1984

Jedna z najsłynniejszych powieści XX wieku! Nowe tłumaczenie, obnażające współczesne formy zniewolenia.

Okrutna i sugestywna wizja świata, w którym rządzi przemoc i strach, a władza panuje nie tylko nad losem człowieka, ale też nad jego myślami i uczuciami. Boleśnie aktualna opowieść o pragnieniu władzy i konsekwencjach jej nadużywania.

Zarazem to przejmująca, głęboko ludzka opowieść o samotności, o tęsknocie do miłości, wolności, prawdy. Historia tragicznej pary kochanków, Winstona i Julii, czytana na całym świecie, często w podziemnych lub przemycanych wydaniach, była głosem ostrzeżenia przed zniewoleniem umysłu. Użyte w niej pojęcia – „nowomowa”, „Policja Myśli”, „dwójmyślenie” czy „Wielki Brat” – weszły do języka potocznego wielu narodów.

Literackie mistrzostwo świata! Pozycja obowiązkowa!

Informacje dodatkowe o 1984:

Tłumaczenie: Jan Dzierzgowski

Tagi: orwell 1984 dystopia

Kup książkę 1984

1984 - opinie o książce

,,1984" to powieść opisująca totalitarny reżim państwa Oceanii, gdzie władza absolutna kontroluje wszystkie obszary życia obywateli. Głównym bohaterem jest Winston Smith, 39-letni członek Partii, pracujący w Ministerstwie Prawdy. Próbuje on za wszelką cenę zachować swoją tożsamość i wspomnienia w świecie, w którym nadzór nad obywatelami sprawuje tzw. Policja Myśli. Kluczowym elementem pokoju w którym mieszka Winston jest teleekran, za pośrednictwem którego nie tylko nadawane są komunikaty, ale również nagrywany i obserwowany jest każdy jego ruch.

Twarzą Partii jest Wielki Brat, którego wizerunek spotkać można na każdym kroku. Jego ogorzała twarz spogląda na obywateli z plakatów, a nawet monet, nie dając o sobie zapomnieć.

W powieści tej obserwujemy krajobraz zniszczony licznymi bombardowaniami oraz konfliktami. Prawda historyczna jest zaś rzeczą całkowicie umowną, którą można w dowolny sposób modyfikować i dostosowywać do aktualnych potrzeb.

,,1984" to bez wątpienia jedno z najbardziej wpływowych dzieł XX wieku, które nie traci na aktualności. Zdaje się wręcz nabierać nowego znaczenia w obliczu galopującego rozwoju technologicznego. Powieść tą uznać można za ostrzeżenie przed możliwością utraty wolności człowieka w konsekwencji owego rozwoju.

Przejmująca opowieść głównego bohatera porusza najważniejsze kwestie ludzkiej egzystencji, tj. potrzeba prawdy, wolności, miłości a przede wszystkim tożsamości. Uderzająca uniwersalność i ponadczasowość tej książki jest dla mnie jednym z jej największych atutów, podobnie jak w przypadku innej książki autora pt. ,,Folwark zwierzęcy".

Bardzo ciekawym elementem powieści jest również słownik ,,nowomowy", w którym niewygodne dla Partii słowa są wymazywane, a słownictwo jest mocno upraszczane. Brutalność i tortury zdają się być na porządku dziennym, a dzieciom od najmłodszych lat wpajana jest lojalność wobec Partii, przez co wyrastają na obywateli zdolnych do okrucieństwa.

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej powieści i pomysłu na fabułę. Jest to jedna z pozycji, którą z pewnością będę polecała każdemu, kto szuka w literaturze oryginalności i przestrzeni do refleksji nad znaczeniem wolności oraz granic ingerencji władz w życie prywatne obywateli.

Jak wam się podoba
George Orwell0
Okładka ksiązki - Jak wam się podoba

Zbiór felietonów i reportaży napisanych przez George'a Orwella, który z wielką wrażliwością opowiada o wojnie, ekonomii, ludzkiej krzywdzie, biedzie, a...

Down And Out In Paris And London
George Orwell0
Okładka ksiązki - Down And Out In Paris And London

You have talked so often of going to the dogs – and well, here are the dogs, and you have reached them.’ George Orwell’s vivid memoir of his time among...