają trzymać się razem, wspierają się jak siostry i wspólnie walczą z demonami przeszłości. Są zaradne, energiczne i z uporem dążą do celu. Każda ma swoją tajemnicę, każda próbuje ułożyć sobie życie w tych trudnych, dramatycznych czasach.

Otaczająca je rzeczywistość nie jest łatwa, walka o przetrwanie, ciągły strach, ścieranie się nowego porządku ze starym - wszystko to nie sprzyja młodzieńczym wzlotom i westchnieniom. A jednak...

Historie, ludzie i zdarzenia które opisuje autorka są zawsze prawdziwe, w nie wpleceni są fikcyjni bohaterowie. Dlatego powieść jak zwykle u Manuli Kalickiej, płaczemy i śmiejemy się na przemian, by na końcu zapytać - co dalej?

Manula Kalicka - pisarka i dziennikarka. Opublikowała 9 powieści i liczne opowiadania. Ukończyła studia polonistyczne i dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Jako dziennikarka zadebiutowała na łamach tygodnika ,,Polityka". Pracowała jako bibliotekarka, producentka konfekcji damskiej, prowadziła księgarnię, obecnie prowadzi agencję literacką.

Kup książkę Początek i koniec

Zobacz także

Opinie o książce - Początek i koniec

Koniec i początek to kontynuacja  książki Dziewczyna z kabaretu.Irene Górecką spotykamy we Włochach,gdzie przedostała się po upadku Powstania Warszawskiego.Początkowo próbuje samodzielnie stać na nogach,ale wkrótce jej los łączy sie z losem dwóch dziewczyn-Zosi,ukrywającej się Żydówki i prostolinijnej Helenki.Przeżyte wspólnie z nimi chwile pomogą im stworzyc swoista rodzinę.Tazżka z dziewcząt ma tajemnice,które skrywa,każda los w jakiś sposób skrzywdził.Końcówka wojny też ich nie rozpieszczała.Kalicka kresli dość ponury obraz rzeczywistości-Sowietów dopuszczonych do władzy,żołnierzy nie stroniących od rabunku i gwałtów,ogólna anarchię,szabrownictwo i znieczulicę.Jednak wśród tych przejawów zła nie brakuje jednak i pozytywnych postaci,osób,które pragną chronić nie tylko własne interesy,ale i zabytki kultury.Głównie pokazane jest to jako próba odzyskania księgozbioru Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego,które zostały wywiezione przez Niemców i przechowywane nieopodal Frankfurtu.Nie brakuje w tej książce dość drastycznych scen,ale są również takie wyciskające łzy z oczu.Całość czyta się bardzo dobrze.Na pewno wrócę jeszcze do książek tej autorki. ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Początek i koniec

Trochę czakała ta książka na przeczytanie, bo tak wyszło... Ciekawa wojenna i powojenna historia trzech przyjaciółek połączonych przez los. 

Link do opinii

Autorka znowu przenosi nas w czasy II wojny światowej. Tym razem rysuje obrazki obyczajowe Warszawy i jej okolic po upadku powstania, w okresie wyzwolenia i tuż po nim. Dzięki retrospekcjom pozwala nam poznać wcześniejsze losy głównych bohaterek, którymi są Irenka, Helenka i Zosia. Trzy jakże różne, młode kobiety, które połączył los, a z czasem wspólne doświadczenia i budowana na nich przyjaźń. Ciekawe, trafne spostrzeżenia dotyczące postaci pierwszo- i drugoplanowych, odpowiednie dawkowanie emocji, to to, co powoduje, że lektura jest przyjemna.

Link do opinii

Dalsze losy Irenki Góreckiej, bohaterki "Dziewczyny z kabaretu". Jej tułaczka po klęsce Powstania Warszawskiego i trudne początki powojennego życia  w zrujnowanej Warszawie.

To  niezwykle realistyczna historia trzech młodych dziewcząt, które pomimo okrucieństwa wojny i traumatycznych przeżyć  pragną zacząć wszystko od nowa, marzą o normalności i o  zwyczajnym życiu  z błahymi troskami. Warto w tę opowieść się zagłębić, albowiem w tle rysuje się prawdziwy do bólu obraz końca wojny oraz przeobrażeń ustrojowych w naszej ojczyźnie.

Link do opinii
Avatar użytkownika - moniapili
moniapili
Przeczytane:2018-01-29, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Szczęście za progiem
Manula Kalicka0
Okładka ksiązki - Szczęście za progiem

Warszawa wydaje się wyjątkowo nieprzyjazna, gdy nie ma się ani pieniędzy, ani znajomych. Gosia, energiczna dwudziestolatka, która przyjechała do metropolii...

Wszystkie kochanki naszego taty
Manula Kalicka0
Okładka ksiązki - Wszystkie kochanki naszego taty

Zwariowana opowieść o dwóch siostrach wychowywanych tylko przez ojca. Ciepła i krzepiąca - dowodzi, że nawet najtrudniejszy problem można rozwiązać...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Wszechświaty
Leonardo Patrignani
Wszechświaty
Święta dobrych życzeń
ks. Jan Twardowski
Święta dobrych życzeń
Franek i miotła motorowa
Agnieszka Frączek
Franek i miotła motorowa
Nowe gry i zabawy ćwiczące odwagę
Brigitte Wilmes-Mielenhausen
Nowe gry i zabawy ćwiczące odwagę
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy