Stulecie Winnych. Opowiadania

Wydawnictwo: Zwierciadło
Data wydania: 2018-09-19
ISBN: 9788381320290

Powrót do frapującego świata rodziny Winnych

Stulecie Winnych. Opowiadania to książka o niezwykłych losach dwóch sióstr Ani i Mani Winnych, z podwarszawskiego Brwinowa. W jednym z opowiadań przeczytamy o dramatycznym przebiegu Wigilii w 1943 roku, w kolejnym poznamy losy Kazimierza, męża Ani, które doprowadziły go na szczyt warszawskiego półświatka. Co więcej, jedna z historii opisanych w książce, wydarzyła się naprawdę.

Losy bohaterów osadzone w realiach dwudziestego wieku, opisane przez jedną z najlepszych polskich pisarek Ałbenę Grabowską, skradły już serca tysięcy czytelników a saga Stulecie Winnych znalazła się na listach bestsellerów. Wiosną 2019 roku będzie można śledzić losy bohaterów sagi w serialu telewizyjnym.

Wspaniała opowieść o sile rodziny, o miłości i oddaniu.

Kinga Preis

Ałbena Grabowska

Pisarka, lekarz neurolog-epileptolog. Matka trójki dzieci, która nie wyobraża sobie życia bez pisania. Autorka bestsellerowej sagi Stulecie Winnych, trylogii Alicja w krainie czasów oraz powieści Ostatnia chowa klucz, Lot nisko nad ziemią, Coraz mniej olśnień oraz Lady M. (Wydawnictwo Zwierciadło).

Kup książkę Stulecie Winnych. Opowiadania

Opinie o książce - Stulecie Winnych. Opowiadania

Gdy na samym początku poznajemy losy opisywanych przez autorkę Panią Ałbenę Grabowską w książce pt. '' Stulecie Winnych. Opowiadania'' to można z łatwością dostrzec w niej, z jakim ona ogromnym zaangażowaniem relacjonuje nam Czytelnikom historię rodzin, którym to na ogół było ciężko przetrwać ten trudny czas podczas II wojny światowej.

Każda przedstawiona historia pozostawia widoczny ślad na honorze tychże rodzin oraz tworzy niewyjaśnione dotąd tajemnice związane z rodzinami, które muszą dzielnie je pokonać.

Czytając i analizując, te opowieści nie ukrywam, że pojawią się momenty wzruszeń.

Pytania moglibyśmy sobie wówczas zadawać dotyczące, co my moglibyśmy zrobić w tej sytuacji, w której znajdowali się wszyscy występujący w tej opowieści bohaterowie.

Autorka ma niezwykłe umiejętności tworzenia u bohaterów charakterów bardzo różnorodnych i potrafi nadać niewielu z nich niepewnej wyrazistości.

Bohaterami, którzy podobali mi się szczególnie to byli: Dziadkowie, tata Stanisław jednej z bliźniaczek, którą polubiłam za to, że była w każdej sytuacji sobą.

Tragiczne losy rodziny Przykrylów opowiadanie oparte na faktach podobało się szczególnie, gdyż można wyciągnąć z niego odpowiednie wnioski, które nasuną się po poznaniu ludzkich zachowań , wciągająca treść historia, pełna emocji do samego końca.

Utrudnieniem dla mnie była zbyt mała czcionka zamieszczona w tekście.

Wydawnictwu Zwierciadło dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania egzemplarza książki pt. '' Stulecie Winnych. Opowiadania'' autorstwa Pani Ałbeny Grabowskiej.

Polecam przeczytać ten zbiór opowiadań.

Avatar użytkownika - anin891
anin891
Przeczytane:2020-03-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2020,

Opowiadania" to uzupełnienie poprzednich tomów, w którym wszystko dzieje się jakby przez całe sto lat. Dowiadujemy się tam jak doktor Brzozowski poznał żonę, w jaki sposób Kazimierzowi udało się uciec, co się działo z Pawłem kiedy musiał się ukrywać czy jakie życie, jako świadek koronny, prowadził Jeremi vel Paweł Malinowski. Jedno z opowiadań, dokładnie drugie, wydało mi się nic nie wnosić do poprzednich tomów, ale też fajnie się czytało.
Już na samym początku, w pierwszym czytaniu drugim opowiadaniu, Pani Autorka pomyliła podstawowe imiona. Co prawda o Stefanie nie było wielkiej mowy w poprzednich tomach, ale wyraźnie i niejednokrotnie był wymieniany jako syn Bronisławy i Antoniego. Tymczasem tutaj został zastąpiony on Kazimierzem, tak nie z gruchy i z pietruchy. Kilka razy jeszcze wyłapałam pomylenia imion, ale da się domyślić o co chodzi.
Ostatnie opowiadanie jest jakby ostatnim spojrzeniem na rodzinę Winnych, kilka lat po zakończeniu sagi. Ania ma 103 lata i dalej jest krzepka bardziej niż jej dzieci. Odniosłem też wrażenie, że wszyscy pozostali żyją, co byłoby nie lada wyzwaniem, bo choćby Adele musiałaby dobierać 90tki i nadal angażować się w restaurację. Niemniej jednak fajnie było jeszcze raz wrócić do Brwinowa, na sylwestrową noc, choć bohaterowie są tam wymieniani jak z katapulty i ciężko się połapać kto jest kim - w każdym razie sami swoi.

Avatar użytkownika - KKS
KKS
Przeczytane:2019-11-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2019-11-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 2019,

Trochę zapomniane losy rodziny Winnych wracają w pełnej krasie. To nie jest lekka książka do poduszki.  Forma opowiadań, których wydźwięk jest poważny, pokazujący ogrom koszmaru wojny. Różni bohaterowie połączeni więzami rodzinnymi. Różne miejsca i okoliczności. Różny czas - od wybuchu wojny po czasy współczesne. Wciągająca, wzruszająca, przerażająca... Warto - polecam!

Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli
Ałbena Grabowska0
Okładka ksiązki - Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli

Epicka opowieść o losach polskiej rodziny wpleciona w dramatyczne wydarzenia XX wieku rozpoczyna się z chwilą wybuchu I. wojny światowej, a kończy po stu...

Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli
Ałbena Grabowska0
Okładka ksiązki - Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli

Poruszająca opowieść o rodzinie Winnych z  podwarszawskiego Brwinowa rozpoczyna się tuż przed  wybuchem I wojny światowej, a kończy po stu latach...