Asiunia

Wydawnictwo: Literatura
Data wydania: 2011-09-14
ISBN: 978-83-7672-192-7
Ilustracje: Maciej Szymanowicz

Asiunia jest wzruszającym do łez opowiadaniem o tym, jak wygląda wojna oczami dzieci. Dla nich były to czasy równie dotkliwe co dla osób dorosłych, z tą różnicą, że po prostu nie wiedziały, co się działo. Tak samo jest z tytułową Asiunią. Jest małą dziewczynką, która musiała tułać się po obcych ludziach, mieszkać i jeść posiłki z osobami, których w ogóle nie znała.

Nasza bohaterka przez cały ten czas chciała wszystko jak najlepiej zrozumieć, jednak było to niesamowicie trudne. Chciałaby móc być dzieckiem i się bawić w normalnym domu, z prawdziwą rodziną. Niestety wojna to wszystko jej zabrała i musiała starać się przetrwać. Na szczęście pod koniec wojny trafiła do babci, u której dotrwała do jej końca.

Joanna Papuzińska w niesamowity sposób przedstawia nam historię dzieci podczas wojny. Pełna smutku i łez historia została wydana w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego. Asiunia ściśnie Wasze serca i zmusi do refleksji nad tym ciężkim tematem. Dzięki temu opowiadaniu nasze dzieci poznają odpowiedź na jedno z trudniejszych pytań: Czym jest wojna?

Kup książkę Asiunia

Wspomnienia z czasów drugiej wojny światowej mamy okazję czytać w formie obszernych biografii, autobiografii czy opublikowanych listów. Sporo o wojennych realiach dowiadujemy się z publikacji historycznych, w których poznajemy zarówno zagadnienia polityczne, jak i społeczne. Jednak gdy chcemy odpowiedzieć najmłodszym dzieciom na pytania dotyczące tego, jak wyglądało życie ludzi w wojennych realiach, ciężko posiłkować się opasłymi tomiskami. Z pomocą przychodzą wówczas książki kierowane bezpośrednio do najmłodszych czytelników, w których narracja prowadzona jest z perspektywy dziecka, często napisane przez naocznych świadków tych dramatycznych wydarzeń. Jedną z takich książek jest Asiunia Joanny Papuzińskiej. Tytułowa Asiunia urodziła się w 1939 roku i pierwsze wspomnienia dziewczynki dotyczą czasów, gdy skończyła 5 lat. Trwa wojenna zawierucha. Znika mama, aresztowana przez niemieckich żołnierzy. Liczne rodzeństwo Asuini trafia pod opiekę różnych obcych ludzi, a sama dziewczynka początkowo do trzech poważnych pań, mieszkających na ulicy Filtrowej. Rozpoczyna się tułaczka pięciolatki. Z domu do domu, pod opiekę nowych „cioć".  Asiunia to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść Joanny Papuzińskiej, dla której wojna rozpoczęła się w styczniu 1944 roku.  Te półtora roku, to była moja wojna, wcześniej nic nie pamiętam ...

Opinie o książce - Asiunia

Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2014-06-25, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Opowiadanie o czasach wojny z pewnością nie jest ani łatwe, ani przyjemne, zwłaszcza dla osób, którym dane było żyć w tamtych czasach i które utraciły swoich bliskich. Jednakże nie wolno nam zapomnieć o tym, co wówczas spotkało ludzi. Należy o tym mówić, głośno, nie tylko ku przestrodze, ale również ku pamięci tych, którzy walcząc o wolną Polskę polegli w walce. Tylko w jaki sposób rozpocząć na ten temat rozmowę z własnym dzieckiem? Jak przekazać wszystko to, co byśmy chcieli bez narażania go na traumatyczne doświadczenia z tym związane? Odpowiedzią na te pytania może być książka "Asiunia", której autorką jest wybitna, wielokrotnie nagradzana pisarka Joanna Papuzińska mająca w swym dorobku literackim kilkadziesiąt książek zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Będąc małą dziewczynką na własnej skórze doświadczyła, co oznacza żyć w czasach trwającej wojny. Kiedy rozpoczęły się walki miała zaledwie pięć lat, akurat obchodziła urodziny ciesząc się z licznych prezentów otrzymanych od jej bliskich. Jeszcze nie wiedziała, że już wkrótce zostaną rozdzieleni i że niektórych z nich utraci na zawsze. Tego dnia ważny był dla niej nowy ołówek, gumka, zeszyt do rysunków oraz czarodziejska kredka, której jeden koniec pisał na czerwono, a drugi na niebiesko. Jednego dnia była szczęśliwa, a drugiego rozpoczęła się jej tułaczka z domu do domu, gdzie zupełnie obcy ludzie starali się otoczyć ją opieką i zapewnić bezpieczeństwo. I choć po wojnie ponownie połączyła się z większością rodziny, wydarzenia tamtych czasów zostały w jej pamięci już na zawsze. Joanna Papuzińska ukazuje w swej książce wojnę oczami małego dziecka. Dzieci są szczere do bólu. Niczego nie upiększają, ani nie wyolbrzymiają. Opisują wszystko tak, jak to naprawdę widzą, z prostotą oraz szczególną uwagą na szczegóły. Mała dziewczynka, jaką wówczas była autorka, zauważa wszystko to, co się dookoła niej dzieje i w bardzo obrazowy sposób nam o wszystkim opowiada. O tym, że jedne panie, do których trafiła, nie potrafiły się śmiać, a jedynie uśmiechać. Innym razem o panującym głodzie oraz przejmującym chłodzie w czasie, gdy nie miała żadnych ubrań na zmianę. Że w ogóle nie wiele miała, nawet swojego kubeczka, z którego zawsze piła. Ta dziecięca szczerość chwyta za serce i sprawia, że ma się ochotę z miejsca przytulić tę małą Asiunię i zapewnić ją, że już nie musi się bać, ani o nic martwić, bo od teraz wszystko już będzie dobrze. Doskonałym uzupełnieniem treści są piękne ilustracje wykonane ręką Macieja Szymanowicza. "Asiunia" zdobyła Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy. Znalazła się na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej oraz Złotej Liście Fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak objął ją Patronatem Honorowym. Uważam, że to wystarczy, aby przekonać Was, że warto sięgnąć po tę książkę. Mądra, pełna treści, z przesłaniem. Idealna pozycja do tego, aby rozpocząć z własnym dzieckiem trudną rozmowę na temat wojny. Moja ocena: 6/6 http://magicznyswiatksiazki.pl/asiunia-joanna-papuzinska-recenzja-498/
Avatar użytkownika - zoooosia
zoooosia
Przeczytane:2013-08-07, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2013,
To bardzo smutna książka o wojnie, a mama mi powiedziała, że nie jest wymyślona, tylko że tak było naprawdę. Jest o małej dziewczynce Asi, która żyła wtedy, kiedy w Polsce była wojna. Asi umarła mama, a ona nie mogła mieszkać ze swoim tatą i musiała się przeprowadzać do różnych obcych ludzi, bo tak było dla niej bezpieczniej.
Avatar użytkownika - morgit
morgit
Przeczytane:2013-08-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Przeczytałam, zanim dałam do przeczytania mojej ośmioletniej córce. I jest to książka, która choć dla dzieci, na dłuuuugo zapadnie w mojej pamięci. Przede wszystkim niesamowity pomysł ( z którego wydawnictwo Literatura jednak słynie) - literatura faktu dla dzieci. Mam nadzieję, że właśnie tak można ukształtować przyszłego czytelnika reportażu. A sama "Asiunia"? Niezwykle wzruszająca (płakałam), prawdziwa, zmuszająca do refleksji. Temat bardzo trudny, ale okazuje, że można o tak trudnych tematach pisać dla dzieci. Córka dopiero zaczęła czytac, ale już widziałam, jak ocierała oczy. I już nie mogę się doczekać naszej rozmowy po lekturze...
Avatar użytkownika - Inka
Przeczytane:2020-01-31, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - patrycjadyrda
patrycjadyrda
Przeczytane:2019-08-26, Ocena: 5, Przeczytałam,

Fantastyczna pomoc, przy wyjaśnieniu małym dzieciom, czym jest wojna.

Avatar użytkownika - codzienna
codzienna
Przeczytane:2018-11-29, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2018, Posiadam,

"Asiunia" -nie mogłam się oprzeć aby jej nie przeczytać,piękna okładka z której patrzy wielkim oczyma mała dziewczynka jeszcze bardziej do mnie przemówiła.
Książkę bardzo szybko się czyta,jest napisana prostym językiem aby był zrozumiały dla dziecka,któremu trzeba wytłumaczyć co to jest wojna.
Główną bohaterką jest dziewczynka Asiunia,która mając sześć lat doświadcza co to jest wojna.Dziewczynka opowiada o tym jak Niemcy aresztowali jej mamę, jak razem z rodzeństwem zmieniała miejsce zamieszkania, tułała się po obcych ludziach, aby w końcu trafić do babci i tam o głodzie i chłodzie w domku letniskowym dotrwać do końca wojny.
Są to prawdziwe wspomnienia małej dziewczynki,która próbuje sobie na swój sposób tłumaczyć sytuację, w której się znalazła.
Nie trzeba chyba nic więcej dodawać aby sięgnąć po tą pozornie cieniutka książeczkę ,z której bije niesamowita prawda.Książka niewątpliwie powinna trafić przez ręce każdego dziecka. Potrafi zrozumieć problemy dzieci z tamtych czasów. I docenić te, w których żyjemy.

Avatar użytkownika - Laura_S
Laura_S
Przeczytane:2017-12-24, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, przeczytane w 2017,
Złoty kłębek. Wiersze do snu
Joanna Papuzińska0
Okładka ksiązki - Złoty kłębek. Wiersze do snu

Kontynuacja serii boardbooków z klasyką wierszy dla dzieci. Piękne wiersze cenionej poetki, do czytania w sam raz przed snem.                    ...

Ściana zaczarowana
Joanna Papuzińska0
Okładka ksiązki - Ściana zaczarowana

Pierwsze wydanie ŚCIANY ZACZAROWANEJ miało miejsce w 1969 roku. W tej opowieści o znajdziemy zarówno powiew wielkiej przygody, jak i zachętę do...

Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś