Nasz zakochany przewodnik po Francji, czyli dyplomatyczna ratatouille

Świetnie zrównoważony miks opisów turystycznych, kulturalnych, artystycznych i historycznych, wspomnień osobistych i ambasadorskich oraz uwag gastronomiczno-kulinarnych!

Ani to przewodnik turystyczny, ani sprawozdanie z misji dyplomatycznej. Co sprawia, że po lekturze kamienne portale uśmiechają się do nas, a ostrygi tak bardzo nam smakują? Nasz zakochany przewodnik po Francji zachwyci szeroką rzeszę miłośników książek o wielkim świecie, o innych krajach i obyczajach.

Fundamentem są sugestywne spostrzeżenia i opisy, posłuszne uważnemu spojrzeniu autora, który trzeźwo rejestruje obrazy, by je następnie okrasić barwną anegdotą i odmalować w osobistym kontekście. Ale jego gruntowna, pogłębiana latami znajomość Francji i kultury francuskiej, zdobyta dzięki uprzywilejowanej pozycji ambasadora, otwiera bajeczne wręcz okoliczności i perspektywy, które przekładają się na jeszcze szerszy wachlarz obserwacji i doświadczeń.

Przy całej swej niezwykłości ta książka jest normalna, pozbawiona udziwnień, pozbawiona narzucanej tezy: miks opisów turystycznych, kulturalnych, artystycznych i historycznych, wspomnień osobistych i ambasadorskich oraz uwag gastronomiczno-kulinarnych jest świetnie zrównoważony.- Piotr Błoński.

Informacje dodatkowe o Nasz zakochany przewodnik po Francji, czyli dyplomatyczna ratatouille:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2020-06-02
Kategoria: Inne

Kup książkę Nasz zakochany przewodnik po Francji, czyli dyplomatyczna ratatouille

Nasz zakochany przewodnik po Francji, czyli dyplomatyczna ratatouille - opinie o książce

Avatar użytkownika - zainspirowanawku
zainspirowanawku
Przeczytane:2024-06-23,

Zostając w temacie Francji mam dzisiaj coś fajnego a mianowicie recenzję książki "Nasz zakochany przewodnik po Francji czyli dyplomatyczna ratatoulle" Tomasza Orłowskiego od wydawnictwa Rebis. Autor książki przez wiele lat był ambasadorem Polski właśnie we Francji. Ten przewodnik to swego rodzaju podróż autora i jego rodziny po tym kraju. W związku z tym mamy tu same smaczki czyli miejsca warte uwagi, trochę historii, zwyczajów oraz dań, które cieszą się dużą popularnością. Książka podzielona jest na rozdziały a każdy rozdział poświęcony jest czemu innemu. Czyta się ją bardzo dobrze i dzięki temu jeszcze bardziej mam ochotę ruszyć w te rejony. Fajne jest też to, że autor ze względu na funkcję którą pełnił uchyla nam rąbka tajemnicy i zabiera do miejsc ogólnie niedostępnych dla zwykłego turysty. Warto po nią sięgnąć.

Avatar użytkownika - dianawiszniewska
dianawiszniewska
Przeczytane:2024-06-02, Ocena: 5, Przeczytałam,

To nie jest zwykły przewodnik, w którym opisane są najważniejsze warte zobaczenia atrakcje. Czytając ten wyjątkowy przewodnik masz wrażenie, że dobry przyjaciel oprowadza Cię po swoich ulubionych miejscach, pokazuje niezwykłe smaki, zapoznaje z ciekawymi ludźmi. To kwintesencja uroku Francji, pełna historii i nawiązująca do Polski. Dzięki temu przewodnikowi dowiesz się jak powinna smakować najlepsza zupa rybna, gdzie wypić pyszne wino, jaka głowa państwa zna mazurek Dąbrowskiego, w jakich zaułkach warto się zatracić i spacerować niespiesznie a jaką historię zbadać dokładniej. Porywający, napisany lekko, z pewnością będzie fantastycznym prezentem dla kogoś jadącego do Francji, dla osób lubiących historię i architekturę. Muszę przyznać, że sama po lekturze tej książki mam już zaznaczonych kilka miejsc jakie chciałabym zobaczyć i kilka potraw jakich chciałabym spróbować.

Czy myśleliście, aby wybrać się w podróż do Francji, zajadać crossanty i zapijać je cappuccino ? A może pierwsze co, to podążać śladem pięknych zabytków i skosztować winna z najlepszych winiarni ?

Dziś zapraszam Was w niezwykłą podróż, gdzie zobaczycie Francję oczami człowieka głęboko zakochanego w jej urokach. To dyplomata, który przez lata żył w tym kraju, zwiedzał jego malownicze zakątki, poznawał fascynujących ludzi i zanurzał się w bogactwie kultury oraz historii. Teraz, w swojej książce, stara się przekazać całą zgromadzoną wiedzę, tworząc literacką mozaikę, która przeniesie Was prosto do serca Francji.

W tej pozycji każdy znajdzie coś dla siebie. Smakosze odkryją sekrety francuskiej kuchni, od wyrafinowanych potraw po regionalne przysmaki, które kryją w sobie duszę Francji.

Miłośnicy pięknych widoków zanurzą się w przepiękne fotografie, dopełnione sugestywnym tekstem, który pozwoli poczuć magię przedstawionych miejsc. Każde zdjęcie, każde zdanie jest niczym okno otwierające się na różnorodne krajobrazy, pełne historii, tętniące życiem i niezwykle urokliwe.

Wyobraź sobie spacer wzdłuż lazurowego wybrzeża, gdzie słońce igra z krystalicznie czystą wodą, a nadmorskie miasteczka tętnią życiem i kulturą. Tutaj, wśród urokliwych plaż poczujesz, jak rytm życia zwalnia, a każdy moment nabiera magicznego znaczenia. Następnie podróż przeniesie Cię do miasta miłości - Paryża, gdzie na nowo odkryjesz jego nieznane zakątki.

Podróż ta nie byłaby kompletna bez wizyty w słynnych francuskich winnicach. Zajrzyj do regionu Bordeaux lub Burgundii, gdzie poznasz proces tworzenia win, które są synonimem doskonałości. Przechadzając się po winnicach, gdzie rzędy winorośli ciągną się po horyzont, poczujesz zapach ziemi i winogron dojrzewających w słońcu.

Nie zapomnij o emocjonującej wspinaczce na najwyższy szczyt Francji, Mont Blanc. Ta majestatyczna góra oferuje nie tylko wspaniałe widoki, ale także poczucie triumfu, które towarzyszy każdemu zdobywcy jej szczytu. Wreszcie, odkrywaj paryskie zakątki, których z pewnością wcześniej nie znałeś. Od ukrytych ogrodów po małe butiki z unikalną modą, Paryż ma wiele tajemnic, które czekają na odkrycie.

Podróż, w którą zabiera nas autor, to prawdziwa uczta dla zmysłów i ducha. To wspaniała okazja, by odkryć Francję na nowo, zanurzyć się w jej historii, kulturze, smakach i zapachach, a także poznać jej mieszkańców i ich codzienne życie. Ta książka to nie tylko zbiór opowieści, ale także inspiracja do własnych podróży i odkryć, zachęta do tego, by samemu wyruszyć w drogę i doświadczyć wszystkiego, o czym autor tak pięknie nam opowiada.

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2024-06-17, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Nasz zakochany przewodnik po Francji czyli dyplomatyczna ratatouille" to zbiór esejów o tym kraju napisany przez Tomasza Orłowskiego - wieloletniego ambasadora m.in. we Francji.

Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Jest napisana w trochę specyficzny sposób (nie umiem tego wytłumaczyć ale język, styl w książce jest jakiś taki inny) jednak bardzo mi się to podobało.

Znajdziemy tutaj wiele informacji historycznych, o kulturze ale i wspomnienia autora. Przemyca tutaj osobiste historie.

Lektura ta podzielona jest na rozdziały i każdy poświęcony jest czemuś innemu. A poświęcone są miastom, zabytkom, kuchni, wydarzeniom, miejscom... To po prostu tytuł opisujący Francję i kulturę francuską oczami osoby zafascynowanej tym krajem.

Podobało mi się, że było tutaj wiele słów francuskich. Chociaż sama nie znam tego języka (chociaż kiedyś na pewno się go nauczę!) to bardzo lubię takie wstawki.

To naprawdę ciekawa, wartościowa i niebanalna książka. Dużo się dzięki niej dowiedziałam i fajnie spędziłam z nią czas. Jest jeden problem, teraz chcę odwiedzić Francję jeszcze bardziej!

Jeśli interesuje was to państwo, jego kultura, historia etc., albo po prostu wybieracie się tam na wycieczkę, ten tytuł jest obowiązkową lekturą! Zdecydowanie polecam!

Protokół dyplomatyczny. Ceremoniał & etykieta
Tomasz Orłowski0
Okładka ksiązki - Protokół dyplomatyczny. Ceremoniał & etykieta

Znacznie poszerzone i poprawione trzecie wydanie podręcznika protokołu dyplomatycznego powstało ze względu zarówno na potrzebę wznowienia tytułu, jak i...

Dyplomatyczna ratatouille. Dokładka
Tomasz Orłowski0
Okładka ksiązki - Dyplomatyczna ratatouille. Dokładka

Dokładka! ,,Czytelnicy Naszego zakochanego przewodnika po Francji, czyli dyplomatycznej ratatouille sprawili nam olbrzymią radość, żądając dokładki....

Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska