Najpopularniejsze książki września 2023. Znamy bestsellery księgarń zeszłego miesiąca

Data: 2023-10-12 13:38:21 | Ten artykuł przeczytasz w 22 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Jakie książki najchętniej kupowali klienci księgarń stacjonarnych i internetowych we wrześniu? Koniecznie zapoznajcie się z zestawieniem księgarń TaniaKsiazka.pl, Empiku, Gandalf.com.pl, Tanis.pl oraz Audioteki.

Książki w księgarni

W każdym miesiącu księgarnie dzielą się swoim zestawieniem książek, po które najchętniej sięgali ich klienci. Wraz z początkiem października pokazano jakie pozycje najlepiej się sprzedawały się we wrześniu. Po raz pierwszy od dawna w czołowych miejscach w zestawieniach brakuje serii Rodzina Monetktóra nieprzerwanie królowała zarówno w czerwcu, lipcu, jak i sierpniu. Co tym razem było najchętniej czytane? Sprawdźcie poniżej!

Bestsellery księgarni TaniaKsiazka.pl

TaniaKsiazka.pl to jedna z popularniejszych księgarni internetowych, w ofercie której znaleźć można książki w atrakcyjnych cenach. Co wybrali klienci jej klienci we wrześniu 2023 roku? 

1. Świat Poli. Pytaj do woli, Irena Mąsior, Daniel Włodarski, Wydawnictwo Martel

Niespodziewanie na pierwszym miejscu zestawienia Taniej Książki znalazła się króciutka publikacja dla dzieci. Świat Poli. Pytaj do woli została stworzona przez TikTokerkę znaną pod pseudonimem Mili0nerka. Jest to urocza opowieść, której główną bohaterką jest Pola. Dziewczynka ma sporo ciekawych przemyśleń i obserwacji. Nie boi się zadawać pytań, na które rodzicie chętnie jej odpowiadają. 

2. Chłopki. Opowieść o naszych babkach, Joanna Kuciel-Frydryszczak, Wydawnictwo Marginesy

Na podium znalazła się również najnowsza książka Joanny Kuciel-Frydryszak, czyli Chłopki. Opowieść o naszych babkach. Publikacja skupia się na kobietach, o których przez wiele lat nie mówiło się w głównym dyskursie. Możemy się dowiedzieć jak naprawdę wyglądała ich codzienność w patriarchalnej rzeczywistości. 

3. Extinguish the Heat. Runda szósta Katarzyna Barlińska (vel Pizgacz vel P.S. Herytiera), Wydawnictwo Editio

Trzecie miejsce należy do Katarzyny Barlińskiej i jej najnowszej powieści z cyklu Hell. Chodzi oczywiście o książkę Extinguish the Heat. Runda szósta. W tym tomie Victorię czekają kolejne trudne wybory i decyzje do podjęcia. Możliwe również, że niektóre uczucia rozpalą się na nowo. 

4. Clone, Aleksandra Negrońska, Wydawnictwo NieZwykłe

Książka Clone autorstwa Aleksandry Negrońskiej zagościła na stałe w zestawieniach bestsellerów. Stanowi ona pierwszy tom cyklu Students i opowiada o Rosannie Denise. Dziewczyna właśnie zamieszkała w Wielkiej Brytanii ze swoją siostrą bliźniaczką i przybranym bratem. Rozpoczęła także studia prawnicze, o których zawsze marzyła. To właśnie na uczelni pozna tajemniczego i aroganckiego Zaydena Williamsa. 

5. Asiunia, Joanna Papuzińska, Wydawnictwo You&YA 

Asiunia to kolejna w zestawieniu Taniej Książki, historia dla młodszych czytelników. Została ona napisana przez Joannę Papuzińską i opowiada o małej dziewczynce, która musiała poradzić sobie podczas wojny. Asiunia nie do końca wiedziała co się wokół niej działo. To sprawiło, że wszystko było dla niej jeszcze trudniejsze. Jakiś czas temu ogłoszono, że na bazie książki powstała krótkometrażowa animacja

6. Identical, Aleksandra Negrońska, Wydawnictwo NieZwykłe

Identical to trzeci tom cyklu Students. W tej części Rosannie i Zayden starają się poradzić sobie z bolesnym rozstaniem. Dziewczyna właśnie przeniosła się do Chicago i nie ma zamiaru wracać do Anglii, by skończyć studia prawnicze. Nagle jednak otrzymuje propozycję, która będzie się wiązała z pewnymi trudnymi decyzjami. Dziewczyna będzie miała szansę zawalczyć o swoją przyszłość. Równocześnie wymaga to od niej współpracy z Zaydenem, którego nie chce nawet widzieć. 

7. Different, Aleksandra Negrońska, Wydawnictwo NieZwykłe

Na siódmym miejscy znalazł się drugi tom wcześniej wspomnianej serii Negrońskiej, czyli DifferentRossanie jest w kropce i nie wie co ma zrobić. Cały czas czuje coś do swojej dawnej miłości, zaczyna jednak również zakochiwać się w chłopaku, którego dopiero co poznała. 

8. Kajko i Kokosz. Szkoła latania, Janusz Christa, Wydawnictwo Egmont

W zestawieniu znalazł się również komiks autorstwa Janusza Christy zatytułowany Kajko i Kokosz. Szkoła latania. Ci bohaterowie ponownie przeniosą nas w świat pełen magii, Słowian i dziwacznych pomysłów. Jakiś czas temu na Netflika trafiła animacja zainspirowana twórczością Christy

9. Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty, James Clear, Wydawnictwo Galaktyka

Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty to poradnik napisany przez Jamesa Cleara, który pokazuje w jaki sposób można kształtować dobre nawyki. Na tę metodę składają się cztery kroki oraz cztery prawa zmiany zachowania. 

10. Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu, David Goggins, Wydawnictwo Galaktyka

Zestawienie zamyka książka Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losuJest to bestseller New York Timesa autorstwa Davida Gogginsa. Publikacja to zarówno poradnik, jak i pamiętnik, w którym autor pokazuje jak można zawalczyć o swoje marzenia. 

TOP 10 Empiku – co kupowali Polacy w drugiej połowie września?

Jak co miesiąc bestsellery Empiku i Taniej Książki są niezwykle podobne. Klienci obu księgarń kupowali niemal identyczne książki. W zestawieniu nie mogło zabraknąć powieści z cyklu Students!

Miejsce 1: UniqueAleksandra Negrońska

Na pierwszym miejscu w zestawieniu znalazł się najnowszy tom cyklu Students, zatytułowany Unique. Chociaż miał on swoją premierę 27 września, to niemal od razu trafił na listę bestsellerów. W tej części Zayden i Rosie będą mieli pewne kłopoty. Ojciec chłopaka właśnie wyszedł z więzienia i może chcieć zemsty. 

Miejsce 2: Kukułcze jajo – Camilla Läckberg

Pod koniec września swoją premierę miała także najnowsza książka Camilli Läckberg. Kukułcze jajo to jedenasty tom cyklu Fjällbacka. Patrik Hedström prowadzi dwie pozornie niepowiązane ze sobą sprawy. W tym samym czasie Erica Falck stara się dowiedzieć czegoś więcej na temat morderstwa sprzed czterdziestu lat. 

Miejsce 3: Chłopki. Opowieść o naszych babkach – Joanna Kuciel-Frydryszczak

Chłopki. Opowieść o naszych babkach znalazła się również w zestawieniu Empika. Ta publikacja non-fiction jest niezwykle chętnie czytana. Książka wielu już zdążyła wzruszyć do łez. 

Seria Students i Hell w połowie stawki

Trzy pierwsze tomy serii Students zagościły również w TOP-ce Empika, a konkretnie na czwartym, szóstym i siódmym miejscu. Piąte miejsce przypadło natomiast najnowszej książce z cyklu Hell. 

Miejsce 8: Jesień w Przytulnej – Katarzyna Michalak

Jesień w Przytulnej to nowa książka bestsellerowej pisarki obyczajowej – Katarzyny Michalak. Trzecia część Sagi Przytulnej przedstawia dalsze losy bohaterów. W powieści czeka nas wiele zwrotów akcji, emocji, czy sekretów do odkrycia.

Miejsce 9: Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty – James Clear

Na dziewiątym miejscu ponownie znalazł się poradnik Jamesa Cleara, czyli Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty. 

Miejsce 10: Holly – Stephen King

Stawkę zamyka Holly. Wydana we wrześniu książka Stephena Kinga zyskała niemały rozgłos. Właśnie w tej powieści wraca ukochana Holly Gibney. Bohaterka otrzymała w końcu własną historię. Tym razem będzie ona musiała zmierzyć się z dwoma genialnymi, acz okrutnymi przeciwnikami. Dodatkowo w życiu prywatnym detektywki nie układa się najlepiej. Mimo wszystko zdecyduje się ona spróbować rozwiązać tę sprawę. 

TOP 10 Gandalf.com.pl – co kupowali klienci księgarni internetowej?

Zestawienie księgarni internetowej Gandalf.com.pl prezentuje się odrobinę inaczej, jednak tutaj także nie mogło zabraknąć książki Kuciel-Frydryszak. Na liście poza powieściami z nurtu prozy young adult, pojawiły się także poradniki, literatura piękna, a także książki dla najmłodszych i lektury szkolne. 

1. Archer’s Voice. Znaki miłości, Mia Sheridan, Wydawnictwo Znak

Pierwsze miejsce w zestawieniu internetowej księgarni Gandalf przypadło książce Archer's Voice. Znaki miłości. Jest to romans autorstwa Mii Sheridan, który zyskał ogromną popularność na TikToku. Chwytająca za serce książka opowiada o wyjątkowej relacji i uleczającej sile miłości. 

2. Zaplątane nastolatki. Jak dobrze przeprowadzić córkę z dzieciństwa do dorosłości, Lisa Damour, Wydawnictwo Mamania

Na drugim miejscu poradnik o tytule Zaplątane nastolatki. Jak dobrze przeprowadzić córkę z dzieciństwa do dorosłości autorstwa Lisy Damour. Ta publikacja została przegotowana specjalnie dla rodziców nastoletnich córek. Pozwala ona lepiej zrozumieć zbuntowane dziecko i znacznie ułatwia komunikację. 

3. O Menopauzie. Czego ginekolog Ci nie powie, Anna Augustyn-Protas, Tadeusz Oleszczuk, Wydawnictwo Pascal

O Menopauzie. Czego ginekolog Ci nie powie to niezwykle potrzebna książka obalająca wiele mitów i mierząca się z ogromnym tabu. Zawiera ona sporo rad mówiących o tym jak dobrze i zdrowo przejść przez proces menopauzy. 

4. Chłopki. Opowieść o naszych babkach, Joanna Kuciel-Frydryszczak, Wydawnictwo Marginesy

W tej TOP-ce znów zalazła się książka Joanny Kuciel-Frydryszak zatytułowana Chłopki. Opowieść o naszych babkach

5. Dziewczynka z parku, Barbara Kosmowska, Wydawnictwo W.A.B

Dziewczynka z parku to trudna i smutna historia autorstwa Barbary Kosmowskiej, która opowiada o Andzi. Dziewczynka właśnie mierzy się ze stratą ukochanego ojca. Wraz z mamą stara się przeżyć żałobę, jednak wie, że nic już nie będzie takie samo. Pisarka w prostych słowach opisała niezwykle skomplikowane emocje. 

6. Hobbit, czyli tam i z powrotem, J.R.R. Tolkien, Wydawnictwo Iskry

Hobbit czyli tam i z powrotem to klasyka literatury napisana przez J.R.R. Tolkiena. Powieść skupia się na Bilbo Bagginsie, do którego pewnego dnia przybywa Gandalf Szary z pewnym zadaniem. 

7. Krew elfów. Wiedźmin Tom 3, Andrzej Sapkowski, Wydawnictwo SuperNowa

Siódme miejsce przypadło powieści z cyklu Wiedźmin, za który odpowiada Andrzej Sapkowski. Krew elfów to książka, która przedstawia dalsze losy Geralta z Rivii i jego przyjaciół. Bohatera czeka sporo walk z potworami różnej maści, ale też niesamowitych przygód. Będzie on również musiał zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu. 

8. Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu, David Goggins, Wydawnictwo Galaktyka

W zestawieniu Gandalfa również znalazła się książka Davida Gogginsa. Autor stara się w niej udowodnić, że każdy jest w stanie wpłynąć na losy świata, a to wszystko dzięki ogromnej determinacji i wierze w siebie. 

9. Profesor Andrews w Warszawie. Wyspa, Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie

Profesor Andrews w Warszawie. Wyspa to publikacja, która zawiera dwa wyjątkowe opowiadania polskiej noblistki – Olgi Tokarczuk. Są to historie ludzi, których świat nagle wywrócił się do góry nogami. Pierwsze z nich znajduje się na liście lektur szkolnych.

10. Bogaty ojciec, biedny ojciec, Robert Kiyosaki, Instytut Praktycznej Edukacji

Bogaty ojciec, biedny ojciec to kolejny poradnik w zestawieniu Gandalfa. Publikacja obrazuje jakie mogą być różnice między światopoglądem osób biedniejszych, a tych bogatszych. 

Bestsellery września 2023 w księgarni Tantis.pl

Jakie tytuły najczęściej wybierali natomiast klienci księgarni internetowej Tantis.pl? Tym razem w zestawieniu znalazły się podobne pozycje, co w zestawieniu TOP bestsellerów Taniej Książki i Empiku.

1. Holly, Stephen King, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Klienci Tanis.pl najchętniej sięgali po najnowszą książkę Stephena Kinga. Historia Holly Gibney zdecydowanie przykuwa uwagę czytelników. 

2. Extinguish the Heat. Runda szósta Katarzyna Barlińska (vel Pizgacz vel P.S. Herytiera), Wydawnictwo Editio

Drugie miejsce przypadło najnowszej powieści Katarzyny Barlińskiej. Victoria zdecyduje się poznać prawdę i odkryć wszystkie grzechy, nawet jeśli będzie to niezwykle bolesne. 

3. Incognito, Paulina Świst, Wydawnictwo Akurat

Podium zamyka kryminalna książka Pauliny Świst. Incognito skupia się na groźnym seryjnym mordercy, którego nikt nie jest w stanie złapać. Nagle jednak pojawia się pewien świadek incognito. Możliwe, że to właśnie on pomoże pochwycić niebezpiecznego sprawcę. 

4. Kukułcze jajo, Camilla Läckberg, Wydawnictwo Akurat

Nowa powieść Camilli Läckberg trafiła również do zestawienia księgarni internetowej Tanis.pl. W tym tomie cyklu Fjällbacka detektywi będą się starali poznać prawdę na temat trzech spraw. Szybko okaże się, że wszystkie one mogą być ze sobą powiązane. 

5. Unique, Aleksandra Negrońska, Wydawnictwo NieZwykłe

W połowie stawki najnowszy tom z bestsellerowego cyklu Students. Unique przedstawia dalsze losy Zaydena i Rosie, którzy będą się czuli naprawdę zagrożeni. A to wszystko przez ojca chłopaka, który właśnie wyszedł z więzienia i może chcieć się zemścić. 

6. Najważniejsze to przeżyć, Ałbena Grabowska, Dom Wydawniczy Rebis

Najważniejsze to przeżyć to obyczajowa książka autorstwa Ałbeny Grabowskiej. Wzruszająca powieść przenosi nas do czasów po II wojnie światowej. Bohaterowie starają się odbudować zrujnowaną Warszawę i ułożyć swoje życie na nowo. 

7. Droga Królów. Archiwum burzowego światła. Tom 1. Edycja jubileuszowa, Brandon Sanderson Wydawnictwo MAG

W tym roku kultowa Droga Królów otrzymała swoje wydanie jubileuszowe. Powieść fantasy opowiada o czterech postaciach w wyjątkowym świecie. Jedno z nich ma szansę wybawić całą ludzkość, a drugie może ją doszczętnie zniszczyć. 

8. Akolici Cthulhu. Kroniki Arkham, praca zbiorowa, Wydawnictwo Vesper

Akolici Cthulhu to wydany w tym roku zbiór opowiadań zainspirowany twórczością H.P. Lovecrafta. W książce znajdziemy 28 różnorodnych opowieści nawiązujących do różnych tekstów pisarza. 

9. Zmora, Max Czornyj, Wydawnictwo Filia

Na dziewiątym miejscu znalazł się kryminał autorstwa Maxa Czornyja o tytule Zmora. Jego głównym bohaterem jest Honoriusz Mond, który nie wierzy w pecha i przesądy. Aktualnie jednak mierzy się z wieloma demonami z przeszłości. Otrzyma on nawet wiadomość, której nadawcą jest Śmierć. Czy uda się zastraszyć mężczyznę?

10. Bogowie Pegany i inne opowieści fantastyczne, Lord Dunsany, Wydawnictwo Vesper

Bogowie Pegany i inne opowieści fantastyczne to wydany pod koniec września zbiór opowiadań Lorda Dunsana. W książce znajdziemy przekrojową prezentację twórczości irlandzkiego pisarza. 

TOP 10 audiobooków we wrześniu na platformie Audioteka

Zestawienie TOP 10 audiobooków Audioteki jak zawsze prezentuje się odrobinę inaczej niż poprzednie listy bestsellerów. Subskrybenci platformy w zeszłym miesiącu słuchali głównie kryminałów, ale też powieści fantasy. 

1. Upadek Narodu, Yann Reuzeau, wydawca: Audioteka

Upadek Narodu to polityczny audioserial, który od samego początku trzyma w napięciu. Głównym bohaterem produkcji jest głęboko wierzący poseł lewicy Jean Vampel. Mężczyzna niespodziewanie staje się kandydatem w wyborach na prezydenta Francji. 

2. Spalona ziemia, Bracia Oleksiak, wydawca: Audioteka

Spalona ziemia to kolejny audioserial. Akcja produkcji toczy się w 2036 roku w Republice Arny. Mieszkańcy tego kraju muszą mierzyć się z suszą, a także wojną domową, która czai się na horyzoncie. Po śmierci swojej ukochanej siostry Josie postanowił wkroczyć w szeregi Frontu Pokoju. 

3. Zbroja światła, Ken Follett, Wydawnictwo Albatros

Na trzecim miejscu znalazła się powieść Kena Folletta. Zbroja światła pokazuje jak mieszkańcy Kingsbridge będą mierzyć się z zagrożeniami rewolucji przemysłowej. Spróbują ją wykorzystać do własnych celów. W komunikacie prasowym Audioteka o powieści pisze tak: 

Ukoronowanie najpopularniejszego cyklu powieści Kena Folletta - rozpoczętego przez Filary ziemi. 

4. Chłopki. Opowieść o naszych babkach, Joanna Kuciel-Frydryszczak, Wydawnictwo Marginesy

Chłopki. Opowieść o naszych babkach jest publikacją, która najczęściej pojawiała się na listach wrześniowych bestsellerów. Nic więc dziwnego, że sięgali po nią również miłośnicy audiobooków!

5. Człowiek, który umarł dwa razy, Richard Osman, Wydawnictwo Agora

Subskrybenci Audioteki docenili także powieść Człowiek, który umarł dwa razy Richarda Osmana. Jest to kryminał o emerytowanej agentce wywiadu. Kobieta nagle otrzymuje tajemniczy list od starego przyjaciela, który... zmarł 40 lat temu. Elizabeth ma świadomość, że ktoś stara się ją oszukać. Spróbuje więc dość do prawdy wraz ze swoim Czwartkowym Klubem Zbrodni. 

6. Zarzut, Remiugusz Mróz, Wydawnictwo Czwarta Strona

Na szóste miejsce trafił Remigiusz Mróz ze swoją książką Zarzut. Jest to siedemnasty tom cyklu o Joannie ChyłceW tej części prawniczka będzie bronić księdza, który wiele lat temu bezinteresownie pomógł jej i jej siostrze. 

7. Zima Świata, Ken Follett, wydawca: Audioteka, Wydawnictwo Albatros

Doceniony został także audiobook powieści Zima Świata autorstwa Kena Folletta. Drugi tom z cyklu Stulecie przenosi nas do 1933 roku, kiedy to Adolf Hitler przejął władzę. Książka skupia się na skomplikowanych losach pięciu rodzin. 

8. Oni tu są, odc. 1, Adam Bauman, wydawca: Audioteka

Oni tu są to oryginalny audioserial Audioteki. Jego głównymi bohaterami są policjanci (Magdalena Różczka i Mateusz Banasiuk). Zdecydowali się oni na własną rękę zacząć prowadzić śledztwo. Chcieli zbadać pewne niecodzienne znalezisko i odkryć jego tajemnicę.

9. Czwartkowy Klub Zbrodni, Richard Osman, Wydawnictwo Agora

Czwartkowy Klub Zbrodni to pierwszy tom wcześniej wspomnianej publikacji – Człowiek, który umarł dwa razy. Kryminał opowiada o czwórce ekscentrycznych przyjaciół, którzy starają się rozwiązywać kryminalne zagadki sprzed lat. Nagle jednak w ich okolicy dochodzi do morderstwa. Seniorzy będą więc chcieli przysłużyć się sprawie i odkryć mordercę. 

10. Dreszcz. Tom 1, Jakub Ćwiek, Wydawnictwo Sine Qua Non

Dreszcz to pierwszy tom bestsellerowego cyklu Jakuba Ćwieka. Jest to zabawna historia Ryśka, który nagle został obdarzony nadprzyrodzonymi mocami. Mieszkaniec Katowic będzie więc musiał poradzić sobie z wieloma przeciwnościami losu. Czy uda mu się stać prawdziwym superbohaterem?

Tagi: bestsellery,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Chłopki. Opowieść o naszych babkach
Joanna Kuciel-Frydryszak10
Okładka książki - Chłopki. Opowieść o naszych babkach

Autorka Służących do wszystkiego wraca do tematu wiejskich kobiet, ale tym razem to opowieść zza drugiej strony drzwi chłopskiej chałupy. Podczas, gdy...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Pokaż wszystkie recenzje