Moje dni w antykwariacie Morisaki

Tom 1 cyklu Moje dni w antykwariacie Morisaki

Czy da się przeżyć życie, nie angażując się w sprawy innych i nie mówiąc o tym, co się naprawdę czuje? I nie czytając książek? Takako prawie by się to udało... Po zerwaniu z superprzystojnym Hideakim, z którym łączyła nadzieje na przyszłość, rzuciła pracę i zamierzała przespać resztę życia. Nie pozwolił jej na to wujek Satoru - przyjaciel z jej lat dziecięcych, który teraz jawi się jej jako nieudacznik. No bo kim może być porzucony przez żonę właściciel zatęchłego antykwariatu? Okazuje się jednak, że wujek ma wielu przyjaciół (równie wścibskich jak on), a jego sklep jest ceniony przez znawców literatury. Czy dzielnica pełna książek i jego mieszkańcy odmienią życie Takako? I czy Takako znajdzie w sobie siłę, aby pomóc innym? Powieść Moje dni w antykwariacie Morisaki aż się skrzy od dowcipu, a przy tym dotyka najgłębszych potrzeb człowieka - bycia kochanym i rozumianym.

Informacje dodatkowe o Moje dni w antykwariacie Morisaki:

Wydawnictwo: Kwiaty Orientu
Data wydania: 2023-01-31

Tagi: literatura piękna

Kup książkę Moje dni w antykwariacie Morisaki

Moje dni w antykwariacie Morisaki - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2023-07-02, Mam, 2023, 12 książek 2023,

Autor książki "Moje dni w antykwariacie Morisaki" - Satoshi Yagisawa otrzymał za nią Nagrodę Literacką Chiyoda.

Powieść składa się z dwóch części.

W pierwszej zapoznajemy się z glówną bohaterką - Takako, rozpaczającą po Hideakim, który ją porzucił. Dla niego Takako była tylko tą drugą. To z inną dziewczyną chciał założyć rodzinę.

Najgorsze było to, że pracowali w jednej firmie i czy chcieli czy nie, to jednak się spotykali. Takako to bolało i postanowiła rzucić również pracę.

Dopiero interwencja jej rodziców i wujka - Satoru pomogła stanąć jej na nogi i przestać rozmyślać o nieudanym związku.

Satoru był włascicielem antykwariatu Morisaki, odziedziczonym po swoim ojcu. Początkowo miał inne pomysły na swoje życie. Dużo podróżował i czytał wiele książek, jednak nie był przekonany czy da sobie radę w prowadzeniu rodzinnego biznesu. Ożenił się z Momoko, lecz po jakimś czasie ona od niego uciekła.

Jak potoczą się dalsze losy Takako i Satoru?

Czy odnajdzie się ciocia Momoko?

Czy ta książka może nas czytelników nauczyć jeszcze czegoś innego poza szacunkiem dla książek, zwłaszcza tych starych i zapomnianych?

Czy bohaterowie jeszcze czymś nas zaskoczą?

Tego można dowiedzieć się z drugiej części powieści.

"Możliwe, że wcale nie da się od razu zrozumieć, czego człowiek tak naprawdę szuka. Możliwe, że trzeba poświęcić całe życie i odkrywać to odrobina po odrobinie".

Książki o książkach — kocham, wielbię, polecam i przede wszystkim namiętnie czytam. Książki pokazujące, że literatura ma namacalny wpływ na nasze życie. Udowadniające, że słowo pisane zbliża do siebie ludzi, a czasami może nawet odmienić czyjeś losy. Do tego elitarnego grona niewątpliwie zalicza się ta opowieść o pewnym antykwariacie Morisaki, w którym zadziała się prawdziwa magia.

Satoshi Yagisawa to urodzony w 1977 r. w Japonii absolwent Uniwersytetu Nihon. "Moje dni w antykwariacie Morisaki" to jego debiut prozatorski, który przyniósł mu Nagrodę Literacką Chiyoda. Książka doczekała się ekranizacji, a prawa do jej wydania sprzedano do kilkunastu państw.

Takako ma złamane serce. Dziewczyna od dłuższego czasu spotykała się z Hideakiem, który pewnego dnia zwyczajnie obwieścił jej, że bierze ślub. Bohaterka z rozpaczy rzuca pracę i przesypia każdy kolejny dzień, aby nie myśleć o zawodzie miłosnym. Z odmętów beznadziejnego stanu ratuje ją dawno niewidziany wujek Satoru, porzucony przez żonę, właściciel antykwariatu. Takako zamieszkuje u krewnego i pomaga mu w prowadzeniu książkowego biznesu.

Satoshi Yagisawa swoją debiutancką książką zaprasza nas do świata, w którym zagracony pokój nad antykwariatem może niespodziewanie stać się furtką do nowego życia, pełnego pasji, celu i zadowolenia. Historia Takako to bowiem ubrana w dość przystępną, literacką formę, opowieść o szczęściu i o nietrafionych wyborach, o pozorach i o pancerzu pozwalającym nam przetrwać, a także o przezwyciężaniu własnych słabości i o uczeniu się życia na nowo. A wszystko to skąpane zostaje w tysiącach słów obecnych na kartach książek antykwariatu Morisaki. Cóż to za piękne połączenie!

Któż z nas nie chciałby, choć na chwilę znaleźć się w największej dzielnicy antykwarycznej na świecie? Satoshi Yagisawa oferuje nam taką możliwość, bo zabiera właśnie tam, do niezaprzeczalnie urokliwego zakątka Jinbōchō, miejsca z historią, w którym każda księgarnia posiada swój osobny charakter. Opisy jesiennych spacerów Takako po tym raju dla wielbicieli książek to fragmenty budujące w wyobraźni czytelnika koloryt tego miejsca. Specjalistyczne antykwariaty, księgarnie, coroczny festiwal i to, co najważniejsze, czyli rodząca się miłość do czytania to crème de la crème tej chwytającej ze serce opowieści.

Wzruszenie, nostalgia, tęsknota i zachwyt – takie uczucia wyzwala ta niepozorna powieść, będąca doskonałym dowodem na to, że książki łączą ludzi. Mały, odrapany antykwariat Morisaki może bowiem stać się kolejnym literackim miejscem na mapie świata, do jakiego każdy z nas chciałby chociaż raz zawitać. Ta historia uczy prostej prawdy o nas wszystkich. Prawdy mówiącej o tym, że dopóki nie pogodzimy się sami ze sobą, nie odnajdziemy naszego miejsca na świecie.

Myśląc o perypetiach Takako i jej wujka Satoru, nie sposób nie uśmiechnąć się od ucha do ucha, gdyż "Moje dni w antykwariacie Morisaki" to niewątpliwie pozytywna historia, wyzwalająca nie tylko w czasie lektury, ale także już po niej, wiele dobrej energii, którą aż chce się dzielić z innymi. Ta książka to taki literacki antydepresant, którego jedynym skutkiem ubocznym jest uśmiech.

Takako zostaje oszukana i porzucona, przez co rzuca pracę i nie wie co będzie dalej. Nieoczekiwanie z pomocą przybywa wujek, który potrzebuje pomocy w prowadzeniu antykwariatu. Dziewczyna uczy się żyć na nowo i stopniowo odzyskuje spokój.

Trochę mam mieszane odczucia względem tej książki. Generalnie bardzo mi się podobała i klimat zawarty w niej jak najbardziej ze mną rezonował, a jednak końcówka popsuła całość wrażenia. Poza zakończeniem to była całkiem fajna książka o książkach, o emocjach, o byciu sobą i szukaniu swojego miejsca. Niestety wszystko przekształciło się w romansidło, które średnio mi się podobało. Cóż... narobiłam sobie apetytu i obeszłam się smakiem. Szkoda.

Avatar użytkownika - SylwiaM456
Przeczytane:2023-02-21, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2023,
Moje miejsce w antykwariacie Morisaki
Satoshi Yagisawa0
Okładka ksiązki - Moje miejsce w antykwariacie Morisaki

Moje miejsce w antykwariacie Morisaki to powieść, która przenosi nas do tokijskiej dzielnicy antykwariatów - Jinb?ch? - gdzie klimat starych ksiąg kontrastuje...